Відверта розмова в Будинку профспілок: що чекає державні шахти і енергетичну галузь

25 лютого 2020, 22:00

Володимир Зеленський дав нмзку доручень уряду

Зарплату шахтарям повинні віддати до кінця квітня, а всі державні копальні мають пройти аудит. Таке розпорядження дав уряду президент. Так Володимир Зеленський пропонує рятувати гірників і почати реформу. Наразі покупців на здобуте українське паливо – катма, кажуть експерти. Державні рудники збиткові, роботу у шахтарів відбирає імпорт світла і вугілля з Росії. Але закриття шахт може призвести до гуманітарної кризи, упевнені фахівці. "Сьогодні" розбиралися, як збираються рятувати шахтарів і шахти.

Реклама

У Будинку профспілок шум. Представники вугільної галузі в парадних мундирах чекають зустрічі з президентом. Вони налякані закриттям неприбуткових шахт і хочуть отримати свою зарплату. Борги на держпідприємствах – понад мільярд гривень.

"Через тиждень заборгованість зросте ще на 500 млн з урахуванням зарплати за лютий і в сумі складе 1,6 млрд грн", – розповідає голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Профспілки вимагають пояснень від чиновників – якою буде реформа галузі?

"Залишиться від чотирьох до семи шахт. Які шахти? Ми ми повинні знати! Де будуть задіяні шахтарі? Як будуть функціонувати шахтарські міста? Як, що ми можемо сказати конкретним робітникам? А це 55 шахтарських міст!" – говорить голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Міністр енергетики Олексій Оржель каже: в шахтарському питанні поспішних рішень не буде, але більшість державних шахт доведеться закрити.

"Ми не говоримо про те, що робимо шокову терапію. По кожному шахтоуправлінню ми переорієнтуємо шахтарів з шахт, які є безперспективними, на перспективні шахти. Для того, щоб забезпечити шахтарям робочі місця і гідну заробітну плату. Але не можна не говорити правду. Є дійсно ті шахти, які не будуть рентабельними", – говорить міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель.

На цю розмову чекали десятки тисяч людей. Ті, хто живе в шахтарських містечках. Воліють не тільки обіцянок, а й чіткий план дій чиновників.

"Якщо припинити роботу шахт, то ми ж розуміємо – будуть просто міста-привиди. Необхідно, щоб кожен шахтар отримав роботу. Щоб не було так, що спочатку його скоротили, а потім він отримав роботу. Щоб шахтарі розуміли, яке у них є майбутнє", – заявляє народний депутат України Вікторія Гриб.

Реклама

Запасів чорного золота в Україні – з надлишком. І відмовитися від нього найближчим часом у енергетиків навряд чи вийде. Допомогти вирішити проблеми українських шахтарів можуть інвестори, впевнені в компанії ДТЕК.

"Ми не можемо стояти осторонь від тих трендів, які наразі відбуваються в Європейському Союзі, країнах, наших сусідах, ми не можемо забувати про бурхливий розвиток зеленої генерації, але при цьому ми повинні пам'ятати про енергобезпеку, пам'ятати про обсяги запасів вугілля, яких у країні на століття достатньо", – заявляє генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.

Поки що вітчизняне вугілля лежить мертвим вантажем на складах. Його могли б купувати українські станції – замість імпортного. А ще Україна повинна припинити купувати електроенергію з-за кордону, вважає президент.

"Про який імпорт може йти мова, якщо країни, з яких ми імпортуємо, не пускають нас на свої ринки? Тому спочатку наше вугілля, наші шахтарі, наша електроенергія. Уряд повинен створити координаційний центр з трансформації вугільної галузі. Завдання профільного міністерства – визначитися, яким повинен бути енергобаланс країни і яка в ньому частка теплової генерації", – заявив президент України Володимир Зеленський.

У вугільній галузі має відбутися аудит – таке доручення Володимира Зеленського уряду. І шахтарі отримають свою зарплату не пізніше квітня. Інакше міністри будуть самі сидіти без грошей, пригрозив президент.

Раніше сайт "Сьогодні" писав про те, що в Україні мають намір ліквідувати збиткові державні шахти, але збираються працевлаштувати їх працівників.

Також ми розповідали, що Міністерство енергетики та захисту довкілля вибрало 11 державних вугільних шахт для подальшої експлуатації. Інші підприємства в подальшому планується реформувати, але за наявності держпідтримки.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти