Нові гроші, ставки по іпотеці, ціни: що змінилося за тиждень

Експерт розповів, які професії можуть зникнути через 10 років

Як не стати жертвою шахраїв, купуючи товари та послуги в мережі? Який термін іпотеки найоптимальніший? Чому дорожчає гречана каша? Читайте ТОП-5 головних економічних новин тижня, що минає в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Українців все частіше обдурюють з покупками у мережі

З кожним роком покупки в інтернеті стають все популярнішими, але купуючи речі в інтернеті українці ризикують отримати "кота в мішку", гроші за який можуть і не повернути. У Союзі споживачів України відзначають, що кожен третій покупець незадоволений товарами з мережі. Новини "Сьогодні" розбиралися, чому українців все частіше обдурюють у мережі і які є труднощі віртуального шопінгу.

Реклама

Ольга Решетнікова – мати двох маленьких доньок, які вимагають уваги 24 години на добу. Тому покупки жінка робить в інтернеті. Нещодавно Ольга купила шорти і відразу ж захотіла повернути їх продавцю.

"Коли замовляю, я обов'язково у продавця уточнюю:" Скажіть мені, будь ласка, велосипедки не прозорі? "Вона каже:" Ні, не прозорі ". Приїхали велосипедки, я їх наділа, а вони – прозорі. Мене обдурили, і магазин відмовляється визнавати свою провину", – скаржиться Ольга.

Ніяких чеків або квитанцій на цей товар магазин не надав. Новини "Сьогодні" зателефонували в інтернет-компанію, де пообіцяли залагодити ситуацію.

Реклама

"Якщо придбана річ в належному зовнішньому вигляді, звичайно, у нас є повернення. У вас невірна інформація", – сказала представниця інтернет-магазину Марина.

Директор Асоціації союзу споживачів Олег Цільвік зазначає: останнім часом покупці все частіше скаржаться, що не можуть повернути товар, куплений в інтернеті навіть у всесвітньо відомих компаній. Найчастіше це стосується мобільних телефонів і аксесуарів до них.

"Вимагайте товарний чек. І щоб це був продаж немає від фізичної особи, а продаж як мінімум від ФОПа (фізособи-підприємця, ФОП. – Ред.), тому що закон про захист прав споживачів поширюється виключно на товарні угоди, де є документ. що підтверджує угоду", – попереджає Цільвік.

Експерт також радить перед покупкою перевіряти відгуки про магазин. При цьому попереджає: якщо відгуки виключно позитивні, вони явно проплачені.

Водії, бухгалтери та адвокати стануть не потрібні: які професії незабаром можуть зникнути

"Сьогодні" разбирався, які спеціальності згодом зникнуть з ринку праці, що цьому сприятиме і за якими фахівцями майбутнє.

Реклама

Нещодавно, дослідження, яке провели в Оксфордському університеті, показало, що 45% всіх сьогоднішніх професій протягом наступних 10 років зникнуть або будуть максимально автоматизовані. Сюди потрапили касири, листоноші, водії, банківські працівники та багато інших.

Але коли ми говоримо про масову автоматизації, не варто забувати про те, що в Україні технології розвиваються не з такою швидкістю, як в США чи Китаї, тому машини на автопілоті ще довго не зможуть загрожувати нашим водіям позбавленням робочих місць.

Проте, і в Україні є ризики для певних спеціальностей, і якщо для тих людей, які вже давно працюють в тому чи іншому місці, особливих загроз немає, то студентам, які тільки вибирають з чим пов'язати своє подальше життя, варто замислитися – чи не стане їх освіта з часом абсолютно марною?

Згідно з дослідженням, яке провела рекрутингова компанія HeadHunter, кількість вакансій на 2018 р зросла на 70% в порівнянні з даними за 2013 г. Але це зростання не зовсім рівномірне: так, у категорії "Туризм і готельно-ресторанна сфера" пропозицій про роботу стало більше на 50%.

"Але традиційні менеджери з туризму виявилися в зоні ризику, адже все більшої популярності набувають системи інтернет-бронювання квитків, готелів, електронні гіди, програми та пристрої для синхронного перекладу. Однак і тут є певна зона для розвитку – розробка і просування індивідуалізованих турів і туристичних форматів відповідно до фізичної форми, уподобань та інтересів мандрівника. Адже споживач майбутнього буде тяжіти не тільки до персоналізованих комунікацій, а й до таких же продуктів і послуг", – пояснює керівник експертно-аналітичного центру рекрутингової компанії HeadHunter Юлія Дрожжина.

Цікаво відзначити, що в таких профсферах, як "Інсталяція", "Робочий персонал", "Адміністративний персонал", "Транспорт" динаміка зростання кількості пропозицій про роботу тримається вище середнього. Також істотно зросла кількість вакансій в таких категоріях, як "Робочий персонал", "Спорт, фітнес", "Маркетинг", "Бухгалтерія", і "Продажі". Хоча, за прогнозами, попит на таких фахівців повинен поступово знижуватися, але, як ми вже і говорили, українські реалії вносять свої корективи.

У HeadHunter додають, що, згідно з доповіддю "Майбутнє робочих місць", яка була оприлюднена в рамках Всесвітнього економічного форуму, в майбутньому проблеми з працевлаштуванням можуть очікувати бухгалтерів, адміністративних і виконавчих секретарів, листонош, фінансових аналітиків, касирів, механіків, заводських робітників, водіїв автомобілів, фургонів, менеджерів з туризму, інсталяторів електроніки, адвокатів, банківських службовців і ін.

"Наприклад, в сфері "Фінанси" прогнозується поступове зникнення таких спеціальностей, як бухгалтер або операціоніст – базові операції з аудиту і бухгалтерського обліку буде виконувати програмне забезпечення. Але з'являються нові інструменти, такі як краудфандінг і краудінвестінг, і нові валюти з цифровими кодами в основі (криптовалюта). Так, серед обов'язків аналітика цінних паперів значиться проведення аналізу портфелів/ринку цінних паперів, тенденцій, вивчення нових ринків, в тому числі криптовалюта. А знання основ принципу крауфандінга буде перевагою і для менеджерів з розвитку бізнесу, і для SMM фахівців, і маркетологів, і PR-фахівців", – зазначила Дрожжина.

Скільки переплачують українці за іпотеку: названі цифри

Високі процентні ставки відлякують багатьох українців, які хотіли б оформити іпотеку і вибрати житло, тому попит на іпотечне кредитування не росте навіть при високому інтересі до такого фінансового інструменту.

Зараз середньоринковий показник ставки по іпотеці в Україні складає це 20% в рік, розповіли сайту "Сьогодні" експерти. Але скільки переплачують українці за іпотекуза іпотеку в реальності?

"Платити 22% за іпотеку, яка триває від п'яти років, – це переплата в два і більше рази. Виходить, що покупець виплачує відразу за дві або три квартири, а володіє формально однієї", – говорить головна експерт інформаційно-аналітичного порталу про новобудови 3m2 Вікторія Берещак.

Вона додає, що максимальний термін іпотечного кредитування, як правило, становить 20-25 років, але покупці намагаються погасити кредит за 3-7 років. Тому термін до 10 років оптимальний для позичальника.

У свою чергу, директор компанії City Development Solutions Роман Герасимчук підрахував, що сума залежить від безлічі умов, але якщо взяти квартиру з ремонтом площею близько 50 метрів, вартістю 1,3 млн грн, і перший внесок в розмірі 390 тис. грн (30% ) на 15 років, то за весь період переплата становитиме 1,4 млн грн, або 150% від суми кредиту.

"Іпотечне кредитування більше затребуване в бюджетному сегменті, це 2-3 кімнатні квартири вартістю від 50 до 70 тис. доларів. Термін кредитування визначається декількома факторами: розміром першого внеску, платоспроможністю клієнта і його готовністю переплачувати. У більшості випадків середньостатистичний покупець намагається внести максимальний перший внесок (в залежності від наявних у нього коштів), а решту розтягує на такий термін, щоб залишалася можливість виплачувати щомісячні внески", – додав Герасимчук.

Гречана каша стане дорогим задоволенням: експерт пояснив причину

Звична всім українцям гречана каша стане менш доступною. Експерт пояснив причину чому ціна на гречку, посівні площі під якою аграрії скоротили в цьому році, зросте як мінімум на 25%.

"Ми маємо два продукти харчування, які протягом двох останніх років, незважаючи на інфляцію, постійно падають в ціні – цукор і гречка <...> Гречки було вирощено багато – ми отримали перепропозицію на ринку. І за останній рік ціна на гречку впала на 11 %, при тому, що на хліб ціна виросла на 20%", – зазначив в коментарі сайту "Сегодні" виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Виробництво гречки, продовжує фахівець, в цілому мало вигідно: з одного боку – вона досить "примхлива", з іншого боку – ринок невеликий, адже її вживають в основному слов'яни. Тому виробники скоротили посівні площі під гречкою. А оскільки держава абстрагувалося від регулювання соціально значущих продуктів харчування, немає запобіжників від зростання цін на крупу, зазначив Пендзин.

"Ми сьогодні не маємо жодних державних механізмів регуляції цін на продукти харчування <...> У світі регулюють так: або державними інтервенціями – викуповують з ринку продукцію в разі надлишку, або шляхом держпідтримки виробників необхідних культур", – підкреслив економіст.

Крім того, на думку фахівця, Україні не завадив би європейський досвід підтримки аграріїв шляхом податкових змін, зокрема – зменшення ставки ПДВ.

Введення нової банкноти 1000 гривень не вплине на інфляцію

Нацбанк розвіяв міфи про банкноту 1000 гривень  її введення не вплине на інфляцію, а також число грошей в економіці України. Про це повідомляє прес-служба Національного банку України (НБУ) на офіційній сторінці регулятора в Facebook.

У Нацбанку відзначили, що хочуть розвінчати найпопулярніші міфи про збільшення максимального номіналу національної валюти.

Міф 1. Поява банкноти 1000 гривень спровокує зростання цін, інфляцію.

"Не варто плутати причини і наслідки. Введення банкноти вищого номіналу є наслідком економічних тенденцій попередніх років. На цей раз – більш ніж десятиліття, адже останній раз банкнота самого номіналу (500 грн) вводилася 13 років тому. З тих пір доходи населення істотно зросли ( скажімо, середньомісячна зарплата зросла майже в десять разів, за даними Держстату). Відповідне зростання попиту зумовило і підвищення цін (хоча після піків 2015 завдяки монетарній політиці НБУ інфляція тримається на однозначному рівні і направляється до нашої цілі 5%) ", – пояснили в НБУ.

Регулятор уточнює, що такі зміни позначилися на купівельній спроможності гривні. А тому і виникла потреба в банкноті найвищого номіналу, ніж 500 гривень – щоб населенню було легше проводити готівкові розрахунки.

"Тому поява банкнот 1000 грн насамперед спростить здійснення розрахунків для населення", – резюмували в Нацбанку.

Міф 2. Ведення банкноти 1000 гривень в обіг = емісія гривні. Емісія гривні здійснюється вже тільки в безготівковій формі. Емітувати гривню НБУ може тільки купуючи валюту при здійсненні валютних інтервенцій на міжбанківському ринку, надаючи кредити рефінансування або купуючи цінні папери.

"Випуск нової банкноти в готівковий обіг не означає збільшення кількості грошей в економіці. Зміниться лише структура готівки в обігу. Зокрема, банкноти номіналом 1000 гривень замінять в обігу частина банкнот номіналами 100, 200 і 500 гривень. А обсяг готівки в обігу визначається попитом економіки, тобто тим, скільки грошей потрібно бізнесу, населенню, банкам для належного функціонування", – відзначили в Нацбанку.

Міф 3. Поява банкноти 1000 гривень спровокує девальвацію гривні.

"Обмінний курс гривні визначається не номінальним рядом банкнот і монет, а пропозицією іноземної валюти і попит на неї на валютному ринку. Паралелі між девальвацією гривні і появою нового високого номіналу гривні безпідставні", – підкреслили в НБУ.

Як повідомлялося, нова 1000-гривнева банкнота ввійде в обіг з 25 жовтня 2019 року. При цьому вже з 1 жовтня припиняють обіг монети номіналом 1, 2, 5 копійок. Поступово виведуть з обігу і монету номіналом 25 копійок – потреба в ній зникне при відсутності 5 копійок.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
54,59
53,18
53,09
35,49
55,20
53,20
51,90
35,90
55,34
53,95
53,96
36,70
58,88
56,49
55,49
36,85
58,99
56,99
55,99
36,50
58,99
56,99
55,99
36,55
59,99
57,99
57,99
36,23
-
51,32
50,72
34,58
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

43752.28

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum (ETH)

2231.76

Litecoin (LTC)

72.53

Ripple (XRP)

0.64

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти