План Маршалла для України: хто готовий вкладати гроші і коли прийдуть інвестиції

За обсягом інвестицій в основний капітал Україна відстає від економік, що розвиваються на 10 відсоткових пунктів

Наступного тижня Кабмін має представити технічний план наповнення так званого Нового європейського інвестиційного плану – "Плану Маршалла для України" авторства колишнього прем'єра Литви Андрюса Кубілюса. У підготовці документа беруть участь усі профільні міністерства і, як вдалося дізнатися "Сегодня", він передбачатиме інвестиції в інфраструктуру, регіональні проекти та малий і середній бізнес. Цей технічний план ще допрацюють до саміту Східного партнерства, який відбудеться 24 листопада в Брюсселі, де його офіційно і презентують. Завдання максимум для українських і литовських політиків – добитися, щоб лідери країн ЄС на черговому саміті дали Єврокомісії та Європейського інвестиційного банку мандат на імплементацію Нового європейського плану для України. Але, за словами європарламентарів, з грошима в ЄС не все так райдужно. Після Brexit щорічно до бюджету ЄС приходитиме приблизно на 20 млрд євро менше. Плюс, за словами експертів, інвестиції на рівні 5 млрд євро на рік, як передбачено Новим європейським планом, це не так вже й багато. За деякими підрахунками, щоб до 2025 року подвоїти ВВП, Україні потрібно $ 617 млрд.

Маленькі перемоги України. Минулого тижня перший віце-прем'єр Степан Кубів голосно заявив, що вже до 23 вересня уряд підготує конкретні пропозиції щодо наповнення Нового європейського інвестиційного плану, підготовленого Литвою, а фінальний проект представлять на саміті Східного партнерства. "У перспективі цей "План Маршалла" розрахований на 10 років. Ми говоримо про не менше 5 млрд євро на рік, і ми говоримо про дуже важливий аспект – зростанні економіки на 6-8%", – заявив Кубів.

Реклама

За основу наші литовські друзі брали розрахунки екс-міністра фінансів України Наталки Яресько та шведського економіста, старшого наукового співробітника Atlantic Council Андерса Аслунда. На їхню думку, українська економіка потребує $ 4-5 млрд щорічних вливань, щоб вибратися з боргової ями і вийти на економічне зростання.

В інтерв'ю сайту "Сегодня" Андрюс Кубілюс розповідав, що вперше свій "План Маршалла для України" вони презентували в березні в Брюсселі на засіданні міжпарламентської асамблеї Україна-Польща-Литва. За півроку литовські і українські парламентарії встигли побувати з ним у Вашингтоні, Берліні, Брюсселі та Лондоні, а на рівні уряду і парламенту Литви була створена спільна робоча група з просування Нового інвестиційного плану. Уже навіть призначили голову цієї групи – Рамунаса Станіоніса з литовського МЗС, якого в своїх колах називають "містер Маршалл".

"Ми повинні домогтися, щоб ЄС на саміті глав держав прийняв рішення і дав мандат Єврокомісії розробити офіційний документ інвестиційної допомоги Україні. Є три напрямки, які проекти можуть фінансуватися. По-перше, інфраструктурні проекти. Дороги і т.д. По-друге, допомога для малого і середнього бізнесу. Це і гранти, різні гарантії, більш дешеві кредити. і, по-третє, муніципальні і регіональні проекти – децентралізація", – сказав "Сегодня" Андрюс Кубілюс.

Реклама

Голова парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко розповіла "Сегодня", що у нас вже є маленька перемога: в попередньому тексті резолюції саміту Східного партнерства, який підготував комітет у закордонних справах Європарламенту, є згадка про "План Маршалла для України". "Ось драфт резолюції (показує журналісту" Сегодня "Ганна Гопко – Авт.), який розглядається в комітеті із закордонних справ Європарламенту. І тут написано: "Імплементація Нового європейського інвестиційного плану для України та інших країн-членів програми Східного партнерства... ". Тут же ще написано: "Єврокомісія спільно з Європейським інвестиційним банком...". Тобто цим вони вже фактично дають доручення Єврокомісії опрацьовувати механізми імплементації Нового європейського інвестиційного плану для України", – розповіла "Сегодня" Ганна Гопко.

Але це, за словами польського європарламентарія Майкла Боні, лише рекомендації. Обговорювати інвестиційний план допомоги Україні потрібно з тими, хто дійсно приймає рішення, планує і складає бюджети ЄС. "Я не бачив жодної публічної інформації про те, щоб такий план обговорювався з країнами-членами ЄС і їх урядами. А кілька місяців тому я пропонував піти в комітет з питань бюджету, тому що саме вони розробляють щорічні фінансові кошториси ЄС. Саме вони вирішують, куди і скільки грошей виділяти. Не знаю, чи ходили туди литовські і українські колеги, тому що мені з бюджетного комітету нічого не відповіли, чи почали вони розробку такого плану для України", – розповів "Сегодня" Майкл Боні, який брав участь в засіданні міжпарламентської асамблеї Україна-Польща-Литва в березні в Брюсселі

Хто готовий вкластися і скільки насправді потрібно? За словами Кубіва, гроші на реалізацію інвестиційного плану для України спільно з Литвою планують залучити від пулу міжнародних партнерів і інвесторів, серед яких – ЄС, США, Канада, Японія, Європейський інвестиційний банк, фінансові інституції Литви та інші організації. "У лютому-березні наступного року намічається конференція донорів (імовірно в Брюсселі. – Авт.), які можуть взяти участь у реалізації цього "плану Маршалла", – заявив Кубів.

Реклама

В ідеалі, потрібно створити український інвестиційний фонд, який би керувався Україною спільно з іноземними партнерами. Але, наприклад, в Канаді ні сном, ні духом про наполеонівські плани Литви і України. У бесіді з "Сегодня" посол Канади в Україні Роман Ващук сказав, що до них з якимись конкретними планами не зверталися. "Західні країни вже склали різні пакети підтримки України, можливо, вони переформатовуватимуться. Важливо змінити правила гри в Україні так, щоб ті величезні українські ресурси, які лежать по матрацах, внутрішніх і зовнішніх офшорах, могли бути задіяні. Це, як на мене, був би найуспішніший план для України", – сказав "Сегодня" Роман Ващук.

Та й в ЄС, за словами європарламентарія Майкла Боні, вільних грошей не так-то багато. Через Brexit щорічно до бюджету Євросоюзу приходитиме на 20 млрд євро менше. Більш того, на думку економістів, 5 млрд євро на рік, про які йдеться в "Плані Маршалла для України" (або 50 млрд євро на 10 років), – крапля в морі. "За даними Світового банку, питома вага інвестицій в основний капітал в Україні за 2015 рік – 13% від ВВП (це останні дані, які є). Тоді як середній показник по світу – 23%, на десять пунктів більше", – сказав Сергій Кораблін, заступник директора Інституту економіки та прогнозування НАН України.

За підрахунками Інституту суспільно-економічних досліджень, щоб подвоїти український ВВП, потрібно близько $ 600 млрд на 10 років (або близько $ 15 тис на особу). При цьому, за словами голови правління Інституту Анатолія Максюти, Україні не потрібні нові кредити, оскільки наша економіка не в змозі їх повертати, створюється фінансова піраміда: ми беремо гроші і повертаємо їх за рахунок нових кредитів.

21895152_1396454903807090_1244269005_o

*Дані Інституту суспільно-економічних досліджень, представлені в Українському кризовому медіа-центрі в ході Smart Talk "План України, а не Маршаллаа"

"У підсумку це закінчується дефолтом, реструктуризацією боргів або ще чимось. Нам потрібні інвестиції в основний капітал. Скільки нам потрібно інвестицій? За нашими підрахунками, щоб подвоїти ВВП, нам потрібно $ 600 млрд на 10 років, $ 50-60 млрд на рік. це досить велика цифра, якій всі дивуються. Але вже сьогодні економіка генерує десь $ 13-15 млрд капітальних інвестицій. І ми повинні розуміти, що це не чисто іноземні інвестиції. Сьогодні інвестиції іноземних інвесторів становлять 3% від загального обсягу капітальних інвестицій. А тут ми говоримо і про те, що економіка сама згенерує", – сказав голова правління Інституту суспільно-економічних досліджень Анатолій Максюта.

За його словами, вони також напрацювали рекомендації з найпріоритетніших і найпривабливіших для інвестицій галузей української економіки. Так, за даними Інституту, для зростання реального ВВП на рівні 6-7% щорічно, пропонується вкладати насамперед в комп'ютерне програмування, виробництво електричного устаткування, інших транспортних засобів та машин. На другому місці – виробництво основних фармпродуктів, наукові дослідження і розробки, виробництво комп'ютерів і телекомунікації.

.png_05


*Дані Інституту суспільно-економічних досліджень, "Політика економічного прагматизму"

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61122.39

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3369.65

Litecoin (LTC)

83.43

Ripple (XRP)

0.59

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти