Чому НБУ збільшив утримання установ охорони здоров'я банків

15 грудня 2014, 07:02

Христина Коновалова

На думку аналітика компанії "Простобанк консалтинг" Івана Нікітченка, регулятор таким чином підтримує стабільність банківської системи

Цього року Нацбанк удвічі збільшив рефінансування комерційних банків. Так, у січні-жовтні 2014 регулятор видав кредити на 152,2 млрд. грн. під 14,50% річних, а за аналогічний період 2013-го – лише 71,5 млрд. грн. під 7,15% річних.

Реклама

Аналітик компанії "Простобанк консалтинг" Іван Нікітченко вважає збільшення обсягів рефінансування логічним кроком, оскільки за 10 місяців 2014 року чистий збиток банківської системи склав 13,5 млрд. грн. "За даними на 12 грудня, з початку року відтік з депозитних рахунків склав близько 120 млрд грн. Ймовірно, за підсумками 2014-го, ці втрати будуть ще вищі. До цього варто додати обсяги кредитів приватним особам і бізнесу в Криму та в зоні АТО, які дуже погано обслуговуються. За оцінками УКБС, втрати банків через ситуацію з цими регіонами досягають 80 млрд гривень. Все це призвело до того, що тимчасова адміністрація в цьому році була введена більш ніж у 30 банків і на ринку ще залишаються банки, які мають сильні проблеми з ліквідністю. Таким чином, частина цього рефінансування "зависла" у проблемних банках", – перераховує проблеми фінсектора Нікітченко.

За його словами, якщо показати всі ці цифри західним банкірам, які говорять про відтік третини депозитного портфеля і втрати регіонів з кількома мільйонами клієнтів, то на Заході прийшли б до висновку, що банківська система в Україні не вижила б. "Однак, незважаючи на всі потрясіння і рекордну кількість банків-банкрутів, у цілому система продовжує працювати. І частково це стало можливим завдяки рефінансуванню, оскільки цей інструмент показує свою ефективність", – говорить аналітик.

В тренді
Ринок пального: чи буде подальше подорожчання бензину

Правда, Нікітченко впевнений, що рефінансування є дієвим інструментом тільки на тимчасовій основі, оскільки "банки є лише інфраструктурою економіки країни, через них проходять фінансові потоки". "Якщо справи в економіці в цілому погані, то й банківська система ніколи не буде сильною. Як тільки почнеться підйом економіки, знизиться рівень корупції, почнуть налагоджуватися справи і у банків. Після цього Нацбанку варто переходити до довгострокових програм стимулювання системи, наприклад, запуск рефінансування іпотечних кредитів, кредитів бізнесу і т. д., що "подовжить" і здешевить фінансові ресурси в країні", – пояснює експерт.Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти