Нові правила приватизації: Рада прийняла урядовий законопроект

18 січня 2018, 14:15

Борис Васильківський

Народні депутати схвалили нові правила продажу держпідприємств, із залученням інвестиційних радників і "голландськими" аукціонами

Верховна Рада України у другому читанні і в цілому ухвалила урядовий законопроект №7066 "Про приватизацію державного майна". "За" законопроект проголосували 266 народних депутатів.

Реклама

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, виступаючи перед депутатами до голосування, зазначив, що прийняття законопроекту і реалізація його положень дозволить не тільки відновити ефективність держпідприємств, але і поліпшити життя українців в цілому.

01_88

Прем'єр ще в червні 2017 року анонсував законопроект, покликаний зробити систему продажу держпідприємств більш прозорою і привабливою для інвесторів.

"Держсектор підприємств є найбільшим джерелом корупції в Україні", – відзначав раніше і нагадав 18 січня перед голосуванням Гройсман. Прем'єр також підкреслив, що робота над списком стратегічних держпідприємств, які не підлягають приватизації, буде проводитися окремо.

Реклама

Документ був презентований на засіданні Кабміну на початку липня 2017 року, першу його редакцію подали в Раду 4 вересня, потім законопроект був відкликаний. Уряд доопрацював його після засідання Національної ради реформ, і знову подало документ до парламенту 20 вересня. 9 листопада 2017 року законопроект про приватизацію в першому читанні підтримали народні депутати.

Основні положення законопроекту

Прийнятий в парламенті законопроект передбачає регулювання приватизації одним законом замість семи. Законопроект також передбачає поділ об'єктів приватизації на дві групи (замість п'яти): велика приватизація і мала приватизація. У документі заданий чіткий критерій поділу – великим держпідприємством буде вважатися компанія, вартість активів якої перевищує 250 млн грн.

Оскарження приватизації буде можливе протягом трьох років після її проведення і в міжнародних арбітражах. Крім того, на об'єкти, що приватизуються буде накладатися мораторій на банкрутство.

Крім того, замість п'яти процедур приватизації пропонується залишити дві – аукціон і викуп. При цьому малі об'єкти приватизації будуть продаватися через електронну площадку "ProZorro.Продажі".

02_33

В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер
Реклама

Новий закон також вводить практику залучення інвестиційних радників. Згідно з новими правилами, об'єкти великої приватизації будуть продаватися з залученням інвестиційного радника – одного з інвестиційних банків зі світовою репутацією. Радник вивчатиме попит на об'єкт, шукати потенційних покупців, спілкуватися з ними і пропонувати стартову ціну.

Стартовою ціною об'єктів малої приватизації стане чиста вартість активів – або балансова вартість (сукупні активи за вирахуванням сукупних зобов'язань, боргів – Ред.), Якщо чиста вартість об'єкта приватизації негативна.

Першим етапом продажу буде класичний аукціон з підвищенням ціни. Якщо такий аукціон не відбувся, то на другому етапі об'єкт буде знову виставлений на такий же класичний аукціон, але з дисконтом в 25% від початкової ціни.

Якщо об'єкт не буде проданий і на другому етапі, то буде проведено третій аукціон з дисконтом в 50% від початкової ціни. У разі, якщо третій аукціон також пройде неуспішно, буде проведено четвертий аукціон – зі зниженням ціни (т.зв. голландський аукціон), де відправною точкою є стартова ціна третього етапу.

Нагадаємо, глава Фонду держмайна України Віталій Трубаров заявляв про принципову позицію Фонду в тому, що інвестори з Росії категорично не допускаються до торгів.

Реклама

За словами першого заступника голови Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Максима Нефьодова, в 2018 році бюджет може отримати від приватизації близько 22 млрд грн – на противагу тому, що значна частина держпідприємств, які передбачається виставити на приватизацію, є збитковими.

"Приблизно 100 держпідприємств в рік припиняють свою діяльність, тобто тихо вмирають самі собою. Типове держпідприємство тримає своїх співробітників на мінімалки (мінімальну зарплату – Ред.) або навіть неповний робочий день. Там немає ніяких капітальних інвестицій, обладнання може бути завезено ще з Німеччини в 45-му. у нас було одне підприємство, яке не здавало фінансовий план, виправдовуючи це тим, що у них немає жодного комп'ютера", – розповів Нефьодов.

Президент України Петро Порошенко зазначав на засіданні Національної ради реформ, що приватизація держпідприємств дасть Україні економічне зростання і скоротить корупцію:


Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти