Новий податок для айтішників: що за ним стоїть і в чому вигода

Нова влада продовжує боротьбу з прихованими трудовими відносинами, розпочату попереднім урядом

За останні кілька років в Україні неодноразово робилися спроби змінити оподаткування для однієї з найбільш високооплачуваних і численних професій – IT. Днями глава Державної податкової служби Сергій Верланов запропонував черговий варіант оподаткування айтішників. На відміну від попередніх, цей варіант буде добровільним. Сайт "Сьогодні" розбирався, у чому його переваги і "слизькі місця".

Податок на IT для IT

Як повідомляли новини "Сьогодні", 4 вересня прем'єр-міністр Олексій Гончарук анонсував створення Фонду розвитку людського капіталу для підтримки IT-галузі – Фонду IT Creative.

Реклама

Кошти цього фонду планують направити на освітні цілі, щоб збільшити армію айтішників в Україні. А наповнювати фонд планують за допомогою нового податку, який введуть для працівників IT-сфери.

Нововведення стосується тих, хто працює в IT-сфері як фізична особа-підприємець (ФОП) або хто перейде в таку групу платників податків. Зараз айтішники-ФОП працюють в основному як ФОП третьої групи, тобто "спрощенці". З податків вони платять тільки 5% свого доходу і мінімальний єдиний соціальний внесок (22% від мінімальної зарплати). В уряді пропонують створити спеціально для айтішників нову групу ФОП – п'яту. Передбачається, що ФОП цієї групи повинні будуть платити 5% єдиного податку, 1,5% військового збору, ЄСВ з двох мінімальних зарплат, та ще й новий податок, який буде називатися "збір на розвиток людського капіталу". Планується, що в перший рік після введення цього збору – в 2020 році – його розмір становитиме 1%, кожний наступний рік ставка буде збільшуватися на 1% і до 2024 року виросте до 5%. У презентації Кабміну зазначалося, що 5% -вий збір потрібно буде платити до 2029 року. Що буде з ним після цього, не повідомлялося.

Навіщо потрібен "креативний фонд"

Як вже говорилося, спроби підвищити податкове навантаження для айтішників робилися за останнім часом неодноразово. Ще в лютому Міністерство соцполітики оприлюднило проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення захисту прав працівників і протидії використання незадекларованої праці". По суті, це була спроба "вивести на чисту воду" роботодавців, які не хочуть платити величезні податки на штатних співробітників, а тому вимагають від них оформитися ФОП, хоча люди фактично працюють в офісі як наймані співробітники. У разі доведення факту трудових відносин для таких роботодавців світили б чималі штрафи, а також підвищені податкові витрати.

Реклама

Цей законопроект викликав обурення в бізнес-середовищі, і в першу чергу в IT, де така форма зниження витрат широко поширена. Як розповів віце-президент Асоціації IT-Ukraine з правових питань Дмитро Овчаренко, після появи проекту Мінсоцполітики був розроблений альтернативний законопроект - за участю професійної громадськості. У цьому законопроекті містилися багато з тих норм, які запропоновані зараз урядом.

"Ті пропозиції, які зараз озвучили в уряді, дуже схожі на ті, які пропонували ми і які викладені в законопроекті, зареєстрованому у Верховній Раді ще в лютому цього року. У його розробці брав участь і я. Зараз, я бачу, уряд узяв наші напрацювання, але запропонував трохи іншу модель. Зокрема, нова ідея від Олексій Гончарука і його команди, яка мені особисто дуже подобається, – це створення Фонду розвитку людського капіталу", – каже Дмитро Овчаренко.

Як говорив прем'єр Олексій Гончарук, за гроші фонду планується ліквідувати дефіцит кадрів в галузі.

"Однією з проблем, яка стримує сьогодні розвиток ІТ-галузі, є нестача кадрів. Галузь росте на 25-30 тисяч фахівців щорічно, а університети випускають лише 16 000 студентів. Саме тому ми ініціюємо створення Фонду IT Creative. Фонду розвитку людського капіталу, який буде виховувати нових кваліфікованих фахівців для галузі", – сказав прем'єр.

Реклама

За його словами, гроші з Фонду розвитку людського капіталу підуть на фінансування трьох напрямків: створення нових кампусів і курсів для IT-спеціалістів, фінансування стипендій студентів українських вузів і на гранти для молодих вчених. В уряді розраховують, що це дозволить через 10 років збільшити експорт галузі з 3 млрд до 10 млрд доларів, а кількість працівників в галузі зросте з 165 тис. до 650 тис. осіб.

"Найбільша проблема в Україні – це те, що 100 тисяч наших дітей щорічно виїжджають за кордон за вищою освітою. Багато з них, очевидно, там же будуть шукати роботу, таким чином, Україна втрачає свій потенціал. Цей фонд, якщо я правильно зрозумів ідею, повинен акумулювати відрахування від IT-ФОП, і ці гроші будуть йти на розвиток освіти у нас. Традиційна освіта у нас не відповідає запитам часу. Потрібно реформувати всю систему. Але фонд не ставить перед собою таке завдання. За допомогою коштів фонду будуть створені ринкові стимули, щоб талановиті молоді люди залишалися в Україні. Наприклад, будуть обрані 10 вузів, які готують IT-фахівців краще за інших, і фонд буде платити стипендії їх викладачам, щоб ті не покидали університет і не йшли в бізнес. Стипендії кращим студентам. Пропонувати гранти, за які вузи зроблять свої навчальні програми кращими, інноваційнішими. Мені сподобалася ідея, що представники IT зможуть самі розподіляти кошти цього фонду на ті речі, які вони вважають найбільш важливими. Думаю, що це дуже хороша спроба змінити ситуацію з нашою освітою і втратою нашої молоді. Але що мені поки не подобається – що цей фонд передбачається зробити державним. Я б більше довіряв приватному фонду, де менша ймовірність корупції та зарегульованості", – коментує ідею створення "креативного фонду" Дмитро Овчаренко.

Тест на соціальну відповідальність або початок ревізії Трудового кодексу?

Але повернемося до податків. Говорячи про нову, 5-у групу ФОП, Сергій Верланов заявив, що такий варіант оподаткування дасть більше гарантій і переваг. Проте в наявності – посилення податкового навантаження. У чому ж переваги?

"Поки ми не бачили відповідного законопроекту. А те, що ми бачили, виглядає абсурдно. Вони кажуть айтішникам: ви можете залишатися на старій системі оподаткування, а можете доплачувати додаткові податки. Якщо вони хочуть збільшити податки для IT, це можна зрозуміти. Але це потрібно чітко сформулювати", – каже економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.

Дмитро Овчаренко пояснює спроби змінити оподаткування для IT-сфери бажанням зменшити податковий розрив між юридичними особами та ФОП, які працюють в одній і тій же сфері.

"Наскільки я розумію, п'ята група більше пропонується для тих ФОП, які працюють не як фрілансери, вдома, а приходять на роботу в офіс, мають відрядження і відпустки, як у штатних співробітників. Для штатного співробітника податкові відрахування – його особисто і роботодавця – складають в сумі 41,5%. У порівнянні з ФОП, які платять лише 5% єдиного податку та ЄСВ, – це дуже великий розрив. І він створює напругу. Після появи нової податкової групи для IT розрив стане меншим. Не буде ризику перекваліфікації трудових відносин, і саме на цьому наголосив Олексій Гончарук", – каже Дмитро Овчаренко.

Про це ж говорила і народний депутат Кіра Рудик (фракція "Голос"), перший заступник голови комітету ВР з питань цифрових трансформацій.

"Всі, хто дійсно працює як ФОП, стартаперів та т.п. – можуть лишатися на 3-й групі і платити 5%. Ті, хто працює фактично в компанії, але насправді оформлений як ФОП, переходить в 5-у групу, платить збільшений податок, додаткові кошти спрямовуються до фонду розвитку IT ... Не буде ризику прихованих трудових відносин (це критично для великих компаній)", – написала вона в Facebook.

З іншого боку, Дмитро Овчаренко підкреслює, що IT-галузь в Україні змогла піднятися саме завдяки мінімальному оподаткуванню.

"Цей ринок знаходиться в дуже жорсткій конкуренції. "Якщо подивимося на інші країни, там податки для IT мінімальні. У Польщі, наприклад, сумарно 30%, в Білорусі – 9%, а в деяких країнах перші 5 років взагалі податки близько нуля. Істотно змінити податкове навантаження – це для нас означає втратити індустрію. Тому що тоді люди виїдуть за кордон. Але все-таки зараз робиться спроба послідовного підвищення. Що стосується введення військового збору для ФОП, то з огляду на, що наша країна знаходиться в стані війни, я думаю, це правильна ідея. Люди, які працюють в компаніях, платять цей збір. А ФОП – ні ... Що ж стосується збільшення ЄСВ і введення спеціального збору – я думаю, це початок публічної дискусії про таке підвищення. Наскільки ФОП будуть мотивовані розвивати профільну освіту через такий фонд. Дійсно, платити підвищені податки – це не вигода. Але якщо гроші будуть направлятися на таку чудову мету – це може послужити мотивацією", – каже він.

Одним словом, пропозиція добровільно переходити на нову групу оподаткування і добровільно платити більше податків виглядає як заклик до соціальної відповідальності. Економічних переваг в цьому поки не видно ніяких.

"Дійсно, це буде прояв соціальної відповідальності. Це спроба ринкового впливу на нашу традиційну систему освіти", – вважає Дмитро Овчаренко.

Деякі експерти вже відзначили, що плани щодо підвищення податків для IT контрастують із заявами президента Володимира Зеленського, що звучали в червні на зустрічі з бізнесом. Зокрема, він говорив про те, що айтішників спробують на деякий час взагалі звільнити від податків.

Разом з тим, цілком можливо, що зміна оподаткування для IT – перші кроки щодо ревізії всієї податкової системи, що стосується трудових відносин. Нагадаємо, президент Володимир Зеленський вважає існуючий Кодекс законів про працю, прийнятий ще в 1971 році, безнадійно застарілим і зажадав прийняти новий КЗпП ще в цьому році. Одна з головних цілей "трудової реформи" – та ж, заради якої розробляло свій законопроект Міністерство соцполітики: боротьба з прихованими трудовими відносинами.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що вітчизняні айтішники заробляють 4% ВВП України.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66983.53

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3513.01

Litecoin (LTC)

79.76

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти