За прикладом Польщі і Туреччини: як Україні уникнути газового тиску Росії

29 вересня 2019, 12:00

Олександра Романюк Олександра Романюк

Найбільш вдалою для України, на думку експерта, була б модель створення газового хаба всередині країни

Незважаючи на оприлюднення постанови про відділення "Нафтогазу", говорити про те, який саме буде схема, ще рано, вважають експерти. Адже сам анбандлінг передбачає наявність величезної кількості додаткових документів. І суть поділу стане зрозуміла саме з деталей.

Реклама

Олексій Кущ вважає, що найбільш вдалою для України була б модель створення газового хаба всередині країни.

"Ця модель передбачає, що ми переносимо вузли комерційного обліку з західного кордону на східний, і вся наша ГТС виявляється включеною в єдину європейську систему. Управління нашої ГТС і підземних сховищ переходить в руки географічного хаба, який в реальності є ринковою оболонкою, в яку заходять газові трейдери та укладають контракти з постачальником газу, тобто заповнюють цю оболонку конкретним змістом. В такому випадку переговори з Росією вели б вже не наші чиновники, а європейські трейдери. За такою моделлю йде, наприклад, Польща, яка намагається стати газовим хабом центральної Європи. За цією моделлю йде Туреччина, яка намагається стати газовим хабом Південної Європи. Газовий хаб став би запобіжником від політичного тиску", – каже він.

За такої системи не було б необхідності в транзитному контракті України з Росією, вважає економіст.

"Росія хоче, щоб за столом переговорів з нею сиділи не європейські трейдери, а українські чиновники. Тому що європейські газотрейдери для них – це та курка, яка несе золоті яйця, вони ніколи не будуть висувати їм політичні вимоги. А українським чиновникам можна під газовими приводами висувати політичні претензії. Для чиновників це зручно: вони стають фігурами, з якими складаються якісь пропозиції. Але для країни в цілому це абсолютно невигідна модель. Це повторення ситуації 2009 року, коли під приводом порятунку країни будуть підписуватися абсолютно невигідні угоди", – каже Олексій Кущ.

Нагадаємо, на думку експертів, щоб почати "грати за європейськими правилами", Україна повинна прийняти відповідні законодавчі зміни, і тут також можливі варіанти.

Новини "Сьогодні" писали, що, на думку глави правління альянсу "Нова енергія України" Валерія Боровика, рішення Кабміну щодо моделі анбандлінгу посилить позиції України на тристоронніх газових переговорах, які сьогодні проходять в Брюсселі щодо транзиту газу з 2020 року.

Реклама

Детальніше читайте на сайті "Сьогодні" в матеріалі: "Таємниці анбандлінгу: чи потрапить Україна знову в газову залежність від Росії".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти