Новий енергоринок допоможе Україні отримати 500 млн. євро від ЄС

Експерти вважають, зі стартом ринку електроенергії наша країна виконала одну з головних умов Євросоюзу

Своєчасний старт нового ринку електроенергії дав Україні можливість отримати макрофінансової допомоги від ЄС 500 млн. євро. Серед головних умов надання траншу було виконання Закону "Про ринок електроенергії". Україна повинна запустити його першого липня. І виконала це зобов'язання.

До української енергореформи прикута пильна увага Євросоюзу за кілька років енергосистеми ЄС і Україна повинні об'єднати в єдину. Західні партнери стимулювали українську сторону і закликали вчасно запустити ринок електроенергії. 500 млн. євро допомоги повинна була отримати Україна, якщо реалізує низку реформ. Стосуються вони, зокрема, боротьби з корупцією та виконання Закону "Про ринок електроенергії" згідно з ним новий ринок мав запрацювати саме 1 липня 2019. І запрацював вчасно. Готовність виділити гроші представники Євросоюзу підтвердили в декларації за підсумками саміту "Україна-ЄС".

"21 березня ми вийшли на найсучасніший у світі алгоритм взаємин. Що стосується питань про енергетику, їх імплементували філігранно. Сьогодні є деякі моменти, виключно технічні питання, але я думаю, що з ними впораються. Скільки працює новий ринок – і катастрофи не сталося, апокаліпсису немає і всі задоволені, ціни збалансовані", – каже голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков.

Реклама

Обіцяні гроші – це половина від 1 млрд. євро допомоги, про яку у вересні минулого року домовилися Україна і ЄС. Перші 500 млн. були отримані в кінці 2018 року. Другий транш спочатку планували отримати навесні цього року. Але через низку ризиків, в тому числі і через застереження, що Україна не запустить вчасно новий ринок електроенергії, грошей тоді не дали. Тепер шлях до отримання півмільярда євро відкритий. А ще, кажуть експерти, Брюссель чекає завершення дострокових виборів до Верховної Ради.

"Після виборів буде сформовано новий уряд, який власне і буде розпоряджатися тими коштами, які перерахує Європейський Союз. Для будь-якого кредитора, будь-якої організації, яка надає макрофінансову допомогу, дуже важливо розуміти, хто буде розпоряджатися цими коштами", – вважає співзасновник аналітичного центру "KievStratPro" В'ячеслав Шутенко.

Макрофінансова допомога розміром в 500 млн. євро, яку Україна розраховує отримати від ЄС, швидше за все піде на подолання нинішнього дефіциту бюджету, кажуть експерти. Це своєрідна гарантія фінансової стабільності для України.

Нагадаємо, Україна з 1 липня запустила новий ринок електроенергії. Дана реформа була однією з ключових умов для отримання Україною чергового траншу макрофінансової допомоги у розмірі 500 млн євро у 2019 році.

Реклама

Як повідомлялося, у вересні 2018 року представники України і ЄС підписали кредитну угоду про надання 4-ї програми макрофінансової допомоги ЄС Україні (MFA IV) на EUR1 млрд і меморандум про взаєморозуміння, в якому закріплені умови виділення цих коштів. Сума в EUR1 млрд було поділено на два рівних транші, перший з них ЄС перерахував у грудні 2018 го. Отримання другого прогнозувалося на весну-2019.

Основні умови отримання допомоги: закон передбачає боротьбу з відмиванням грошей, закон про авторизованого економічного оператора (АЕО), а також функціонування системи автоматичної системи повірки е-декларацій, виконання закону про ринок електроенергії та прийняття середньострокового плану реформування податкової та митної служб.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.7

Євро (€)

31.46

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти