Подорожчало все, крім цукру: як виросли ціни в Україні за 2018 рік

17 січня 2019 6:54

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти обіцяють подальший виток цін через зростання соцстандартів

Вартістьпродуктів,товарівіпослугвроці, що минаєлихоманиломенше,ніжочікувалося.ЗапідрахункамиДержслужбистатистики,ціниза груденьзбільшилисявсьогона0,8%,хочазазвичайвцей часїхзростанняприскорюється.Упідсумкуінфляціягрудень до груднявиявиласявсього9,8%,арікдороку,тобтосередняза12місяців,-10,9%.Експертикажуть,щоінфляціязаниженана2-3%,перш за всеза цінаминапродукти

Реклама

--1_89

Зміни

Яквиднозінфографіки,найбільшезарікдодаливцініяйця,ставшидорожченатретину.Угрошахцеблизько8грнзадесяток.Анайменше,на1,8%, подорожчали одяг і взуття. У Держстатистики нам пояснили, що для розрахунку інфляції з 2017 року використовується новий розширений перелік товарів і послуг, що включає 328 позицій. Це втричі більше, ніж раніше, тому точність розрахунків підвищилася. Наприклад, для розрахунку інфляції "по м'ясу" щомісяця моніторяться ціни на три види м'яса: свинина, яловичина і курятина. За першими двома позиціями враховується окремо ціна м'яса з кістками, філе і напівфабрикатів (фарш, котлети), по курятині – ціна тушки, порційних частин (чверть, гомілку, крило тощо) і філе. Потім всі цифри усереднюються. Моніторинг проводиться в декількох великих і невеликих містах по кожній області і не охоплює сільську місцевість. Економісти звертають увагу, що така методика дає занижені дані в разі неплавного, а одномоментного підвищення вартості товару або послуги. Наприклад, газ для населення і підприємств ЖКГ з грудня 2018 року подорожчав на 22,9%, що знайшло своє відображення в розрахунках "грудень до грудня", а ось рік до року (за 12 місяців) газ чисто арифметично став дорожче всього на 4 , 3%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Думка експертів

Аналітикипо-різномуоцінюютьстатистику.ТакпрезидентУкраналітцентруОлександрОхріменковважаєїхвціломукоректними,хоча,за його розрахунками,інфляція"рікдороку"склала12%.

 

"Вартістьпродуктової групиобвалилияблука,яківцьомуроцікоштуютьвтричіменше,ніжріктому,алеінші-топродуктиявноподорожчали,-аналізуєОхрименко.-Заниженийзростанняціннаодягівзуття,побутовутехніку.меблі,ліки.Хоча новинки, на які є попит,подорожчалина10-15%,алезарахунокзниження ціниторгівлеюзастарілихмоделеймаємосереднє зростанняцін1,8%поодягуівзуттюі6,1%попобутовій техніці".

ДиректорАсоціаціїпостачальниківторговельнихмережОлексійДорошенкоговорить про дещо більшепідвищення цін,ніжпідрахувавДержстатнасампереднапродукти.

 

"Якщооцінитиповитратам домогосподарств,то,незважаючиназростаннязарплат,якіза11місяців2018року збільшилисявсередньомуна18,8%,людияк і ранішевитрачаютьнахарчування48%доходів.Цестількиж,скількиіна початкуроку.Тобтопопродуктамцінипідвищувалисяякмінімумпропорційнозаробіткам",-роз'яснивДорошенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Прогнози

Реклама

Тутдумкиекспертівтакожрізняться.Охріменко чекаєприскоренняв 2019 роціінфляціїдо14-15%череззростаннязарплатісоцстандартів.

 

"Заробіткибудутьпідвищуватисявипереджаючимитемпами,щобстриматиміграціюзаробітчан,асоцстандарти-взв'язкузвиборами."Зайві"грошіпідутьнаринок,перш за всепродовольчий,ірозкрутятьціни",-говоритьОхріменко.

Дорошенкосподівається,щоінфляціявсежтрохисповільнитьсяіскладе9%зарік,хочаКабмінплануєїїне більше7%.

Нагадаємо, післясвятвУкраїніобвалилисяцінинарядпродуктів:щоподешевшало. Попитнабагато популярнихтоваріввпав,нарікаютьпродавці.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти