Чому українці живуть гірше за всіх у Європі

12 липня 2016, 08:46

Олександр Литвин

Україна за рівнем зарплат і ВВП на душу населення пасе задніх, але шанс наздогнати країни Східної Європи ще є

Україна і до 2014-го року відставала серед країн Східної Європи за рівнем зарплат і ВВП на душу населення, але після військових дій на Донбасі, втрати 1/5 частини промисловості та різкої девальвації, ми опинилися на останньому місці. Як зазначають економісти, в минулому році українців випередили навіть відстаючі молдавани. Незважаючи на це, експерти впевнені: після проведення реформ і поліпшення бізнес-клімату економіка України все ще може вийти на рівень східноєвропейських країн. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, чому українці живуть гірше за інших європейців і коли покращиться ситуація.

Реклама

Маленькі зарплати і низький ВВП

В Україні, за даними Державної служби статистики, середня зарплата – 200 доларів (трохи менше 5 тисяч гривень). У той же час в сусідній Білорусі середня зарплата досягла 357 доларів, а в небагатої Молдови – 254. До військової агресії з боку Росії Україна стабільно обганяла за рівнем ВВП на душу населення Молдову і практично доходила до показників Грузії, проте в 2014-му ситуація різко погіршилася.

На цей момент Україна є однією з найменш розвинених країн у Східній Європі, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

"Якщо порівняти навіть з результатами Молдови, які їй вдалося досягти в минулому році, можна побачити, що у України ВВП на душу населення нижче. Показник ВВП на душу населення є комплексним показником, який характеризує не тільки рівень життя, а й розвиток країни", – пояснює економічний експерт.

"Якщо порівняти навіть з результатами Молдови, які їй вдалося досягти в минулому році, можна побачити, що у України ВВП на душу населення нижче. Показник ВВП на душу населення є комплексним показником, який характеризує не тільки рівень життя, а й розвиток країни", – пояснює економічний експерт.

Реклама

Серйозне падіння економіки в 2014-2015-х роках відбулося через військові дії на Сході. Фактично, як кажуть у доповіді Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), за короткий період країна втратила 15,9% ВВП, 20,5% промисловості, в той же час ціни зросли на 40%. Олег Устенко зазначає, крім того, гривня втратила 2/3 від своєї вартості, а економіка пішла "в тінь".

За підрахунками МЕРТ, якщо в 2013-му 32% економіки перебувало в тіні, в 2014-му цей показник збільшився до 43%. Зарплати виплачуються в конвертах, бізнес не платить податки, в результаті чого надходження до бюджету скорочуються: не вистачає коштів на медицину, освіту, ремонт доріг, пенсії і т.д.

5fe9fefc440f02b132296bcd5a426f246fd5c14a1bdeb31a45pimgpsh_fullsize_distr

Військові дії також відобразилися і на інвестиційній привабливості країни. Як пояснює Олег Устенко, бізнес-клімат на тлі військових дій значно погіршився.

Грузія, яка в 2008-му пережила збройний конфлікт в Південній Осетії, вже в 2010-му наздогнала за рівнем ВВП на душу населення Україну. Як кажуть експерти, в результаті проведення реформ Грузія змогла показати значне зростання економіки.

Реклама

6666666

Чому українці живуть бідно

Економіст Олександр Охріменко впевнений: багатство України – земля, при цьому українці свій головний ресурс практично не використовують. Також експерт зазначає, деякі країни Східної Європи, які обігнали Україну по рівню життя, "триматися" за рахунок дешевих енергоресурсів з Росії, в той же час самі росіяни залежить від вартості нафти і газу на світових ринках.

"Дійсно, у нас багатство – земля, але ми це багатство не використовуємо. Якби у нас була нафту як в Росії, Україні жила б по-іншому. Ось, наприклад, Білорусь є сателітом Росії і користується ресурсами Росії. Ми купуємо у Білорусі бензин – нафтопродукт. Але нафту, яку купує Білорусь у Росії – для них коштує копійки. Якщо ми будемо купувати нафту у Росії – будемо платити за повною ціною. Білорусь фактично піднялася за рахунок Росії", – говорить експерт.

"Дійсно, у нас багатство – земля, але ми це багатство не використовуємо. Якби у нас була нафта як в Росії, Україні жила би по-іншому. Ось, наприклад, Білорусь є сателітом Росії і користується ресурсами Росії", – говорить експерт.

Олег Устенко впевнений, що головна проблема незалежної України – погані умови для бізнесу. "Неякісний бізнес-клімат призводить до високого тіньовому сектору. Також в країну не приходять інвестори. Як результат – накопичується технологічне відставання, зменшуються темпи економічного зростання. Це призводить до падіння життєвого рівня населення в порівнянні з найближчими сусідами", – розповідає виконавчий директор фонду Блейзера.

Реклама

Україна за час своєї незалежності втратила статус промислової держави, впевнений екс-міністр економіки Віктор Суслов. Тепер країна може зайняти нішу аграрної держави, однак і для цього необхідні інвестиції.

"У 1990-му Україна входила в десятку найрозвиненіших промислових країн світу. Був зруйнований промисловий потенціал, багато підприємств зупинені. Зараз я думаю: то, що втрачено, повернути не можна. Унікальна космічна галузь втрачена. "Південмаш" був найбільшим ракетобудівних підприємством, ми могли бути лідером в цій сфері. Зараз Україна визначили перспективу – нас бачать як аграрну наддержаву. Дійсно, в аграрну галузь приходять інвестиції. Промисловій державою Україна вже ніколи не буде, але аграрної – буде. Майбутнє України – аграрна держава", – упевнений заслужений економіст.

"Південмаш" був найбільшим ракетобудівних підприємством, ми могли бути лідером в цій сфері. Зараз Україні визначили перспективу – нас бачать як аграрну наддержаву. Дійсно, в аграрну галузь приходять інвестиції. Промисловою державою Україна вже ніколи не буде, але аграрної – буде. Майбутнє України – аграрна держава", – впевнений заслужений економіст.

Чи зможе Україна наздогнати європейських сусідів за рівнем життя

Сайт "Сегодня.ua" поцікавився у українських економічних експертів про те, чи зможе країна наблизитися до рівня життя в Західній Європі і що для цього потрібно зробити.

Міністр соціальної політики Андрій Рева:

148551

"Сама соціально-економічна система Європейського союзу, то, що ми називаємо одним словом – "Європа": європейські соціальні стандарти, соціально-економічні стандарти – їх дотримання та функціонування дозволяє людям жити гідно: отримувати гідну зарплату і гідну пенсію. Ми сьогодні тільки прагнемо ввести ці стандарти в Україні. Але, якщо будемо ставити вимогу негайно когось наздогнати, то ми ніколи не наздоженемо. тому що зараз ми знаходимося в ситуації, так званого парадоксу, вперше згаданого в "Фізики" Аристотеля: може Ахілл наздогнати черепаху? По всіма законами математики і фізики він ніколи її не наздожене.

Тому, поки ми повинні ставити інші завдання: потрібно чітко знати наші пріоритети в економічній політиці, які дозволять Україні знайти своє місце в світовому розподілі праці, щоб заявити: "Це наша ніша і тут ми попереду планети всієї". Звісно, перше з чим можемо робити свою заявку на успіх, – це сільське господарство і переробна галузь. Адже таких грунтів, як в Україні ніде немає, а тому в зв'язку з обмеженням світових ресурсів і чорноземів виробництво сільськогосподарської продукції в Україні завжди буде дешевше, ніж де-небудь. При менших вкладеннях можна отримати більший ефект. А якщо ще ввести високі переробні технології, то Україна може годувати не тільки Європу, але і весь світ.

Далі, потрібно активізувати і сприяти IT-сектора, так як капітал інтелектуальний – невичерпне. В принципі, попит на наших IT-фахівців колосальний. Потрібно міняти структуру економіки, переводити її на європейські стандарти, впроваджувати європейські соціальні стандарти, боротися з корупцією, тобто впроваджувати цілий комплекс заходів, які можна одним словом назвати реформуванням, а модернізацією суспільства і створювати сучасну європейську країну з усіма атрибутами, які властиві цьому поняттю.

Але головне, що потрібно зробити – це провести реформи, які не проводили у нас 25 років. У Польщі це зробили 25 років тому, в Словаччині – 15 років тому, ну а нам зараз потрібно зробити те, що ми не зробили".

Директор Українського аналітичного центру Олександр Охрименко:

fa58893cf2886d0073b1a6afc44096a865ade32b

"Теоретично, Україна могла б отримати свій ривок, але для цього потрібно відкрити ринок землі, щоб можна було купувати-продавати. Якщо будуть розвинені агрохолдинги, тоді, якщо у Росії є нафта, у нас буде соняшникову олію.

Ми б могли заробляти добре за рахунок зерна і соняшникової олії. Це цілком реально. У нас велика частина землі просто не використовується. Потрібні великі агрохолдинги, потрібна техніка, потрібен поштовх аграрного бізнесу".

Виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко:

1415798191_294

"Щоб піднятися з того дна, на якому зараз знаходиться Україна, потрібно показувати темпи зростання вище, ніж зростає світова економіка. В іншому випадку ми ризикуємо постійно відставати. Наприклад, світова економіка в цьому році зросте приблизно на 4%, ми повинні рости як мінімум на 4%. на жаль, в цьому році у нас темпи зростання економіки будуть на рівні 1,5%, це означає, що відставання від світової економіки збільшиться ще більше.

Перш за все – потрібні різкі зрушення в якості бізнес-клімату. Це боротьба з корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних з дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді, у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частина країн Східної Європи".

До слова, згідно з прогнозом МЕРТ, ВВП зростатиме в середньому на протязі 2017-2019 років на 3,8% щорічно, при негативному збігу обставин – на 2,3%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти