Новий урожай в Україні: якими будуть ціни на ягоди та фрукти цього року

10 травня 2018 7:52

Олександра Романюк Олександра Романюк

Сезон цього року почався набагато раніше, ніж минулого, що позначається на цінах

Ціни на перші продукти нового врожаю в цьому році шокують. Перша полуниця на прилавках роздрібних магазинів продавалася по 270-300 грн! Минулого року перша ягода продавалася по 80-90 кг/кг, тобто втричі дешевше! Ми запитали у експертів, що означає такий стрибок цін. Чи варто готуватися до того, що ягоди та інші плоди нового врожаю цього року будуть дорожче, ніж минулого?

Як завжди, "винна" погода

Реклама

Експерти насамперед звертають увагу на те, що цього року перші ягоди нового українського врожаю з'явилися в продажу набагато раніше, ніж 2017-го. Як повідомлялося, в Херсонській області приступили до збору першого врожаю з теплиць ще в 20-х числах квітня. Тоді ж перша полуниця з'явилася на прилавках магазинів. І коштувала, як два кілограми добірного м'яса.

Минулого року через весняні заморозки сезон почався тільки в перших числах травня. І експерти вважають, що для порівняння цін коректніше порівнювати їх станом на одну й ту ж дату.

Зараз, до кінця першої декади травня, ціни на полуницю дійсно впали і продовжують падати буквально кожен день. Так, на львівському оптовому ринку "Шувар", який веде щоденну статистику цін, 7 травня середня ціна становила 65 грн/кг, а мінімальна -50 грн. 8 травня середня ціна на полуницю опустилася до 45 грн, а мінімальна – до 25 грн. Минулого року масовий продаж полуниці почалася тільки 11 травня, і середня ціна на ягоду становила 57 грн/кг.

Виходить, полуниця цього року вже дешевше, ніж минулого.

Реклама

Експерт плодоовочевого ринку Східної Європи Тетяна Гетьман підтверджує: "Цього року ціна на полуницю вже набагато нижче, ніж минулого. І полуниці дуже багато. Фермери вже переживають, що цього року ягода буде дуже дешевою".

Поки в продажу – тільки полуниця з теплиць. "Справжня" полуниця, тобто яка дозріла в ґрунті, зазвичай з'являється до середини червня. Тоді ж ціна на полуницю мінімальна.

Але цього року через виключно теплу погоду в травні і відсутність стресових факторів, на зразок заморозків або граду, грунтова полуниця може з'явитися навіть раніше.

"Різке потепління може прискорити дозрівання ягоди у відкритому ґрунті. І якщо полуниця вийде на ринок одночасно з тепличною, це призведе до драматичного зниження ціни", – говорить Тетяна Гетьман.

Звісно, "драматично" сприймають низькі ціни тільки виробники, покупців ж така тенденція, навпаки, завжди радує.

Останнім часом виробники активно продавали ягоду на експорт. І ціни на європейських ринках впливали і на ціни у нас. Але цього року, за словами експерта, очікується непоганий врожай і в Європі, тому в розпал сезону, в середині червня полуниця може коштувати набагато дешевше, ніж минулого року, коли через весняні заморозки врожай у багатьох країнах був поганий або нижче середнього . Минулого року, нагадаємо, в середині червня полуниця продавалася по 25-30 грн.

"Минулого року в Європі теж був неврожай полуниці, і ціни виявилися привабливі для експорту. Цього року хороший урожай може бути і в Європі, і в Україні. Якщо не станеться нічого аномального, наприклад, граду. Тоді постане питання, як продавати цю ягоду. У другій половині літа, коли буде вже багато інших ягід і фруктів, продавати на ринку полуницю фермерам буде вже важко. І пізня полуниця, швидше за все, йтиме переважно на переробку. Наприклад, минулого року Європа дуже добре купувала у нас заморожену полуницю. Я думаю, цього року на переробку буде продано більше ягід – в зв'язку з тим, що урожай буде вище", – говорить Тетяна Гетьман.

Вітамінів буде в надлишку і за приємною ціною

Реклама

Хроший урожай цього року очікується не тільки полуниці, а й інших ягід і фруктів.

"Щодо черешень і взагалі щодо кісточкових культур прогнози дуже хороші. Минулого року дерева відпочили, і цілком можливо, що урожай абрикосів, черешень та інших плодів в Україні буде найбільшим мінімум за останні три роки", – говорить Тетяна Гетьман.

Гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко каже про те ж:

"Цього року не було заморозків, ситуація щодо вологи досить непогана. Це приведе до того, що урожай ягід, та й усіх інших культур повинен бути рекордним".

На ринку вже з'явилася і рання черешня. Теж раніше, ніж минулого року. І ціни на цю ягоду підтверджують прогнози експертів. Так, на львівському оптовому ринку "Шувар" перша черешня 8 травня продавалася по 23-26 грн/кг, тоді як торік за першу черешню продавці просили по 35-45 грн/кг.

Експерт прогнозує, що в Україні зберуть на 20-25% ягід і фруктів більше, ніж 2017 року. Але обвалу цін чекати не доводиться: значна частина вітамінної продукції відправиться на експорт.

"Ягода – це той рідкісний вид продукції, де ціни ще не доросли до рівня європейських. Через це, з одного боку, сьогодні все більше сільгоспвиробників починають займатися вирощуванням ягід (червоної і чорної смородини, ожини, полуниці та інших). Тому пропозиція цієї продукції тільки зростатиме, що не дозволить цінам набагато піднятися. Але з іншого боку – багатьох виробників цікавить переважно експорт. У Європі ягода дуже дорога, і ця обставина не дозволить цінам в Україні обвалитися занадто низько", – говорить Олексій Дорошенко.

Крім того, багато виробників сьогодні намагаються "диверсифікувати" свою продукцію за часом, що також не дозволить цінам опуститися занадто низько.

"Наприклад, 30% землі відводять під ранні сорти, 30 – під пізні і 40 – під традиційні. Таким чином, вони збирають урожай тієї ж полуниці, починаючи з квітня і закінчуючи серпнем або вереснем, і стабілізують ціни", – говорить експерт.

Реклама

Він також звертає увагу, що ціни на швидкопсувні продукти, такі як ягоди, абрикоси і навіть помідори і огірки, дуже залежать від стабільності поставок. Тому стрибки можуть спостерігатися щотижня.

"Коли поставок мало – ціни підвищуються, коли багато – знижуються. З червня розпочнеться продаж культур, вирощених у відкритому ґрунті, і тоді багато що залежатиме від погодних умов. Дощі зачастили, не зібрали урожай 3-4 дні – ціна підвищилася. Потім зібрали, відправили – ціна знизилася. Тому я б сказав, що більше впливу на ціну матиме не загальний урожай, а поставки до кожного регіону, до кожного великого міста в конкретний момент часу", – говорить Олексій Дорошенко.

Молодий "борщовий набір" вже український

Цього року молоді овочі нового українського врожаю також з'явилися в продажу набагато раніше, ніж минулого року.

"Сьогодні ранній борщовий набір – це вже українська продукція. Є, щоправда, капуста ще й з Македонії та Узбекистану", – говорить Тетяна Гетьман.

Наприклад, цього року молода картопля стала продаватися з перших чисел травня, а в минулому – тільки з середини місяця. Редиска з'явилася на прилавках з середини квітня, а минулого року – лише наприкінці місяця.

Середня оптова ціна на молодий буряк 9 травня становила 39 грн, минулого року перший буряк з'явилася у продажу 11 травня і коштував в середньому в закупівлі 21 грн. Оптова ціна на ранню капусту цього року також удвічі вища за минулорічну: 23,5 грн (було 12 грн). Картоплю на оптових ринках продають зараз по 35 грн, минулого року в ці ж дні продавали по 20 грн.

Але урожай ранніх овочів цього року теж набагато вище, ніж минулого, і експерти прогнозують, що ціни не будуть високими.

"Продукції зараз багато, і ціни падають. А це потягнуло за собою зниження цін і на старий врожай", – розповідає Олексій Дорошенко.

"Цілком можливо, що і в подальшому ціни будуть нижчими за торішні, але все залежатиме від погоди. Минулий рік щодо ранніх овочів, як і щодо ягоди, був не найвдалішим", – прогнозує Тетяна Гетьман.

На багато овочів ціни вже нижче, ніж були рік тому.

"Цього року кабачки в п'ятницю, 4 травня, коштували 30 грн, а в понеділок – вже 15 грн", – розповідає про ціни на оптовому ринку "Шувар" Тетяна Гетьман.

Станом на 8 травня середня оптова ціна на кабачки становила 10 грн, минулого року в цей же час була 21,5 грн. Молода редиска в закупівлі зараз коштує 8 грн/кг, минулого року вона коштувала 16 грн.

Щоправда, надлишкова дешевизна може спровокувати дефіцит тих чи інших продуктів.

"Кабачки і баклажани багато минулого року взагалі відмовилися вирощувати, бо ціни були критично низькі", – говорить експерт.   

Низькі ціни на новий урожай потягнули вниз також ціни на торішню продукцію.

"Ціни на картоплю сьогодні навіть нижче, ніж були восени, коли вона закладалася на зберігання. Така ж ситуація і зі старою цибулею", – говорить Тетяна Гетьман.  

За прогнозами експертів, перші овочі з ґрунту цього року можуть з'явитися теж раніше звичайного – наприкінці травня – на початку червня.

Нагадаємо, раніше повідомлялося про те, що на Україну чекає черговий стрибок цін.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти