Чому у чоловіків в Україні зарплата більша, ніж у жінок

6 грудня 2016, 08:14

Олександр Панченко Олександр Панченко

За п'ять років різниця в оплаті зросла на 6%. Експерти: на стать дивляться менше

В Україні щорічно збільшується різниця в зарплатах представників сильної і прекрасної статі. За даними Держстату, за п'ять років вона зросла майже на 6% на користь чоловіків. Експерти ринку праці говорять, що це сталося через зростання курсу долара, скромні зарплатні вимоги жінок і традиції. І прогнозують, що в найближчі роки розрив почне скорочуватися, оскільки роботодавці стали більше звертати увагу на професійні якості працівника, а не на його стать. "Сегодня" з'ясувала, як буде розвиватися ситуація.

Реклама

ЦИФРИ. За даними Держслужби статистики, в 2012 році чоловіки отримували в середньому 3429 грн, жінки — 2661 грн. Різниця — 768 грн. Але вже у 2016-му вона збільшилася майже вдвічі — до 1448 грн. Як видно з інфографіки, п'ять років тому жінкам платили менше, ніж чоловікам, на 29%, зараз майже на 35% (дані за 9 місяців). Причому по окремих галузях різниця в оплаті ще більша: наприклад, в банках чоловіки з року в рік заробляють на 55-60% більше від жінок, в IT-сфері — на 30%. В останній сфері "верховенство" чоловіків пояснюється і курсом долара. Наприклад, багато айтішників-чоловіків працюють віддалено з зарубіжними партнерами і зарплату отримують у валюті, а жінки в основному працюють в Україні і мають гривневі заробітки. Також у мистецтві сильна стать "коштує" удвічі більше, ніж прекрасна.

Жінки ж традиційно домінують у зарплатах в клінінгових компаніях, професії секретарів на ресепшені, працівників музеїв, бібліотек, архівів. Навіть у сфері освіти, де жінок значно більше, у чоловіків заробітки на 7% вищі, ніж у жінок.

_01_153

ЕКСПЕРТИ. Фахівці пояснюють різницю в оплаті як об'єктивними, так і суб'єктивними причинами. "Наприклад, серед топ-менеджерів більшість — чоловіки, а жінкам дістаються місця ейчарів і маркетинг — не найбагатші на зарплату. Плюс за сферами діяльності — в IT-компаніях директорів чоловіків більше. А жінки керують, наприклад, перукарнями та іншим невеликим і не найбагатшим бізнесом, — каже HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна. — В банківській сфері жінки здебільшого займають посади від бухгалтера до головного бухгалтера, а чоловіки — або аудитори, або фіндиректори. У галузі мистецтва такі високооплачувані професії як директор або режисер, традиційно є чоловічими". Крім того, за словами Пашкіної, у жінок більш скромні зарплатні вимоги, а чоловіки торгуються, і часто успішно.

В тренді
Продукти продовжують дорожчати. Чи стане Великдень золотим?
Реклама

Керівник експертно-аналітичного центру "HeadHunter Україна" Катерина Мащенко також каже, що у нас для багатьох жінок як і раніше на першому плані дім і сім'я, а кар'єра — на другому: "Але тенденція змінюється: роботодавці все частіше звертають увагу на професійні якості претендента місця, а не на те, якої він статі. Все частіше чоловіки, які заробляють менше за дружин, йдуть у декрет — це дозволяє жінці поєднувати материнство і стати успішною бізнес-леді".

Зарплати зрівняються через 118 років

Жінкам, на жаль, платять менше майже у всьому світі: середня чоловіча робота коштує $21 тис., жіноча — $11 тис. на рік. За даними Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), лише в Норвегії і Швеції жінки заробляють однаково з чоловіками, що займають таку ж посаду. В Ісландії розрив становить 11%, у Данії — 10%. У США чоловіки одержують більше приблизно на третину. Найбільший розрив там — у лікарів: чоловік має $210 тис. на рік, жінка — $135 тис., або на 36% менше. Найгірша ситуація в Ємені — чоловіки отримують втричі більше від жінок. Розрив між зарплатами скорочується, але повільно. За оцінками ВЕФ, повністю ліквідувати нерівність вдасться лише через 118 років.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти