Пенсійна реформа: високі спецпенсії чиновникам хочуть скасувати, а народу відкрити накопичувальні рахунки

29 квітня 2015, 08:21

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Сьогодні Мінсоцполітики збирається запропонувати нову модель виплати пенсій. Експерти кажуть, що може не вистачити грошей, а депутати хочуть спершу побачити законопроект

Сьогодні Мінсоцполітики презентує на засіданні Кабміну модель нової пенсійної системи. Міністр Павло Розенко сподівається, що уряд затвердить її і внесе в Раду.

Реклама

ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Як розповів Розенко "Сегодня", два основних нововведення такі. Перше – введення з 1 січня 2017 2-го і 3-го рівня пенсстрахованія. Тобто, додатково до солідарної системи (принцип "загального казана") з'являться особисті накопичувальні пенссчета (2-й рівень), на які піде частина грошей, що перераховуються зараз роботодавцем в "загальний казан" Пенсфонда (ПФ) і особисті накопичувальні рахунки в недержавних Пенсфонда , куди працівник добровільно щомісяця перерахує частину заробітку, щоб потім довічно отримувати надбавку до солідарної пенсії.

Нагадаємо, зараз другий рівень не працює, хоча його збиралися запровадити ще в 2003 р, а недержавні Пенсфонда непопулярні, тому що навіть не рятують перераховуються їм суми від інфляції, а деякі вже збанкрутували. Міністр пропонує, щоб особисті пенссчета стали обов'язковими для всіх, хто молодше 35 років і добровільними для працівників від 35 до 55 років.

Друге нововведення – відмова від спецпенсій для народних депутатів, чиновників, суддів, прокурорів), у яких пенсії при рівному стаж і однакових заробітках в 1,5-2 рази вище, ніж у непривілейованих громадян.

"Ці категорії переведуть на загальний порядок розрахунку пенсій, але при виході на пенсію їм виплатять одноразово від 10 до 20 мінзарплат (зараз 12180-24360 грн) залежно від стажу держслужби, – роз'яснив нам Розенко. – Для військовослужбовців та силовиків (МВС, СБУ) нічого не зміниться. Для представників шкідливих професій – списки №1 і №2, та інших, які мають право на достроковий вихід на пенсію за вислугою років – водії тролейбусів, тракторів, авіатори, доярки, лікарі, вчителі і т. д. – Пропонуємо, щоб їх пенсія складалася з двох частин. Основна частина – як у всіх, додаткова – "професійна пенсіональная" під егідою ПФ, куди роботодавець стане переводити частину грошей, що нараховуються на їхні заробітки".

Реклама

Щоб не почалося масового звільнення держслужбовців, для яких непогані пенсії є стимулом відпрацювати 10-15 років за не дуже високу зарплату, Розенко пропонує мінімум удвічі збільшити їм зарплату. Тоді вони в старості вони отримають приблизно таку ж пенсію, як зараз при діючій системі нарахування.

В тренді
Apple розширить рекламний бізнес і потужно вдарить по доходах Facebook

ЕКСПЕРТИ І ДЕПУТАТИ. На думку президента Украналітцентра Олександра Охріменка, ідеї Мінсоцполітики не нові і правильні, але вони знову можуть бути відкладені через те, що в ПФ не вистачить грошей на виплату нинішнім пенсіонерам.

"У бюджеті Пенсфонда зараз діра 80 млрд грн, яку дотує держбюджет. Вона стане ще більшою, якщо частина грошей із солідарної системи піде на накопичувальні рахунки і на виплату пенсій може не вистачити дотацій. На це влада не піде", – сумнівається Охріменко.

Розенко впевнений, що за решту до 2017 року 20 місяців економіка України відновиться, і дефіцит ПФ зменшиться в рази. "Така реформа стане потужним сигналом для розвитку економіки. Накопичувальна система – це не система проїдання, гроші вкладаються в економіку і працюють на неї", – вважає Розенко.

Депутати поки обережно оцінюють нововведення, які їм, можливо, доведеться підтримати. Так глава профільного комітету ВР з питань соцполітики зайнятості та пенсобеспеченія і екс-міністр соцполітики Людмила Денисова сказала нам, що коментувати буде лише тоді, коли вивчить текст законопроекту про пенсреформе.

Реклама

А от її заступник Сергій Каплін вважає, що ідеї Мінсоцполітики треба підтримати: "Скасування спецпенсій дозволить вивільнити значні кошти для Пенсфонда і наповнити його бюджет. Накопичувальні рахунки також давно пора вводити, кожен повинен отримувати пенсію за своїми доходами, як у Європі. Але деталі будуть зрозумілі, коли Кабмін подасть нам відповідний законопроект".

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти