Обвал російської економіки: наскільки все серйозно і чи є загрози для України

12 квітня 2018, 07:55

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що все проясниться в найближчі кілька тижнів

У Росії стрімко знецінюється рубль. Експерти пов'язують це з новими санкціями, які були введені Сполученими Штатами Америки у зв'язку з російською агресією по відношенню до України. А нас цікавить питання: чи виявиться ефект від санкцій наскільки руйнівним для російської економіки, що змусить відволіктися від втручання в справи України? І як вплинуть на нас фінансові "неприємності" колишнього основного торгового партнера?

Реклама

Список російських компаній і осіб, проти яких запроваджуються санкції, був опублікований Департаментом казначейства США 6 квітня. До нього увійшли 15 великих російських компаній, а також 26 громадян РФ, які раніше не фігурували в санкційних списках. Більшість підприємств, що опинилися під дією санкцій, пов'язані з російським олігархом Олегом Дерипаскою: один з найбільших в світі виробників алюмінію компанія "Русал", автохолдинг "ГАЗ", промислова група "Базовий елемент" і її складові "EN + GROUP", "Російські машини"," Агрохолдинг "Кубань" тощо. Також до списку увійшли "Рособоронекспорт" і банк, що фінансує його, "Російська фінансова корпорація". Там же опинилися кілька фірм мільйонера і сина мільярдера Ігоря Ротенберга ("Газпром буріння", "НВП інжиніринг"), бізнес-група "Ренова" Віктора Вексельберга та ін.

Фінансовий ринок відреагував на санкції буквально того ж дня. Уже в п'ятницю акції "Русала" на світових біржах втратили в ціні близько 20%, в понеділок подешевшали вдвічі. Компанія визнала ймовірність технічного дефолту.

З понеділка в Росії стали стрімко дорожчати долар і євро, а рубль, відповідно, – обвалюватися. Якщо 5 квітня на російських біржах долар коштував 57,7 рублів, то в понеділок, 9 квітня, перевалив за позначку в 60 рублів, у вівторок підскочив до 63 руб., в середу подолав рубіж в 65 грн. А в роздробі долар в середу продавали вже за курсом 70 рублів і вище. Біржовий курс євро з 5 по 11 квітня зріс з 70,5 майже до 80 російських рублів. Так низько рубль не падав з 2016 року.

Російська влада продовжує стверджувати, що економічна ситуація в імперії стабільна, ризиків для фінансової стабільності немає, а падіння рубля носить панічний характер. При цьому запланований на середу, 11 квітня, аукціон з розміщення облігацій федеральної позики був скасований. Вперше за останні три роки. "У зв'язку з несприятливою ринковою кон'юнктурою", – пояснив російський Мінфін.

Реклама

При цьому американський президент дав зрозуміти, що ці санкції – не останні проти Росії, тиск на економіку країни-агресора триватиме.

Чому саме ця порція санкцій обрушила російський рубль

Нинішні санкції США – далеко не перша "порція" тиску на Росію, яка проводить агресивну політику проти України і на Близькому Сході. Чому ж російська економіка відреагувала на них саме зараз?

Українські експерти пов'язують це з тим, що санкції вперше серйозно торкнулися великого російського бізнесу.

"Я вважаю правильною точку зору, що санкції зачепили кількох дуже впливових російських олігархів. Це вплинуло в цілому на капіталізацію російської економіки і потенційно – на макроекономічну стабільність", – говорить директор з аналітичної роботи Інституту соціально-економічних досліджень, провідний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ Ярослав Жаліло.

"Якщо раніше санкції були спрямовані переважно на суверенний російський борг, то зараз – вперше – на реальний і великий бізнес", – вважає керуючий партнер компанії "ЕСКА Капітал" Сергій Васьков.

Однак економісти не схильні щодо подій останніх днів говорити про те, що російська економіка почала стабільний шлях по спадаючій.

"Падіння фондового ринку Росії пов'язано не з самими санкціями, а з економічним ефектом від них. Інвестори завжди схильні до паніки. Саме на цьому і заробляють професіонали. Можливо, ринок ще продовжить падіння якийсь час. Але я думаю, що "Русал" вистоїть і зможе навіть отримати вигоду в цій ситуації", – вважає Сергій Васьков.

Реклама

Експерт, до речі, звертає увагу на те, що санкції проти російського алюмінієвого гіганта збіглися з кампанією США щодо відродження виробництва алюмінію.

"Можна сміливо стверджувати, що цей пакет санкцій відноситься до протекціоністської програми Трампа і його прагнення захистити внутрішній ринок і відродити американське виробництво. Раніше США ввели 10%-ве мито на ввезення алюмінію до США, тепер прибрали з американського ринку сильного гравця. У той же час дії інших санкцій поки що не видно. Хоча вже був опублікований проект про заборону американським інвесторам на роботу з російськими боргами в будь-якій формі, але поки це тільки проект", – говорить Сергій Васьков.

Наскільки відчутним буде падіння російської економіки – залежить від подій найближчих тижнів

Експерти поки не схильні називати падіння російського ринку серйозним і говорити про довгостроковий ефект.

"Є питання, наскільки довгостроковим будуть такі наслідки. Це не зовсім моя сфера, але я б застеріг від висновків про те, що почався якийсь потужний тренд. Я в цьому не впевнений. Російська економіка досить сильна, енерційна і має досить чинників, які можуть компенсувати подібні санкції", – говорить Ярослав Жаліло.

"Поки знецінення рубля не настільки істотне. І розвиток ситуації залежатиме від подій, які розгорнуться, можливо, навіть найближчими тижнями. Чи почнуться реальні події в Сирії? Якою буде реакція Росії і США? Чи підсилять США санкції? Що відбуватиметься на ринку нафти? Чи не почнеться взагалі видавлювання Росії з нафтового ринку?

На сьогоднішній момент економіка Росії настільки сировинна і залежить від нафти, що все вирішуватимуть ціни на нафту і чи зможе Росія свою нафту продавати на зовнішніх ринках. Якщо зможе – поки у неї буде все більш-менш нормально. Наприклад, в Україні також сировинна економіка, але у нас ситуація гірша. Ми маємо негативний торговий баланс, а у них він позитивний за рахунок нафтодоларів.

Якщо Росія спробує огризнутися, санкції можуть стати істотнішими, причому настільки істотними, що можуть створити проблеми для виживання російської економіки. А якщо у російської еліти спрацює інстинкт самозбереження і вона не ризикне грати з Америкою в конфлікт, то ситуація може стабілізуватися. Але, звісно, тільки на час, до подальших подій. Тому що проблеми з Росією і російською елітою нікуди не діваються. Вони готові і далі втручатися в інші країни, і це завжди призводитиме до загострення відносин Росії із Заходом", – говорить економіст, експерт-аналітик Борис Кушнірук.

Чи позначиться ситуація в Росії на українській економіці

Ще недавно Росія була найбільшим економічним партнером України. Після початку російської агресії наші торгові шляхи розійшлися. Точніше, звузилися до розміру стежок. Однак деякі тенденції залишаються загальними. Зокрема, часто курс української гривні і російського рубля рухаються в синхронних напрямках.

"Дійсно, іноді зміни курсу російського рубля були синхронізовані зі змінами курсу української гривні. Але це було пов'язано з глобальними трендами. Зараз ситуація інша. І говорити про те, що є якась залежність між станом української і російської економіки, не має сенсу. Обсяги торгівлі у нас суттєво згорнулися. 2017 року Росія становила лише 9% українського експорту, а 2016-го було взагалі 6%. Імпорт з Росії більше, але тільки тому, що ми залежимо від російських енергоресурсів.

Навіть якщо допустити, що нинішні проблеми в російській економіці перетворяться на тривалий тренд, я не думаю, що це буде негативно для України. Більш того, це може стати позитивом для нас. Росію зараз витісняють з деяких ринків, які потенційно може зайняти Україна. У тому числі ринки аграрної продукції, металургійної тощо.

Звісно, коли відбувається девальвація рубля, у росіян дорожчає імпорт. Тому теоретично можливо гірші умов для експорту українських товарів до Росії. Але, повторюся, там обсяги незначні і вони, в принципі, досить жорстко детерміновані залежністю російської економіки від цієї продукції. Тому, найімовірніше, це ніяк не вплине.

З іншого боку, для нас можуть дешевшати товари, імпортовані з Росії. Тобто можливо зниження вартості цієї продукції для українських споживачів. Хоча, знову-таки, ми імпортуємо переважно енергоресурси. А їх ціна навряд чи змінюватиметься, вона визначається світовими цінами", – вважає Ярослав Жаліло.

Зазначимо, за санкційними пристрастями трохи в тінь відійшла інша новина з сфери російсько-українських економічних відносин: Росія відхрестилася від припинення транзиту газу через Україну.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти