Новий ринок електроенергії: як зміни в галузі позначаться на українцях

8 липня 2019 9:29

Далі має бути повне об'єднання енергосистем України і Євросоюзу

Реклама

Новий ринок електроенергії в Україні з минулого понеділка запрацював. Незважаючи на побоювання, що це може призвести до відключень світла – все минуло без надзвичайних ситуацій. Пуск енергоринку дозволить відійти від ручного управління галуззю – відтепер ціну кіловат визначатимуть не чиновники, а попит і пропозиція. А це призведе до конкуренції і, як наслідок, зниження тарифів на електроенергію. І для інвесторів вітчизняна енергетика стає привабливішою. І новий конкурентний ринок, і майбутній запуск – з нового року – зелених аукціонів стимулюватимуть іноземців вкладати гроші в українську енергетику.

Спецоперація в нічному Маріуполі. У супроводі поліції містом їде незвичайний кортeж. Так званий автопоїзд, розсувна вантажівка, везе з Маріупольського порту 62-метрове перо. Це одна з лопатей, яку встановлять на новій Орловській вітряній станції. Перевозять вночі, так безпечніше. На поворотах потрібна ювелірна точність, щоб нічого не зачепити.

До місця призначення близько ста сорока кілометрів. Вантаж долає цю відстань за шість годин.

На майданчику під селом Орловка немов з елементів гігантського конструктора збирають вітряки. Їх буде 26.

"Ми плануємо ввести станцію на повну проектну потужність в листопаді місяці. Плануємо вводити станцію чергами, тобто у нас фактично кожна вітрова турбіна є чергою і в міру готовності будемо підключати їх до енергосистеми України", – каже Іван Лях , директор Орловської ВЕС.

Реклама

На азовському узбережжі найсильніші вітри в Україні. Вони і запустять млини, які вироблятимуть екологічно чисті кіловати.

"Цієї електроенергії буде досить для 200 тисяч будинків і квартир", – говорить Сергій Котельников, начальник ділянки компанії "Вестас Україна".

Це вже третя, після Ботієвської і Приморської, вітряна станція в Запорізькій області, яку зводить ДТЕК. Проекти компанія реалізує на власні кошти і гроші зарубіжних інвесторів.

"ДТЕК ВДЕ є основним інвестором в області зеленої енергії в Україні. З 800 мільйонів євро, які в цілому вдалося залучити в українську зелену енергетику торік, близько 40% було залучено саме компанією ДТЕК", – говорить Філіп Лекебуш, генеральний директор ДТЕК ВДЕ .

З наступного року інвестицій може прийти в рази більше. Тому що запрацюють зелені аукціони. Закон прийняв парламент. На аукціони можуть іти всі, хто хоче продавати державі енергію з відновлюваних джерел. Переможуть ті, хто запропонує найнижчу ціну.

"Кожен боротиметься, щоб отримати довгостроковий контракт відповідно до закону на 20 років про продаж електричної енергії. За цю можливість боротимуться насамперед через зниження відповідної ціни", – говорить Сергій Савчук, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Через велику конкуренцію вартість зелених кіловат може впасти на 30-40%. А значить, електроенергія для споживачів подешевшає.

"Це прозоре, зрозуміле ціноутворення на зелену енергію, яке дозволить зробити цю галузь привабливою для іноземних інвесторів, щоб вони приходили сюди, щоб вони інвестували гроші в енергетичну галузь, і створює передумови для того, щоб Україна ставала більш енергонезалежною країною", – Зазначає Валерія Заружко, народний депутат України.

Вкладати гроші в поновлювану енергетику агітував на бізнес-форумі в канадському Торонто президент України Володимир Зеленський.

"В Україні одні з найліпших умов у світі для інвестування в зелену енергетику. Ми маємо намір їх покращувати за рахунок спрощення бюрократичних процедур і посилення захисту ваших інвестицій. Ми думаємо про майбутнє, тому зелена енергетика стане одним з ключових секторів для нашої економіки найближчими роками", – заявив він.

Реклама

Ринкові правила в енергетиці теж привернуть інвестиції. І крок до цього Україна вже зробила.

Опівночі першого липня в країні заробив оптовий ринок електроенергії.

"З технічної точки зору старт ринку відбувся так, як ми планували", – підкреслив Всеволод Ковальчук, в.о. директора НЕК "Укренерго".

Початку роботи нового енергоринку саме з 1 липня чекали і міжнародні партнери.

Це було зобов'язання, зокрема перед Світовим банком, говорять його представники.

Пуск нового ринку відкрив можливості для імпорту кіловат з Європи. У перший же день його роботи Україна отримала імпортну енергію. Кіловати "прийшли" до Бурштинського енергоострова. До цього ми могли тільки продавати струм за кордон.

Реклама

Далі має бути повне об'єднання енергосистем України і Євросоюзу.

"Можливість імпорту стимулюватиме наших виробників, щоб вони зароблені кошти на ринку електричної енергії вкладали в подальшу модернізацію, зниження собівартості виробництва електричної енергії – інакше вони будуть неконкурентоспроможними з операторами, які імпортують електроенергію", – говорить Олександр Трохимець, президент Асоціації енергетики України.

З пуском нового ринку ціна кіловат для населення не змінилася. Держава встановила обмеження, щоб захистити українців від подорожчання. І дала право вибору – у кого купувати електроенергію. Головне: тепер не чиновники, а ринки "пропозиція" і "попит" визначатимуть ціну кіловат.

"Раніше тарифи встановлювалися в ручному режимі і був ризик зміни в підході до тарифоутворення – це означало зміну прибутковості інвестицій, і така непрогнозованість лякала інвесторів", – говорить Андріан Прокоп, експерт напряму "Енергетика" Українського інституту майбутнього.

До 2030 року іноземці можуть інвестувати в українську енергетику від 25 до 39 мільярдів євро, кажуть експерти. Ці кошти потрібні на оновлення електромереж і трансформаторних підстанцій. Тоді буде менше аварійних відключень світла і стрибків напруги. А ще енергетикам потрібно збільшувати потужності станцій, оскільки в Україні щороку зростає споживання електроенергії, модернізувати енергоблоки АЕС, запускати нові гідроелектростанції, вітряки і встановлювати сонячні панелі.

"Для самої економіки – це створення додаткових можливостей, так само як і будівництво нових доріг та інфраструктурних об'єктів: електрична енергія, дороги, інша критична інфраструктура – це все те, що повинно створити додаткові можливості для реалізації інтелектуальних бізнес-ідей", – говорить Андрій Никончук, експерт з питань ЖКГ.

Енергетична галузь в найближчі десять років може дати майже сто тисяч нових робочих місць. Непоганий шанс зупинити трудову міграцію.

Нагадаємо, 1 липня введено новий оптовий ринок електроенергії відповідно до прийнятого в 2017 році Верховною Радою закону "Про ринок електричної енергії". Запуск ринку – це зобов'язання України в рамках імплементації Третього енергопакету ЄС. А також умова співпраці України з МВФ та отримання макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі 500 млн євро цього року. Роздрібний ринок електроенергії в рамках реформи енергоринку був запущений з 1 січня 2019 року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти