Невизначеність політики щодо формування тарифів обмежує інвестиції в енергетику – екс-посол США

31 травня 2018, 10:52

Коментуючи питання світових стандартів в секторі електроенергетики, Карлос Паскуаль наголосив на важливості ставки прибутковості

В Україні зберігається невизначеність політики формування цін і тарифів. Таку думку висловив екс-посол США в Україні, віце-президент компанії IHS Energy Карлос Паскуаль в інтерв'ю ZN.UA

Реклама

"З одного боку, інвестори розуміють, що в Україні є достатньо серйозні ресурси і велика історія недофінансування, що, за умови виправлення ситуації, може забезпечити швидкий розвиток. З іншого боку, зберігається невизначеність політики, зокрема формування цін і тарифів, і інвестори не впевнені в розмірі свого прибутку", – впевнений Карлос Паскуаль.

Одним із прикладів, на думку Паскуаля, є ринок електроенергетики та введення на ньому стимулюючого тарифоутворення.

"Уже півтора року в Україні активно ведеться дискусія про доцільність введення системи стимулюючого тарифоутворення, так зване RAB-регулювання. Від результату дискусії залежать потоки виручки, які отримуватиме компанія на відповідну ставку прибутковості від зроблених інвестицій. Це центральні чинники, які будь-який інвестор має враховувати", – зазначив Карлос Паскуаль.

В тренді
У яких банках дорожче здати долар: курс валют в ПриватБанку, Monobank та інших
Фото: PASCAL POCHARD-CASABIANCA/AFP via Getty Images

Експерт підкреслив, що з початку 2017 року Україні вдалося досягти прогресу в розвитку сектора природного газу завдяки формуванню більш чіткої нормативно-правової бази. "Думаю, привабливість газового сектора повністю обумовлена змінами, проведеними в політиці і в ціноутворенні за останні півтора року. У 2014-2015 рр. податки і платежі за використання надр були настільки високими, що це практично призупинило роботи в галузі. Ситуація кардинально змінилася зі зменшенням ставок платежів на користування надрами та приведенням у цілому оподаткування галузі до рівня, порівнянного зі світовими стандартами в цьому секторі".

Реклама

Коментуючи питання світових стандартів в секторі електроенергетики, Паскуаль зазначив важливість ставки прибутковості та її застосування для нових і старих активів обленерго в рамках RAB-регулювання: "Як показує міжнародний досвід, ті країни, які спочатку вводили різні ставки норми прибутковості, в кінцевому підсумку приходили до єдиної ставки. Побоювання, навколо яких дискутують, пов'язані з тим, щоб прибутковість на старі активи була справедливою".

Як раніше повідомлялось, 11 січня в Україні набула чинності нормативна база, згідно з якою енергопостачальники областей (обленерго) і водопостачальні компанії (водоканали) переводяться на стимулююче регулювання тарифів (RAB). Згідно з постановою №972, норма доходів для обленерго становить 12,5%. За словами глави НКРЕКУ Дмитра Вовка, нормативна база України щодо RAB-регулювання повністю відповідає європейським стандартам, враховує передовий досвід і його відповідність найкращим принципам, що підтверджено консультантами великої міжнародної консалтингової компанії IHS Energy під керівництвом екс-посла США в Україні Карлоса Паскуаля, а також іншими звітами європейських регуляторів. На думку президента Асоціації операторів розподільчих мереж Віталія Григорівського, ставки RAB-регулювання повинні бути однаковими і для нових, і для старих активів, і бути на рівні не менше 17% (облікової ставки НБУ).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти