Порошенко анонсував підвищення пенсій: кому, коли і на скільки

17 грудня 2016, 07:54

Олександр Литвин

Підвищення мінімалки вдвічі, на думку президента, дозволить збільшити пенсії, проте на даний момент таких планів у Пенсійному фонді немає

Мінімальна пенсія в Україні найнижча в Європі. Так, українці на заслуженому відпочинку отримують не менше 1247 гривень, у той час як, наприклад, білоруси – від 3700 гривень (або 2 млн 835 тис. рублів). Рівень пенсії залежить від розміру зарплати, яку в наступному році підвищать удвічі – мінімалка зросте з 1600 до 3200 гривень. Як заявляє президент Петро Порошенко, підвищення зарплат дозволить наповнити Пенсійний фонд (ПФ) і збільшити розмір пенсій. Сайт "Сегодня.иа" з'ясував, чи допоможе "нова мінімалка" покрити дефіцит у бюджеті ПФ і коли і як можуть зрости пенсії.

Реклама

Що і як зміниться з "мінімалкою"

На даний момент в Україні діє солідарна пенсійна система: працюючі українці платять внески в розмірі 22% від зарплати в Пенсійний фонд, а після гроші перерозподіляються між діючими пенсіонерами. За підсумками цього року дефіцит фонду склав 145 млрд гривень, "дірку" доводиться покривати за рахунок державного бюджету.

"11% ВВП йде на виплату пенсій, на дотацію. Ці гроші повинні були бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру. А ми змушені з бюджету забирати останні гроші, яких і так мало, для того, щоб просто наших пенсіонерів утримувати на тому злиденному рівні, який сьогодні є", – розповів міністр соцполітики в інтерв'ю "Сегодня.иа" Андрій Рева.

1212267_2

Реклама

Фото: архів

Як відзначають експерти, дефіцит виник у результаті ряду причин: низькі зарплати, тіньові доходи, складна демографічна ситуація і головне – зниження процентної ставки єдиного соціального внеску (податок у ПФ) з 37% до 22% від зарплати.

Кілька днів тому, під час робочого візиту на Тернопільщину, президент Петро Порошенко заявив, що із зростанням мінімальної зарплати зростуть надходження від податків, а, отже, наповниться Пенсійний фонд. Це, як зазначив глава держави, дасть змогу збільшити пенсії. "Тоді ми перейдемо до підвищення пенсій. Впевнений у тому, що в України фантастичне майбутнє", – сказав Порошенко.

"Тоді ми перейдемо до підвищення пенсій. Впевнений у тому, що в України фантастичне майбутнє", – сказав Порошенко.

Проте, за оцінками самого ПФ, максимальний ефект, на який можна розраховувати в результаті різкого зростання "мінімалки", – зниження дефіциту. Але і після цього грошей на пенсії не буде вистачати у фонді і державі, як і раніше доведеться покривати "дірку". Доходи від ЄСВ повинні повністю компенсувати потреби ПФ, впевнений експерт групи "Пенсійна реформа Реанімаційного пакету реформ" Віталій Мельничук. Ще до зниження процентної ставки ЄСВ зібраних коштів не вистачало на пенсії, зараз же ситуація значно загострилася: дефіцит у цьому році зріс на 45 мільярдів гривень.

У проекті бюджету на наступний рік, як розповів Микола Шамбір, дефіцит в бюджеті ПФ знизиться на 9,6 млрд гривень. І це з урахуванням того, що додатково 14,8 млрд гривень Пенсійний фонд отримає завдяки зростанню мінімалки. Навіть після дворазового зростання мінімальної зарплати грошей, навіть на пенсії, які українці отримують на даний момент, не вистачає.

Реклама

Чи збільшаться пенсії, коли і наскільки

За словами президента, пенсії в Україні значно збільшать після наповнення ПФ. Однак першочергове завдання навіть після зростання мінімалки, відзначають експерти,– скоротити дефіцит. Питання про те, щоб значно підвищити пенсії, на даний момент не стоїть.

Більше того, підвищення мінімальної зарплати на 1600 гривень дозволило додатково отримати ПФ 14,8 млрд гривень. Отже, щоб повністю покрити дефіцит, мінімальна зарплата повинна бути не менше 9200 гривень, а пенсії та кількість робочих місць залишатися на тому ж рівні, що і зараз. Щоправда, є й інші способи скоротити дефіцит: детінізація вже існуючих зарплат, збільшення кількості платників ЄСВ, підвищення пенсійного віку, скорочення кількості "пільгових" пенсіонерів і так далі.

1235830Фото: архів

На даний момент співвідношення мінімальної пенсії та мінімальної зарплати в Україні нижче, ніж у цивілізованих країнах". "Якщо ми говоримо про те, що пенсія має бути на високому рівні – у нас вона була 48-49% від зарплати, в цивілізованих країнах вона доходить до 60%. Якщо ми піднімаємо зарплату до 3200, то для середньої пенсії, яка у нас сьогодні є (більше 1700), це якраз виправдане співвідношення десь на рівні 50%", – розповідає Микола Шамбір.

Однак, як заплановано в проекті бюджету на наступний рік, підвищувати пенсії все-таки будуть. Так, у 2017-му крім індексації пенсій на 10,1%, що передбачено в проекті бюджету, українців чекає "осучаснення". Пенсії планують підвищити в середньому на 300 гривень п'яти мільйонам українців, уточнює віце-прем'єр-міністр Павло Розенко.

"Якщо ми піднімаємо зарплату до 3200, то для середньої пенсії, яка у нас сьогодні є (більше 1700), це якраз виправдане співвідношення десь на рівні 50%", – розповідає Микола Шамбір.

"Детально розповісти не можу, тому що рішення ще не прийнято. Але що таке осучаснення пенсій? Це і є, по суті, вирішення тієї основної проблеми, коли пенсія новопризначена значно вища за пенсію старих пенсіонерів. Осучаснення передбачає підводити "старі пенсії" до нових. Яким чином це вийде зробити – відразу чи поетапно – це питання ще обговорюється", – розповів Микола Шамбір.

Реклама

При цьому, як зазначив чиновник, осучаснювати пенсії будуть за допомогою зміни показника середньої зарплати, який враховується при розрахунку пенсій. "Якщо ми говоримо про те, що на рік у нас призначається близько 450-500 нових пенсій, то, звичайно, всі ті, які були призначені до початку 2016 року, вже відстають від новопризначених пенсій. Якщо у нас 12 млн пенсіонерів, ви можете порахувати, скільки нам потрібно осучаснювати. Зрозуміло, що у кожного пенсіонера індивідуально. Зрозуміло, що якщо осучаснення буде робитися, то буде робитися по кожному пенсіонеру, залежно від заробітної плати й стажу. Зрозуміло, що при осучасненні не всі отримають підвищення, тому що іноді за рахунок різних доплат пенсія виходить більшою, ніж при осучасненні. Таке також є", – розповідає заступник голови Пенсійного фонду.

Нагадаємо, на початку цього місяця мінімальна пенсія в Україні зросла з 1130 до 1247 гривень. Підвищення, за словами віце-прем'єр-міністра Павла Розенка, торкнулася 8,5 млн пенсіонерів (всього приблизно 12,3 млн українців отримують пенсії). Як раніше зазначав прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, пенсія в Україні в середньому підвищується на 117 грн.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти