В доларах збільшився, а в гривнях зменшився: фінансисти розповіли, що відбувається з держборгом України

1 листопада 2019, 10:28

Євгенія Давиденко

Експерти пояснили, як курс долара впливає на виконання Україною зовнішніх зобов’язань

У вересні сукупний державний борг Українизбільшився на 1,3% у доларовому обчисленні, або на 1,03 млрд доларів, до 82,95 млрд доларів у порівнянні з даними за серпень. А ось у гривнях державний і гарантований державою борг за вересень скоротився на 3,4%, або на 69,44 млрд, до 1,998 трлн гривень. Такі кардинальні розбіжності пояснюються зміною курсу долара в Україні, говорить Тарас Козак, президент інвестиційної групи "Універ". У вересні національна валюта зміцнилася: на початку місяця долар коштував 25,23 грн, в кінці вересня за долар просили 24,08 грн (за офіційним курсом).

Реклама

Експерт запропонував разом порахувати, яким чином можна отримати такий результат.

"Уявіть, що ви комусь винні 10 доларів і 300 грн, – каже Козак. – При цьому курс гривні до долара був 25 грн / дол., став – 24 грн / дол. Тепер обчислюємо борг у гривні за курсом 25 і 24: за курсом 25 грн / дол .: 25 * 10 + 300 = 550 грн, за курсом 24 грн / дол .: 24 * 10 + 300 = 540 грн. А тепер у доларах: 300 гривень за курсом 25 – буде 12 + 10 = 22 дол., 300 гривень за курсом 24 – буде 12,5 +10 = 22,5 дол.

Саме так і сталося у вересні. Через зміцнення гривні, борг у доларах виріс, у гривні – знизився.

"З точки зору значення зовнішнього боргу для економіки країни зміцнення грошової одиниці – це позитивно, – каже Ярослав Жаліло , заступник директора Націнституту стратегічних досліджень. – Тому що вартість зовнішнього боргу, відповідно вартість його обслуговування в гривневому обчисленні, знижується. Оскільки бюджет отримує гроші в гривні, то зрозуміло, що заробити на це обслуговування стає легше".

У той же час за низького курсу долара наповнити бюджет стає складніше, визнає фінансист.

"По-перше, у нас значна частка надходжень до держбюджету формує так званий імпортний ПДВ, податок, яким обкладається імпортний товар. Якщо гривня зміцнюється, вартість імпорту в гривні зменшується, розмір імпортного ПДВ теж зменшується. По-друге, у нас перелік платежів, перш за все акцизні платежі, вимірюється в іноземній валюті, і якщо вартість валюти знижується, бюджет знову-таки недоотримує [кошти]", – говорить Жалило.

Він також нагадав, що через зміцнення гривні погіршується ситуація для експортерів: їхні витрати у валюті зростають. Унаслідок цього зменшуються їх доходи, відтак вони менше платять до бюджету.

Реклама

Як повідомлялося, Міністерство фінансів України прогнозує в четвертому кварталі 2019 року виплати за державним боргом на рівні 80,30 млрд гривень , А за весь рік – в розмірі 469,84 млрд гривень.

Тим часом в проекті держбюджету-2020 говориться, що загальний обсяг платежів за державним боргом у 2020 році складе близько 438,1 млрд грн , або 14,9 млрд доларів в еквіваленті, включаючи платежі в іноземній валюті в розмірі майже 9,2 млрд доларів.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти