Пенсії знизять, а пенсійний вік "підвищать" для кожного другого: можливі наслідки реформи для українців

31 травня 2017, 07:31

Олександр Литвин

Від пенсійної реформи може постраждати працююче покоління

Кілька тижнів тому прем'єр-міністр Володимир Гройсман презентував проект пенсійної реформи. Якщо реформу підтримає Рада, вже в жовтні українці отримуватимуть пенсії за новими правилами. Сьогоднішнім пенсіонерам "осучаснять" виплати (додадуть від 50 до 1000 гривень), а тим, хто ще не вийшов на "заслужений відпочинок", пенсії скоротять. Сайт "Сегодня" з'ясував, хто і чому може стати біднішими після проведення урядової реформи.

Реклама

Розмір пенсій скоротять

Розмір пенсії українців залежить від трьох показників: власної зарплати, стажу та середньої зарплати по країні за три роки. Зараз пенсії рахують за формулою: середня зарплата за три роки по країні * власна зарплата / середня зарплата по країні * стаж * 1,35%. У рамках реформи уряд пропонує замість 1,35% за кожен рік стажу давати 1%.

Пенсіонерам, які виходять на пенсію в 2017-му, але до реформи, розмір пенсії порахують з урахуванням середньої зарплати по країні за три роки в розмірі 3764 гривень. Наприклад, українець, який отримує зарплату в два рази вище середньої (на даний момент це більше 12 тисяч гривень) і офіційно працював 35 років, може претендувати на пенсію в 3538 гривень (3764 * 2 * 35 * 1,35%). Після реформи цей же українець отримає пенсію на 25% нижче. Всього 2634 гривні.

Видання Українські новини з посиланням на власні джерела заявило, що МВФ таку пропозицію уряду не схвалив. За різними оцінками експертів, рішення про зниження оцінки стажу призведе до зменшення пенсій на 25-40%.

Реклама

___-01_10_01

Пенсія вважається високою в тому випадку, якщо її розмір досягає 60% від зарплати (так званий коефіцієнт заміщення). Зараз пересічному українцеві для такої пенсії необхідно пропрацювати 44 роки, а після реформи – 60 років. Варто відзначити, що деякі українці можуть претендувати на "заслуженому відпочинку" на 80% від своєї зарплати і без десятків років стажу. Наприклад, судді та народні депутати.

Якщо реформа Кабміну буде прийнята, українці з 35 роками стажу отримуватимуть тільки 35% від своєї зарплати. При цьому за стандартами Міжнародної організації праці, пенсія не може бути меншою за 40% від заробітку.

Пенсійний вік зросте, але не для всіх

В результаті проведення пенсійної реформи кількість українців, які будуть щорічно виходити на заслужений відпочинок, скоротиться. Уже в 2018-му для отримання пенсії потрібно мати як мінімум 25 років страхового стажу, а в 2028-му – 35 років.

Реклама

У презентації Кабміну йдеться про те, що через 10 років у 60 на пенсію зможуть вийти тільки приблизно половина українців пенсійного віку. 40% вийдуть на заслужений відпочинок в 63 роки, 5% – в 65 років.

.png_79

Фото: урядовий портал 

Якщо виявиться, що необхідного для пенсії стажу не вистачає, можна буде або допрацювати до 63 чи 65 років, або купити стаж. Один рік стажу коштує 16 896 гривень. Можна купити до п'яти років стажу: вони обійдуться в 84 480 гривень. Якщо немає ані грошей, ані стажу, замість пенсії можна претендувати лише на соціальну допомогу, яка буде значно нижче мінімальної пенсії.

В тренді
Відставка міністрів, земельний закон і зарплати в СБУ – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Владислав Криклій, Ігор Петрашко, Максим Степанов / Колаж "Сьогодні"
В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana

"За нашими розрахунками, від 500 до 700 тисяч українців будуть виходити на пенсію пізніше 60 років. Це приблизно до 2/3 від усіх українців, які виходять на пенсію", – розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. За словами експерта, фактично чиновники збільшили вік виходу на пенсію для більшої кількості українців.

Реклама

Вчителі та медики виходитимуть на пенсію пізніше

Ще одне нововведення в рамках пенсійної реформи – пенсії за вислугу років скасують для всіх, крім військових. За українців, які зайняті на шкідливому виробництві, ставку єдиного соцвнеску збільшать на 7 або 12% (залежно від шкідливості роботи). Тобто шахтарі будуть виходити на пенсію раніше, але за рахунок свого роботодавця, а не держави.

А ось медикам і педагогам доведеться трудитися, як і іншим – як мінімум 35 років. Зараз же вчителі можуть виходити на пенсію в 50 за умови, якщо в школі попрацювали як мінімум 27 років.

student-2052868_960_720

Фото: pixabay.com

Про накопичувальний рівень не йдеться

В кінці минулого року віце-прем'єр Павло Розенко припустив, що другий рівень пенсійної системи – накопичувальний – запустять в Україні вже в 2017 році. Однак в проекті реформи про це не йдеться. Як пояснили в міністерстві соціальної політики, передбачається, що реформа дозволить за сім років ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду і тільки після цього чиновники візьмуться за другий рівень.

Якщо накопичувальний рівень запрацює, частину зарплати українці будуть віддавати на пенсії діючим пенсіонерам, і окремо кілька відсотків від зарплати – на персональний рахунок. А при виході на пенсію можна буде отримати пенсії одразу з двох джерел – солідарного та накопичувального рівня пенсійної системи.

Відзначимо, на даний момент 8 мільйонів українських пенсіонерів отримують 1312 гривень. При цьому споживча корзина з мінімальним набором товарів і послуг коштує 3200 гривень. Фактично, більшість українців на "заслуженому відпочинку" живуть за межею бідності. Середня пенсія в Україні за станом на квітень склала всього 1 828 гривень.

При цьому з 26 мільйонів офіційно працездатних українців (віком від 18 до 60 років) внески в пенсійний фонд платять тільки 10,5 мільйона осіб.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти