Зміна Кабміну: що буде з економікою і курсом валют

5 березня 2020, 09:00

Олександра Романюк Олександра Романюк

Проблеми в економіці, на думку президента, – головна причина відставки уряду Гончарука

Проблеми в українській економіці стали головною причиною відставки уряду Гончарука. Про це прямо заявив в своєму виступі у Верховній Раді президент України Володимир Зеленський.

Реклама

"Цей уряд має досягнення. Зниження інфляції, облікової ставки Нацбанку, боротьба з тіньовими ринками, зокрема грального бізнесу і нелегальних АЗС. Початок приватизації державних підприємств, які розкрадалися всі ці роки. Кредити малому і середньому бізнесу, зниження ролі держави в економіці нашої країни. Але правда в тому, що сьогодні українцям цього замало ... Ми постійно чули про економічний стрибок, але є враження, що економіка брала розгін, спіткнулася і ризикує проїхатися обличчям по землі", – сказав Володимир Зеленський.

Серед головних економічних провалів президент насамперед назвав невиконання плану з надходжень до держбюджету від митниці.

"За два місяці нового року невиконання бюджету – майже 16 млрд грн. Ми мусимо говорити правду. 13 з них – це провал надходжень від митниці", – констатував Зеленський.

Друга серйозна проблема, яку озвучив президент, – падіння промисловості, яке триває четвертий місяць поспіль і склало вже 5%. До того ж, глава держави висловив невдоволення ситуацією з комунальними платежами, з зарплатами чиновників і членів наглядових рад великих компаній, з вугільною галуззю.

Реклама

До економічних можна віднести і соціальні проблеми, які сьогодні хвилюють суспільство: відсутність плану підвищення пенсій і поспішність з впровадженням другого рівня медичної реформи, яка може обернутися трагедією.

"11 мільйонів пенсіонерів. Реальний план щодо підняття їхніх пенсій, може, і є десь, але ми про нього нічого не чули ... Індексація пенсій наразі не проведена. Програма підвищення пенсій для людей 80 років поки не реалізована ... Пенсійний Фонд залишається величезною неефективною машиною, яка тільки на своє утримання проїдає 5 млрд грн ... Схожа ситуація і в сфері охорони здоров'я. Я розумію, що керівництву МОЗ дуже важко працювати з уламками медичної системи, які їм залишилися у спадок ... Але потрібно мати сміливість і визнати, що більшість не готові до другого етапу медичної реформи з 1 квітня. Майже щодня у нас протести в різних медустановах. Люди бояться закриття лікарень, люди бояться звільнень, місцева влада не готова іноді брати на себе повноваження, іноді немає фінансування і багато інших причин. Є великі питання до тарифів, медичного обладнання та дуже велике питання по кадрах. Звідси запитання: а куди ми поспішаємо? Чи не здається нам, що з такими темпами реформа летить в стіну?" – риторично запитав президент.

Володимир Зеленський висловив надію, що новому складу уряду вдасться виправити ситуацію. Однак зробити це буде непросто. По-перше, низка названих проблем є об'єктивними і залежать від ситуації в світовій економіці (наприклад, падіння виробництва зараз спостерігається в усьому світі, надходження від митниці також пов'язані з цим, принаймні частково).

А по-друге, зараз, здається, немає узгоджених кандидатів на більшість вакансії саме в економічному блоці уряду. Зі слів народних депутатів та інших джерел ЗМІ, станом на вечір середи не було однозначних кандидатів на посади міністра економіки, міністра сільського господарства, міністра енергетики та прем'єр-міністра з питань економіки. Роман Жуковський, про якого говорили як про найімовірнішого міністра економіки, та Іван Плачков, якого називали як кандидата на посаду міністра енергетики, нібито відмовилися від цих пропозицій. Теперішній міністр економрозвитку Тимофій Милованов теж нібито не погодився очолити міністерство сільського господарства, яке планується знову відокремити від Мінекономрозвитку.

Реклама

/ Фото: Сьогодні

У середу до призначення нового Кабміну з "економістів" декларації подали тільки претендент на пост міністра фінансів Ігор Уманський і претендент на пост міністра соцполітики Марина Лазебна. Сюди ж можна зарахувати майбутнього віце-прем'єра з питань оборонно-промислового комплексу Олега Коростельова, який подав декларацію кандидата на цей пост. Ну і кандидат в прем'єр-міністри Денис Шмигаль також подав свою декларацію.

У період невизначеності з кандидатами сайт "Сьогодні" розпитав експертів, як може або як має змінитися економічна політика, щоб зазначені президентом провали змінилися підйомом в економіці.

Володимир Фесенко

політолог

Бюджет, я думаю, будуть коригувати, але не в плані законодавчих змін (хоча це теж можливо). Уманський – досвідчений професіонал, він розбереться з ситуацією і запропонує спосіб вирішення наявних проблем. Зараз головна проблема – надійні надходження в бюджет. З урахуванням наближення глобальної економічної кризи. Якими будуть рішення – поки сказати складно, це тільки він зможе сказати. Ймовірно, гривню трошки опустять, приведуть до оптимального курсу – 26-27 грн за долар. Бо надто зміцнилася гривня – одна з причин недоотримання бюджетних коштів, особливо від експорту. За митниці, думаю, будуть шукати, як вирішити проблему. Може бути, зараз прискорять процеси приватизації. Це, звичайно, теж не за кілька тижнів вирішується, але це теж один із способів наповнення бюджету. Ну, а оскільки не вистачає в бюджеті грошей, я думаю, будуть скорочувати якісь проекти, які планувалися на цей рік .

Олексій Кущ

Економічний експерт

Змін з економічного курсу не буде, тому що немає самого економічного курсу. На мій погляд, уряд, який йде у відставку, працювало за принципом "що бачу, то співаю". Вони не сформували ніяких довгострокових стратегічних планів. Кількісні показники з урядової програми не відповідають на питання, хто і за які гроші буде це все робити. Тому що якщо за бюджетні гроші – це не економічна програма, це програма витрачання бюджетних коштів. Небезпека нинішнього переформатування – в тому, що, на жаль, йде дискурс про персоналії, але не дискурс про стратегію. А то, що розмов про стратегію немає, говорить про те, що, залучаючи цих людей в уряд, їм спочатку не мають на меті розробити стратегію .

Реклама

Александр Охрименко

экономист

Я думаю, нічого радикально змінюватися не буде. Хіба що зміниться бюрократична робота апарату. Але що стосується ринку землі, тих законів, які хочуть прийняти – це все залишиться. Так, можливо, покращиться робота податкової, Міністерства фінансів, менше буде піару, більше бюрократичної роботи. Може, з'являться якісь організаційні ініціативи, тому що у нас до сих пір є багато питань до державного управління. Можливо, дійсно замінять глав наглядових рад. Як я розумію, швидше за все, переформатують "Нафтогаз" та інші державні монополії. Тобто в основному поміняються методи роботи. Наприклад, у Ігоря Уманського дійсно великий досвід по роботі з державними фінансами. Він вміє розрулювати складні питання державних фінансів – з тими ж ОВДП, з дефіцитом грошей в держбюджеті. У цьому плані робота напевно покращиться. Але в той же час я розумію, що з точки зору економічної стратегії змінюватися нічого не буде. Хоча, можливо, він буде виступати за зміну адміністрування оподаткування, це можливо. У соціальному блоці якихось радикальних змін, наприклад, у пенсійній сфері, теж не буде. Там їх просто не може бути! Проблему дефіциту Пенсійного фонду неможливо вирішити. Неможливо у нас нормально підняти пенсії. Навіть якщо міністр хоче це зробити. Єдине, що можливо, – що новий міністр підтримає ідею поміняти роботу Пенсійного фонду. Проблема в тому, що ці кандидати в міністри публічно нічого не заявляли. Тому нам доводиться тільки фантазувати. При цьому істотним факторів, я вважаю, буде те, що у нового прем'єра буде своя команда. Тому що у Гончарука, по суті, своєї команди не було. Так, ми не завжди будемо бачити, що відбувається за завісою. В деякій мірі я не виключаю, що Денис буде проводити таку директивно-командну роботу, тобто буде керувати міністерствами і керувати міністрами .

А ось що про нового прем'єр-міністра думають народні депутати:

Всі подробиці в спецтемі Новий Кабмін

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти