Позичаємо державі під відсотки: чи може громадянин України купити ОВДП, куди звертатися і як вибирати

3 березня, 06:00

Олександра Романюк Олександра Романюк

За минулий рік портфель облігацій держпозики у власності фізосіб зріс на 60%. Чому українці купують ОВДП, як розрахувати прибутковість і вибрати брокера

Останнім часом все більше українців намагаються заробляти або примножувати свої капітали, купуючи державні облігації внутрішньої позики – ОВДП. За даними Нацбанку, за останній рік портфель ОВДП фізичних осіб, що перебувають у власності, виріс майже на 60%.

Реклама

Станом на 2 березня 2020 року у фізосіб були ОВДП на суму 8,78 млрд грн, а на 2 березня 2021 року – вже 13,98 млрд. Рік тому, з 2019-го по 2020-й, приріст з цього сегменту склав менше 20% (з 7,34 млрд грн в 2019 році до 8,78 млрд у 2020-му).

Деякі компанії відзначають ще більший приріст портфеля ОВДП у фізосіб. Наприклад, ICU повідомила, що за минулий рік збільшила портфель ОВДП, що належить фізичним особам, на 84%.

Чому українці купують все більше ОВДП? Наскільки це вигідно і як, власне, вкласти гроші в державні облігації? З цим питанням розбирався сайт "Сьогодні" за допомогою експертів.

Чому українці купують ОВДП

Головна перевага ОВДП в порівнянні з банківським депозитом – більш висока прибутковість. За даними НБУ, середньозважений рівень прибутковості ОВДП зараз становить 12%. У січні 2021-го держава випускала облігації з прибутковістю 10,62 – 12,49%, в залежності від терміну звернення.

Реклама

Прибутковість депозитів на сьогоднішній день становить менше 10%, і останнім часом банки продовжують знижувати процентні ставки за депозитами. За даними НБУ, наприкінці лютого прибутковість за короткостроковими банківськими депозитами (до 1 року) становила 8%, за довгостроковими – 9,2%.

На відміну від доходів за депозитами, з доходів за ОВДП не стягується 18%-вий податок на доходи фізосіб (ПДФО) і військовий збір (1,5%).

"Це відразу дає перевагу 2% плюса до будь-якого депозиту", – говорить керівник відділу брокерського обслуговування клієнтів групи ICU Євгенія Грищенко.

Ще однією перевагою ОВДП називають 100%-ву державну гарантію. Якщо банк може "прогоріти" і вкладник отримає не більше 200 тис. від Фонду гарантування вкладів, то держава гарантує відшкодування всієї суми в повному обсязі (хоча варто врахувати, що виводити гроші муситимемо все ж через банк). Єдиним ризиком невиплат за ОВДП є дефолт.

Мінусом ОВДП можна назвати існування "нижнього порогу входу", тобто мінімальної суми вкладення в ОВДП, яку встановлюють банки та інвесткомпанії. Зазвичай, у банків цей поріг від 100 тис. грн і вище. У інвесткомпаніях можна вкладати від 40 тис. грн. Поріг для банківського депозиту може бути нижчий за 1 тис. грн.

На думку експертів, поріг купівлі ОВДП найближчим часом навряд чи опуститься нижче.

"Зараз дуже складне законодавство в цьому плані. Щоб завести нового клієнта, інвесткомпанія зобов'язана перевірити його за всіма базами: чи не є він терористом, важливою державною особою, чи немає кримінальних проваджень. Мусять також проаналізувати його декларацію, його доходи тощо. Це вимагає декількох годин роботи на кожного клієнта. Тобто, в перерахунку на зарплати співробітників, не менше 200 грн. Плюс витрати на кожну операцію – виходить, один клієнт коштує компанії мінімум 300 грн. Якби ці перевірки були автоматизовані, витрати компаній зменшилися б, і поріг входу можна було б знизити. А поки держава, підвищуючи вимоги щодо клієнтів, змушує нас навіть підвищувати мінімальний поріг операцій", – пояснює президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.

Як розрахувати прибутковість

Реклама

Уже згадувалося, що реальна прибутковість як за депозитами, так і за ОВДП виявляється меншою за номінальну через комісії і податкові відрахування. Порівняємо реальну прибутковість кредитів і депозитів на конкретному прикладі.

Для прикладу розглянемо варіанти вкладення суми 50 тис. грн. Наприклад, один з великих недержавних банків пропонує депозити на 12 місяців у гривні під 10% річних. Калькулятор на сайті банку допомагає порахувати, що за щомісячних виплат відсотком через рік клієнт отримає на руки не очікувані 55 тис. грн, а 54 025 грн. Тому що з нарахованих відсотків 975 грн муситиме заплатити у вигляді податків. Отже, реальна прибутковість депозиту складе лише 8%.

За умови капіталізації відсотків за депозитом за рік 50 тисяч перетворяться на 54 177 грн. Тобто прибутковість буде 8,35%.

Якщо ж ці 50 тис. вкласти в ОВДП, які будуть погашені через 12 місяців, номінальний дохід також складе, припустимо, теж близько 10% (хоча може й більше). Тобто в підсумку держава поверне 55 000 грн.

Та водночас потрібно буде віддати певну суму брокерам. Ставки у всіх різні. І, на жаль, часто фінансові компанії не поспішають оприлюднювати реальні комісії. Немає поки в Україні і загальнодоступних калькуляторів фактичної дохідності ОВДП.

Реклама

В одних компаніях комісія для операцій з ОВДП фіксована і становить від 200 грн і вище, в інших комісія обчислюється відсотками – від 0,5% і більше. У нашому випадку в одній з великих фінансових компаній муситимемо заплатити близько 275 грн. Тобто, вклавши 50 тисяч, інвестор отримає через рік 54 725 грн. Тобто реальна прибутковість становить 9,45%. Додамо, що банк може знімати комісію за нарахування грошей на рахунок і за виведення коштів.

Отже, поклавши 50 тисяч в банк на депозит, через рік можна отримає дохід максимум 4177 грн, або 8,35%. Дохід від ОВДП складе 4725 грн, або 9,45% (без урахування банківських комісій).

Група ICU здійснює розрахунок прибутковості для депозиту і ОВДП з суми 100 тис. грн за декларованої прибутковості 11%. Дохід за депозитом в цьому випадку складе 8855 грн, дохід від вкладень в ОВДП – 10 000 грн.

Як інвестувати в ОВДП

Згідно із законом, фізична особа не може самостійно купити ОВДП. Це можна зробити тільки через банк або фінансову компанію-брокера. Як зазначає Євгенія Грищенко, сьогодні більшість банків і небанківських фінансових установ надають такі послуги клієнтам-фізособам.

Щоб інвестувати в ОВДП, потрібно звернутися в банк або фінкомпанію і відкрити там рахунок в цінних паперах. Дана процедура й нагадує процедуру відкриття банківського депозиту.

"Людина мусить пройти ідентифікацію з компанією-брокером, торговцем ОВДП. Це може бути банк або небанківська фінансова установа. Клієнту відкривається рахунок в цінних паперах, він підписує брокерський договір, після чого переказує кошти на купівлю державних облігацій. У нашому випадку ми надаємо клієнту логін і пароль від системи і він може сам в онлайн-режимі купити будь-який цінний папір, який йому підходить за терміном, за прибутковістю, за іншими критеріями. Все те саме за аналогією з депозитом", – розповідає Євгенія Грищенко.

Проте, треба врахувати, що, якщо ви захочете інвестувати в ОВДП понад 400 тис. грн, банк чи брокерська компанія можуть зажадати підтвердження походження коштів.

Які ОВДП купувати

ОВДП випускаються як у гривні, так і у валюті. До того ж валютні облігації можна купити як за валюту, так і за гривню (в такому випадку спочатку ціна паперу перераховується за курсом валюти на день купівлі).

Українці можуть купити ОВДП загалом на вторинному ринку. При цьому їм не обов'язково підлаштовуватися під дату випуску чергової "порції" облігацій державою. Як не обов'язково чекати терміну погашення. І купити, і продати облігації можна в будь-який момент. Щоправда, прибутковість за ними виявиться не такою, як декларується. Прибутковість таких облігацій формується ринком.

ОВДП діляться на процентні і дисконтні (купонні). Процентні – ті, які можна купити за номіналом (1000 грн за одну облігацію), а після погашення отримати назад свої гроші з відсотками.

Дисконтні облігації продаються дешевше номіналу, а після погашення інвестору виплачується їхня номінальна вартість – 1000 грн.

SIM – так позначаються дисконтні облігації, або облігації з простою прибутковістю. Зазвичай це облігації терміном до року.

YTM – купонні облігації, або облігації з ефективною прибутковістю (тобто відсотки нараховуються періодично і потім на всю суму нараховуються такі відсотки). Зазвичай, це "довгі" облігації, з терміном понад рік.

До того ж брокери кажуть, що людині взагалі не потрібно знати, які ОВДП вона купує.

"Для людини не має значення, які ОВДП вона купує, дисконтні чи відсоткові. Важлива прибутковість – так само, як і за депозитами. Чому є різні види цих паперів? Якщо "довжина" паперу більш ніж рік і весь цей час інвестор не отримував би жодного доходу, вони коштували б дуже дешево. Тому зазвичай, коли "довжина" паперу, тобто час до погашення, більш ніж рік, такі папери звичайно випускаються з купонами. Щоб цей купон раз на квартал або раз на півроку приходив на рахунок інвестора і він мав би якісь кошти на поточні витрати", – розповідає Тарас Козак.

Але якщо ці кошти знову інвестувати в той самий інструмент, дохідність буде більшою. Це те, що називають "ефективною прибутковістю".

"Наприклад, якщо номінальна прибутковість облігацій 10% з купонною виплатою щомісяця, але ви на ці виплати знову купуєте ОВДП, то наприкінці року прибутковість буде вже 11%", – наводить спрощений приклад Тарас Козак.

Як вибрати брокера

При виборі фінансової компанії експерти радять звертати увагу на професіоналізм брокерів (чи можуть все доступно пояснити клієнту) і на репутацію компанії. А також на те, чи можна через неї продати облігації достроково, до погашення, якщо виникне таке бажання або необхідність.

"Обов'язково має бути двостороння ліквідність. Топові компанії зараз надають можливість як купівлі, так і продажу цінних паперів в будь-який момент. Таку можливість надають не всі. Адже продажі обмежені ліквідністю, щоб клієнт мав можливість продати цінні папери в будь-який момент, компанія мусить мати вільні гроші в доступі", – пояснює Євгенія Грищенко.

Скільки грошей потрібно відкладати, щоб не бідувати в старості, дивіться в сюжеті:

Відео: Сьогодні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти