Чому українці живуть гірше за всіх у Європі

Україна за рівнем зарплат і ВВП на душу населення пасе задніх, але шанс наздогнати країни Східної Європи ще є

Україна і до 2014-го року відставала серед країн Східної Європи за рівнем зарплат і ВВП на душу населення, але після військових дій на Донбасі, втрати 1/5 частини промисловості та різкої девальвації, ми опинилися на останньому місці. Як зазначають економісти, в минулому році українців випередили навіть відстаючі молдавани. Незважаючи на це, експерти впевнені: після проведення реформ і поліпшення бізнес-клімату економіка України все ще може вийти на рівень східноєвропейських країн. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, чому українці живуть гірше за інших європейців і коли покращиться ситуація.

Маленькі зарплати і низький ВВП

Реклама

В Україні, за даними Державної служби статистики, середня зарплата – 200 доларів (трохи менше 5 тисяч гривень). У той же час в сусідній Білорусі середня зарплата досягла 357 доларів, а в небагатої Молдови – 254. До військової агресії з боку Росії Україна стабільно обганяла за рівнем ВВП на душу населення Молдову і практично доходила до показників Грузії, проте в 2014-му ситуація різко погіршилася.

На цей момент Україна є однією з найменш розвинених країн у Східній Європі, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

"Якщо порівняти навіть з результатами Молдови, які їй вдалося досягти в минулому році, можна побачити, що у України ВВП на душу населення нижче. Показник ВВП на душу населення є комплексним показником, який характеризує не тільки рівень життя, а й розвиток країни", – пояснює економічний експерт.

Реклама

"Якщо порівняти навіть з результатами Молдови, які їй вдалося досягти в минулому році, можна побачити, що у України ВВП на душу населення нижче. Показник ВВП на душу населення є комплексним показником, який характеризує не тільки рівень життя, а й розвиток країни", – пояснює економічний експерт.

Серйозне падіння економіки в 2014-2015-х роках відбулося через військові дії на Сході. Фактично, як кажуть у доповіді Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), за короткий період країна втратила 15,9% ВВП, 20,5% промисловості, в той же час ціни зросли на 40%. Олег Устенко зазначає, крім того, гривня втратила 2/3 від своєї вартості, а економіка пішла "в тінь".

За підрахунками МЕРТ, якщо в 2013-му 32% економіки перебувало в тіні, в 2014-му цей показник збільшився до 43%. Зарплати виплачуються в конвертах, бізнес не платить податки, в результаті чого надходження до бюджету скорочуються: не вистачає коштів на медицину, освіту, ремонт доріг, пенсії і т.д.

5fe9fefc440f02b132296bcd5a426f246fd5c14a1bdeb31a45pimgpsh_fullsize_distr

Реклама

Військові дії також відобразилися і на інвестиційній привабливості країни. Як пояснює Олег Устенко, бізнес-клімат на тлі військових дій значно погіршився.

Грузія, яка в 2008-му пережила збройний конфлікт в Південній Осетії, вже в 2010-му наздогнала за рівнем ВВП на душу населення Україну. Як кажуть експерти, в результаті проведення реформ Грузія змогла показати значне зростання економіки.

6666666

Чому українці живуть бідно

Економіст Олександр Охріменко впевнений: багатство України – земля, при цьому українці свій головний ресурс практично не використовують. Також експерт зазначає, деякі країни Східної Європи, які обігнали Україну по рівню життя, "триматися" за рахунок дешевих енергоресурсів з Росії, в той же час самі росіяни залежить від вартості нафти і газу на світових ринках.

"Дійсно, у нас багатство – земля, але ми це багатство не використовуємо. Якби у нас була нафту як в Росії, Україні жила б по-іншому. Ось, наприклад, Білорусь є сателітом Росії і користується ресурсами Росії. Ми купуємо у Білорусі бензин – нафтопродукт. Але нафту, яку купує Білорусь у Росії – для них коштує копійки. Якщо ми будемо купувати нафту у Росії – будемо платити за повною ціною. Білорусь фактично піднялася за рахунок Росії", – говорить експерт.

"Дійсно, у нас багатство – земля, але ми це багатство не використовуємо. Якби у нас була нафта як в Росії, Україні жила би по-іншому. Ось, наприклад, Білорусь є сателітом Росії і користується ресурсами Росії", – говорить експерт.

Олег Устенко впевнений, що головна проблема незалежної України – погані умови для бізнесу. "Неякісний бізнес-клімат призводить до високого тіньовому сектору. Також в країну не приходять інвестори. Як результат – накопичується технологічне відставання, зменшуються темпи економічного зростання. Це призводить до падіння життєвого рівня населення в порівнянні з найближчими сусідами", – розповідає виконавчий директор фонду Блейзера.

Україна за час своєї незалежності втратила статус промислової держави, впевнений екс-міністр економіки Віктор Суслов. Тепер країна може зайняти нішу аграрної держави, однак і для цього необхідні інвестиції.

"У 1990-му Україна входила в десятку найрозвиненіших промислових країн світу. Був зруйнований промисловий потенціал, багато підприємств зупинені. Зараз я думаю: то, що втрачено, повернути не можна. Унікальна космічна галузь втрачена. "Південмаш" був найбільшим ракетобудівних підприємством, ми могли бути лідером в цій сфері. Зараз Україна визначили перспективу – нас бачать як аграрну наддержаву. Дійсно, в аграрну галузь приходять інвестиції. Промисловій державою Україна вже ніколи не буде, але аграрної – буде. Майбутнє України – аграрна держава", – упевнений заслужений економіст.

"Південмаш" був найбільшим ракетобудівних підприємством, ми могли бути лідером в цій сфері. Зараз Україні визначили перспективу – нас бачать як аграрну наддержаву. Дійсно, в аграрну галузь приходять інвестиції. Промисловою державою Україна вже ніколи не буде, але аграрної – буде. Майбутнє України – аграрна держава", – впевнений заслужений економіст.

Чи зможе Україна наздогнати європейських сусідів за рівнем життя

Сайт "Сегодня.ua" поцікавився у українських економічних експертів про те, чи зможе країна наблизитися до рівня життя в Західній Європі і що для цього потрібно зробити.

Міністр соціальної політики Андрій Рева:

148551

"Сама соціально-економічна система Європейського союзу, то, що ми називаємо одним словом – "Європа": європейські соціальні стандарти, соціально-економічні стандарти – їх дотримання та функціонування дозволяє людям жити гідно: отримувати гідну зарплату і гідну пенсію. Ми сьогодні тільки прагнемо ввести ці стандарти в Україні. Але, якщо будемо ставити вимогу негайно когось наздогнати, то ми ніколи не наздоженемо. тому що зараз ми знаходимося в ситуації, так званого парадоксу, вперше згаданого в "Фізики" Аристотеля: може Ахілл наздогнати черепаху? По всіма законами математики і фізики він ніколи її не наздожене.

Тому, поки ми повинні ставити інші завдання: потрібно чітко знати наші пріоритети в економічній політиці, які дозволять Україні знайти своє місце в світовому розподілі праці, щоб заявити: "Це наша ніша і тут ми попереду планети всієї". Звісно, перше з чим можемо робити свою заявку на успіх, – це сільське господарство і переробна галузь. Адже таких грунтів, як в Україні ніде немає, а тому в зв'язку з обмеженням світових ресурсів і чорноземів виробництво сільськогосподарської продукції в Україні завжди буде дешевше, ніж де-небудь. При менших вкладеннях можна отримати більший ефект. А якщо ще ввести високі переробні технології, то Україна може годувати не тільки Європу, але і весь світ.

Далі, потрібно активізувати і сприяти IT-сектора, так як капітал інтелектуальний – невичерпне. В принципі, попит на наших IT-фахівців колосальний. Потрібно міняти структуру економіки, переводити її на європейські стандарти, впроваджувати європейські соціальні стандарти, боротися з корупцією, тобто впроваджувати цілий комплекс заходів, які можна одним словом назвати реформуванням, а модернізацією суспільства і створювати сучасну європейську країну з усіма атрибутами, які властиві цьому поняттю.

Але головне, що потрібно зробити – це провести реформи, які не проводили у нас 25 років. У Польщі це зробили 25 років тому, в Словаччині – 15 років тому, ну а нам зараз потрібно зробити те, що ми не зробили".

Директор Українського аналітичного центру Олександр Охрименко:

fa58893cf2886d0073b1a6afc44096a865ade32b

"Теоретично, Україна могла б отримати свій ривок, але для цього потрібно відкрити ринок землі, щоб можна було купувати-продавати. Якщо будуть розвинені агрохолдинги, тоді, якщо у Росії є нафта, у нас буде соняшникову олію.

Ми б могли заробляти добре за рахунок зерна і соняшникової олії. Це цілком реально. У нас велика частина землі просто не використовується. Потрібні великі агрохолдинги, потрібна техніка, потрібен поштовх аграрного бізнесу".

Виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко:

1415798191_294

"Щоб піднятися з того дна, на якому зараз знаходиться Україна, потрібно показувати темпи зростання вище, ніж зростає світова економіка. В іншому випадку ми ризикуємо постійно відставати. Наприклад, світова економіка в цьому році зросте приблизно на 4%, ми повинні рости як мінімум на 4%. на жаль, в цьому році у нас темпи зростання економіки будуть на рівні 1,5%, це означає, що відставання від світової економіки збільшиться ще більше.

Перш за все – потрібні різкі зрушення в якості бізнес-клімату. Це боротьба з корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних з дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді, у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частина країн Східної Європи".

До слова, згідно з прогнозом МЕРТ, ВВП зростатиме в середньому на протязі 2017-2019 років на 3,8% щорічно, при негативному збігу обставин – на 2,3%.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
55,74
54,29
54,30
36,77
55,79
54,38
54,29
36,49
55,90
53,90
52,90
35,90
59,88
56,79
56,49
37,33
59,99
57,99
56,99
36,60
59,99
57,99
57,99
36,73
59,99
57,99
56,99
36,64
-
51,59
51,44
35,14
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

38762.2

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2103.13

Litecoin (LTC)

71.33

Ripple (XRP)

0.61

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти