Сумні прогнози: експерти розповіли, чого чекати від української економіки

3 грудня 2014, 16:26

Поліпшення ситуація поки не прогнозують

Україна зіткнулася з проблемами організації та проведення реформ. Таку думку висловили економічні експерти та представники бізнесу на круглому столі, організованому Американською торговою палатою, передає кореспондент "Сегодня.ua".

Реклама

Складна економічна ситуація в Україні зумовлена багатьма різними факторами, зазначив керівник торгово-економічного відділу Представництва Європейського Союзу в Україні Ніколас Бердж.

"Існує цілий ряд ризиків, з якими зараз стикається Україна. Це і конфлікт на сході країни, невизначеність із поставками енергоресурсів, особливо з поставками газу з Росії, обмежувальні торговельні заходи Росії. Все це призвело до зменшення частки українського експорту в Росію до менш ніж 20% від загального обсягу експорту, і ми очікуємо, що ця тенденція буде продовжуватися", – сказав Бердж.

"Значна кількість економічних проблем в економіці України викликано конфліктом на Сході. Ми прогнозували скорочення ВВП в Україні на рівні близько 8%, але швидше за все ця цифра складе 6-7%. Одним з основних факторів такого скорочення є зниження виробництва в Донецькій і Луганській областях. За нашими оцінками, спад ВВП в інших регіонах України складе близько 5%", – прогнозує головний економіст компанії Dragon Capital Олена Бєлан.

За словами експерта, однією з особливостей нинішньої економічної кризи в Україні став значно менший запас стійкості в порівнянні з ситуацією 2008 року: "У 2008 році резерви Національного банку склали $ 38 млрд. Через неефективне управління економікою протягом останніх 4 років, українські резерви по станом на 2013 склали вже $ 20 млрд".

Реклама

"Значна підтримка від західних донорів і міжнародних фінансових організацій є основною причиною уникнення дефолту країни за зовнішніми зобов'язаннями, однак цієї допомоги не достатньо для вирішення всіх існуючих проблем", – зазначила Бєлан.

За прогнозами Берджих, держборг України до кінця року досягне близько 70% від обсягу ВВП. У Dragon Capital підрахували, що цього року Україна погасила $ 10 млрд внутрішніх і зовнішніх заборгованостей в іноземній валюті, і приблизно така ж кількість кредитів було надано міжнародними фінансовими інститутами.

"Наступного року сума погашень майже не зміниться. Зменшиться вона в 2016 році. При цьому Україна повинна платити $ 6-8 млрд за поставки газу, оплатити борги за газ і протидіяти відтоку валютних депозитів. Тому для збереження поточної позиції України за зовнішніми зобов'язаннями однозначно потрібно буде залучати додаткові фінансові ресурси", – сказала Бєлан.

В цілому, за її словами, наступний рік як мінімум буде таким же складним в економічному плані, як і цей.

В тренді
Податки для заробітчан і французький мільярд – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют

Конфлікт на сході України є визначальним для прогнозів на 2015 рік, погоджується керівник програм Представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Лалита Мурті. Однак, за її словами, не менш важливі і проблеми в банківському секторі, вирішувати які треба невідкладно.

Реклама

"Україна повинна зосередитися на посиленні операційної, регуляторної на фінансової спроможності Фонду гарантування вкладів – для відновлення довіри до банківського сектору. Крім цього, необхідно спиратися на кращий світовий досвід у розробці планів рекапіталізації та реструктуризації банків і робити це вчасно. Також повинні бути вирішені і більш довгострокові структурні проблеми: розкриття повної інформації про кінцевих власників, зменшення кількості проблемних кредитів, обмеження кредитування пов'язаних сторін та загальне посилення банківського нагляду".

Також експерт зазначила, що проблема з НАК "Нафтогазом" є найбільшим ризиком для бюджету України: "Ця проблема не може бути вирішена без зміни тарифів, рівень яких поки не дозволяє компенсувати фінансові витрати, а також без реструктуризації "Нафтогазу". Вирішення цієї проблеми є важливим не тільки з точки зору зменшення тиску на бюджет, але й для підвищення рівня енергетичної ефективності, якості забезпечення населення теплом та енергетичної безпеки держави. Також дуже важливим завданням є подолання корупції в цьому секторі".

"Ми прогнозуємо, що загальний дефіцит бюджету в 2014 році складе більше 10%, половина з якого – це дефіцит "Нафтогазу", – додав Бердж.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив, що дефіцит "Нафтогазу" перевищує дефіцит держбюджету. Новий міністр енергетики Володимир Демчишин, у свою чергу, запевнив, що 100-мільярдний дефіцит "Нафтогазу" можна ліквідувати.

"Проблему потрібно вирішувати комплексно. Ми розуміємо, що проблеми також виникали і за рахунок розриву ліквідності: оплата постачальниками за газ відбувається авансом, а споживачі платили пізніше. Є технічні методи, за допомогою яких можна зменшити дефіцит "Нафтогазу" – це переведення промисловості на передоплату за газ. Але зрозуміло, що потрібно шукати резерви і всередині "Нафтогазу" – команда Коболева цим активно займається, у мене з ним вранці була поки що перша зустріч", – сказав він.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти