Не торгівлею єдиною: яким бізнесом сьогодні вигідно займатися в Україні

1 липня 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Приватні особи в цьому році реєструються вдвічі рідше, ніж в минулому

За кількістювиявленихпідприємствізареєстрованих фізичнихосіб-підприємцівприйнятосудитипробізнес-клімат в країніта економічнуситуаціювцілому.Якщоумовисприятливі-числоновихбізнес-структурзростає,інавпаки.
За допомогоювідкритихбазданихтасервісуOpendatabot мивирішилидізнатися,якйдуть справиубізнесувцьомуроцііякі видидіяльностінайбільшпопулярні.

Аналіз відкритих реєстрів показує, що за першу половину 2018 року в Україні відкрилося менше 44% від загального числа компаній, зареєстрованих в минулому році. Це дозволяє припустити, що до кінця року кількість новостворених юридичних осіб виявиться меншою,ніж в минулому році. У свою чергу, в минулому році цей показник був нижче, ніж в позаминулому. Тобто тенденція до скорочення числа нових підприємств, на жаль, триває.

У 2016 році в Україні було зареєстровано 320 904 нових юридичних особи, в 2017-м – 266 094. За першу половину 2018 року в реєстри внесено тільки 117 047 нових компаній.

Ситуація з реєстрацією нових ФОП, або ФОП, тобто фізичних осіб – підприємців, ще гірше. За 6 місяців 2018 року їх зареєструвалося всього близько 28% від торішнього показника за 12 місяців. Це означає, що до кінця року можемо отримати показник мало не в 2 рази нижче, ніж в минулому році.

Скорочення кількості нових ФОП пов'язують зі зміною в оподаткуванні цієї категорії підприємців, а саме – з необхідністю платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за будь-яких обставин в повному розмірі (за рідкісним винятком). З цієї причини минулий рік почався з масового закриття підприємств, число створюваних нових ФОП, відповідно, теж зменшилося.

У 2016 році в Україні було зареєстровано 1 млн 31,9 тис. фізичних осіб-підприємців. У 2017-му – 935,4 тис. А за перше півріччя 2018 року – 261 788 ФОП
.

Росте популярність оптової торгівлі

Твердження про те,щоосновнийвидбізнесувУкраїні-цеторгівля,навряд чикогосьздивуєабовикличебажанняпосперечатися.Такаситуація є типовоюне тількидлянашоїкраїни,алеідлябагатьохінших.

Сервіс Opendatabot показав, що більшість юридичних осіб під час реєстрації вибирають основним видом діяльності оптову торгівлю. Тоді як більшість фізосіб-підприємців – роздрібну.

Так, в 2018 році в сфері оптової торгівлі (крім торгівлі транспортними засобами) за півроку зареєструвалося 11 869 юридичних осіб тобто практично кожне десяте підприємство. А роздрібною торгівлею вирішили займатися тільки 880 юросіб тобто менше 1% нових підприємств.

Якщо порівнювати з минулими роками, то можна констатувати, що відсоток підприємств оптової торгівлі зростає. Так, в 2016 році оптовою торгівлею вирішили займатися всього 4,3% знову зареєстрованих підприємств. У 2017-му – понад 7%. А в 2018 році "оптовиків" було зареєстровано вже 10,1% від загального числа компаній.

У той же час у фізосіб-підприємців основним видом діяльності протягом багатьох років залишається саме роздрібна торгівля. Частка зайнятих в цій сфері підприємців становить 12-14%
.
Реклама

Громадська діяльність – новий тренд

В останні 2 роки найпопулярнішим видом діяльності нових юридичних осіб після торгівлі стала "діяльність громадських організацій",як зазначено в класифікаторі видів економічної діяльності (КВЕД). Якщо в 2016 році таких юросіб було зареєстровано менше 2% (5826), то в 2017-му – 8773, незважаючи на те, що загальне число таких компаній скоротилося. Таким чином, частка "громадських" серед нових юросіб склала в минулому році вже майже 3,3%. У 2018 році їх поки 3,1% (3546 підприємств).

Аосьв2016 році,колибувприйнятийновийзакон"Прожитлово-комунальні послуги"та"Про особливостіобслуговуваннябагатоквартирнихбудинків",реєструвалосявеличезне числообслуговуючихорганізацій.Томудругимза популярністювидомдіяльностістало"обслуговуваннябудинківітериторій".Заразтакихструктурреєструєтьсянабагатоменше.Якщов 2016 роціїхз'явилося8320,тов 2017-му-3065,авпоточномуза6місяців-покитільки1233.Протецей напрямпродовжуєвходитивдесяткунайпопулярнішихвидівдіяльності.

ТОП-10 найбільш масових видів діяльності серед юридичних осіб в 2018 році

1.Оптоваторгівля,крімторгівліавтотранспортнимизасобамитамотоциклами.

Реклама

2.Діяльністьгромадськихорганізацій

3.Будівництвобудівель.

4.Операціїзнерухомістю.

5.Сільськегосподарство,мисливство танаданняпов'язанихзнимипослуг.

6.Діяльністьу сферахправатабухгалтерськогообліку.

7.Обслуговуваннябудинківітериторій.

8.Роздрібнаторгівля,крімторгівліавтотранспортнимизасобамитамотоциклами.

9.Наземнийітрубопровіднийтранспорт.

10.Комп'ютернепрограмування,консультуваннятапов'язаназнимидіяльність
.

Програмісти – індивідуалісти

В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер

Поспішаємозаспокоїти:те,щопрограмістивиявилисянаостанньому,10-му місцісередновостворенихюридичнихосіб,не говоритьпро зниженняпопулярностіцієїпрофесії.Простобільшістьлюдей,які працюютьвційсфері,реєструютьсяякфізичніособи-підприємці.СередФОП,що з'явилисяв 2018 році,програмістизаймаютьпочесне другемісце,їхчастка-трохи менше6%(15067реєстрацій).Дляпорівняння:вминуломуроціновихФОП-програмістівбуломенше3%(27589).Івонизаймалитільки2-й рядокурейтингупопулярностібізнес-напрямків.

Мода на спіритичні сеанси пройшла?

Уминуломуроцідругоюза популярністюгрупою,яка обігналаза чисельністюнавітьпрограмістів,виявилася"Наданняіншихіндивідуальнихпослуг".Мипоцікавилися,щовходитьвцюкатегорію.

Реклама

У КВЕД написано, що до "іншим індивідуальним послуг" відносяться астрологічна і спіритична діяльність, послуги ескорту та бюро, салонів татуювань і пірсингу, чистильників взуття та паркувальників. Тут же реєструються ФОПи, що працюють на кава-машинах і в доставці піци, а також іншої "їжі на винос". Люди, які надають допомогу в генеалогічних пошуках і в дресируванню тварин. А також – благодійні організації. Який з видів "індивідуальних послуг" забезпечив популярність цього виду діяльності, з'ясувати не вдалося.

Але залишається фактом: якщо в 2016 році в цій категорії було зареєстровано 13 524 ФОП, то в 2017-му – в два з половиною рази більше, 31 112 ФОП. У 2018-му за півроку зафіксовано лише 7171 таких реєстрацій тобто торішній сплеск явно не повториться. Хоча ця категорія діяльності залишається популярною (4-е місце в рейтингу
).

ТОП-10 видів діяльності, популярних в 2018 році серед ФОП

1.Роздрібнаторгівля,крімторгівліавтотранспортнимизасобамитамотоциклами.

2. Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність.

3. Оптова торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами.

4. Надання інших індивідуальних послуг.

5. Діяльність щодо забезпечення стравами та напоями.

6. Наземний і трубопровідний транспорт.

7. Надання інформаційних послуг.

8. Операції з нерухомим майном.

9. Оптова та роздрібна торгівля автотранспортними засобами та мотоциклами, їх ремонт.

10. Складське господарство та допоміжна діяльність у сфері транспорту.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав
, як в Україні буде проходити так звана "велика приватизація".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти