Отримати на руки готівкою можна буде тільки 15 тисяч гривень

8 березня 2019, 07:39

Олександра Романюк Олександра Романюк

У Нацбанку хочуть скоротити розрахунки готівкою

Нацбанк має намір знизити граничну суму розрахунків готівкою між юридичними і фізичними особами з 50 тис. до 15 тис. грн. Це передбачено проектом Постанови НБУ "Про затвердження змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", який розміщений на сайті Національного банку.

Реклама

Наразі ліміт готівкових розрахунків, які можна здійснювати протягом одного дня з одним або декількома платіжними документами, становить 50 тис. грн. У проекті постанови пропонується знизити цей поріг до "розміру, який не перевищує 10% від суми, встановленої для фінансових операцій з готівкою, які підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу".

Зараз, за ​​законодавством, моніторингу підлягають грошові операції на суму понад 150 тис. грн. Відповідно, граничний розмір готівкових розрахунків фізичних і юридичних осіб зменшується до 15 тис. грн. Якщо сума фінмоніторингу зміниться, автоматично зміниться і граничний розмір готівкових розрахунків юросіб з громадянами.

Банкам цікаво, кому краще готівкові

Крім обмеження суми розрахунків готівкою, Нацбанк має намір зобов'язати підприємців повідомляти банкам (на вимогу) інформацію про клієнтів, яким знадобилася саме готівка.

Реклама

"Суб'єкти господарювання в разі зняття готівкових коштів з поточних рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків з фізичними особами зобов'язані надавати на запит банку (філії, відділення) підтверджуючі документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, і інші документи, які необхідні банку для вивчення клієнта", – йдеться у змінах до Положення.

Кого торкнуться нововведення

На сьогодні ліміт готівки в 50 тисяч стосується тільки розрахунків за покупку якихось товарів. Однак в проекті постанови пропонується розширити дію цього правила на "готівкові розрахунки фізичних осіб – довірених осіб суб'єктів господарювання, які отримали готівкові для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок такого суб'єкта господарювання". Таке формулювання досить прозоро натякає на оплату праці, розрахунки за виконані роботи та інші операції з готівкою. Іншими словами, підприємства змушені будуть не знімати готівку з рахунків, щоб розплатитися з працівниками, як часто робиться зараз, а переказувати гроші на банківські карти співробітників.

Не виключено, правда, що для підприємств залишать можливість розраховуватися з працівниками "живими" грошима. Однак в цьому випадку підприємства повинні будуть надавати банкам документи, що підтверджують, для яких цілей зняті гроші. Така норма вже не дозволить розраховуватися з людьми, з якими не узаконені трудові відносини.

Крім зарплат, під дію нової постанови можуть потрапити кредити (не можна буде отримати готівкою понад 15 тис. грн), зняття готівки з депозитів, страхові виплати і т.д. Отримати в цих випадках гроші можна буде тільки на банківську карту.

В тренді
Загострення на Донбасі підкосило гривню: чи чекати різкої девальвації
Реклама

Також з певними проблемами можуть зіткнутися жителі невеликих населених пунктів, де рівень використання банківських карт невисокий, а банківська мережа недостатньо розвинена.

А ось платити в магазинах люди як і раніше можуть готівкою на суму до 50 тис. грн. Цю норму Нацбанк не змінює. Розмір готівкових розрахунків між суб'єктами підприємницької діяльності, згідно з проектом постанови, також залишається колишнім – 10 тис. грн.

Навіщо вводяться обмеження

В НБУ кажуть, що зміни правил мають на меті в першу чергу звуження сфери використання готівки, подальше збільшення частки безготівкових розрахунків і виведення готівки "з тіні". Також одним із завдань нововведень є "забезпечення стабільності надходжень готівки в банківську систему", – йдеться в повідомленні НБУ.

Зменшити готівкові розрахунки рекомендували Україні і європейські партнери.

Реклама

"За результатами 5-го раунду оцінювання Комітетом експертів Ради Європи з питань оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL) визначено, що рівень готівкового обігу в Україні є високим і вважається значною загрозою для фінансової системи та економіки країни", – йдеться в супровідних документах до проекту постанови НБУ.

Обговорення запропонованого проекту постанови НБУ триватиме до 27 березня. Передбачається, що постанова набуде чинності відразу після ухвалення, наступного дня після її офіційної публікації.

Нагадаємо, одним з фінансових нововведень 2019 року має стати можливість українців знімати готівку прямо на касах супермаркетів і інших торговельних точок.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти