"Газпром" звернувся до суду: чи є у Росії шанс зняти обмеження для "Північного потоку – 2"

30 липня 2019, 09:36

Факт дискримінації російського газопроводу підтвердити важко, вважають юристи

Оператор будівництва газопроводу в обхід України "Північний потік – 2" Nord Stream 2 AG звернувся до суду Європейського Союзу з проханнямскасувати директиву ЄС 2019/692, що вносить поправки до Газової директиви ЄС.

Реклама

Сайт "Сьогодні" попросив юристів оцінити шанси Росії домогтися скасування обмежень для проекту газопроводу.

На думку юриста Івана Лібермана, суд, перш за все, зверне увагу на базову угоду про будівництво "труби".

"Перед тим, як будується "потік", укладається угода, і вона може бути між багатьма країнами одночасно. Суд буде, вивчаючи заперечення, доводи та директиви визначати, чи не було порушень якоїсь зі сторін фундаментальних принципів укладання першої угоди", – каже Ліберман.

Тобто, продовжує він, суд буде розбиратися, чи порушує директива умови договору між Росією та іншими країнами, які надають дозвіл на будівництво газопроводу.

В цілому оцінити шанси компанії виграти спір, непросто, визнає фахівець.

"Потрібно бути в самому процесі, знати кожен документ, щоб напевно оцінити шанси. З юридично-політичної точки зору, шанси 50 на 50", – сказав Ліберман.

Реклама

У той же час, за словами фахівця з міжнародного права Романа Шахматенка, без глибокого аналізу позовних вимог претензії "Газпрому" виглядають сумнівно.

"За фактом вийшло так, що зрівняли компанії з ЄС всередині європейського газового ринку з компаніями третіх країн. Де тут дискримінація я зрозуміти не можу", – зазначає Шахматенко.

Нагадаємо, сайт "Сьогодні" повідомляв, що 4 квітня 2019 рокуЄвропарламент схвалив поправки до Газової директиви, а 15 квітня їх остаточно затвердила Рада ЄС. Всі технічні процедури Євросоюз має намір виконати до кінця 2019 року, оскільки змінена Газова директива ЄС повинна вступити в силу до запуску "Північного потоку – 2".

У ній йдеться, що оператором "Північного потоку – 2" повинна виступати незалежна від "Газпрому" компанія, а 50% потужності газопроводу має бути зарезервовано під прокачування газу від незалежних постачальників. При цьому в підсумковому тексті зазначено, що рішення про надання "Північному потоку – 2" винятків з цих норм буде приймати не Брюссель, а країна ЄС, де газопровід входить на європейську територію, тобто сама Німеччина після консультацій з ЄК.

Більш докладно про нові поправки до Газової директиви читайте в матеріалі "Як Європа покарала "Газпром": що потрібно знати про нові поправки до Газової директиви".


Раніше тему "Північного потоку – 2" обговорили президент України Володимир Зеленський і канцлер Німеччини Ангела Меркель. Детальніше дивіться в нашому сюжеті:

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти