ПДВ почали відшкодовувати автоматом: як це працює

3 квітня 2017, 08:10

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Податок обіцяють відшкодовувати без затримок. Експерти: це добре, але може не вистачити грошей

Хороші новини для українського бізнесу: вчора в тестовому режимі почав працювати відкритий автоматичний електронний реєстр відшкодування податку на додану вартість (ПДВ). Про це на засіданні Нацради реформ заявив президент України Петро Порошенко. За його словами, кожен бажаючий отримав доступ до реєстру Держфіскальної служби, а це значить, що черговість відшкодування стала прозорою, чого раніше не було – ПДВ повертався в ручному режимі, що створювало проблеми бізнесу. Правда, фінаналітики кажуть, що людський фактор, як і раніше, залишився, тому говорити про повну перемогу над корупцією поки що рано.

Реклама

ЕКСПЕРТИ. Поки е-реєстр відкрили на три місяці, але очікується, що з другого півріччя він почне працювати в повну силу. "Проблема відшкодування ПДВ – одна з наболілих, оскільки чиновники самі вирішують, кому віддавати гроші, а кому ні, корупція в цій сфері процвітає, – говорить економіст Іван Нікітченко. – На ринку існує відсоток від суми ПДВ (від 10 до 30% і вище), який треба сплатити у вигляді "корупційного податку" для отримання відшкодування ПДВ. В автоматичному режимі ПДВ повинен відшкодовуватися без участі чиновників, якщо заявник виконає всі вимоги, встановлені законом. Але головні проблеми – відсутність грошей у бюджеті для виплат всім заявникам і можливість втрутитися до роботи системи "руками".

Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський визнає, що поки повністю виключити контроль співробітників ДФС за автоматичної виплатою ПДВ не вийде, бо є способи обдурити комп'ютер, а ось людини – ні. "Прозорий реєстр полегшить життя чесним бізнесменам із солідною репутацією, наприклад, експортерам руди, зерна, металу, оскільки затримка кимось з посадових осіб ДФС повернення ПДВ відразу стане публічною. І чиновнику доведеться пояснити, чому він призупинив відшкодування податку. У разі незаконності його дій це вже тягне на кримінальну статтю", – сказав нам Забловський.

Як це працює: що таке ПДВ

ПДВ – це податок на додану вартість. Він діє в більшості країн світу – в 137-ми з 197-ми. В Україні ПДВ для виробника зазвичай дорівнює 20% від доданої вартості, але може бути і менше. Наприклад, ПДВ на ліки дорівнює 7%, на товари, що експортуються, – 0%. В інших країнах відсоток ПДВ коливається від 5% (Японія) до 27% (Угорщина). Для споживача товар автоматично стає дорожче на величину ПДВ. Зібрані з споживачів гроші йдуть до держбюджету, але частину їх держава повинна повернути виробникам.

Реклама

Додана вартість. Це частина вартості продукту, яка створюється будь-якою бізнес-структурою. Вона дорівнює різниці між вартістю товарів і послуг, вироблених компанією (тобто виручка від продажів) і вартістю товарів і послуг, придбаних компанією у інших бізнес-структур, – це витрати на сировину, енергоносії. Наприклад, хлібокомбінат купив на 10 тис. грн борошна та інших інгредієнтів, пік хліб і продав його за 20 тис. грн за ціною 10 грн за буханець, або 2000 буханок. Додана вартість хлібокомбінату дорівнює 10 тис. грн, або 100%. Магазин продав хліб по 12 грн буханець, заробивши 24 тис. грн. Додана вартість магазину дорівнює 4000 грн, або 20%.

Що обкладається ПДВ. Цим податком обкладаються продаж товарів і послуг (крім внесених до пільгового списку, наприклад важливе для країни обладнання); безкоштовну передачу послуг, робіт або товарів, для чого оцінюється їхня середня ринкова вартість; виконання будівельних робіт для власних потреб; імпорт товарів, крім тих, на які поширюється пільга (наприклад, гумдопомога).

В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют Нацбанку
Курс долара в Україні завмер
В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют

Навіщо потрібен ПДВ. Він дозволяє уникнути багаторазового справляння податку з однієї і тієї ж вартості; на відміну від податку з продажів, він мінімізує ризики ухилення від оподаткування, оскільки ухилення від податку роздрібним продавцем означає для держави втрату всієї суми податку; в умовах ПДВ несплата податку одним учасником виробничо-торговельної ланцюжка не виключає можливості отримання цієї ж суми на наступних стадіях виробництва (перепродажу).

Споживач. При ціні буханця хліба 12 грн/шт. в кожній "сидить" 20% ПДВ, або 2,4 грн, які додатково сплачує покупець. Тобто для кінцевого споживача ПДВ фактично є податком з продажів. Це один з головних джерел наповнення бюджету – 46-47% від усіх надходжень до скарбниці. Фактично він платиться з кишені споживача, оскільки будь-який виробник змушений підвищувати ціну на свій товар мінімум на 20% на користь держави.

Складові ПДВ. Цей податок складається з податкового зобов'язання та податкового кредиту. Зобов'язання – це загальна сума ПДВ, який повинен сплатити підприємець за звітний період. А кредит – сума, на яку бізнесмен може зменшити суму податку. Наприклад: з виручених 20 тис. грн хлібокомбінат повинен сплатити ПДВ 4000 грн (20%), а магазин – 4800 грн (20%). Але насправді вони платять менше через податковий кредит. Адже в ціні борошна, дріжджів, електроенергії вже закладено ПДВ 20%, який раніше сплатили мірошники, енергетики тощо. Тому пекарі платять ПДВ тільки з 10 000 грн (це 2000 грн), а торгівля – з 4000 грн (це 800 грн).

Реклама

Повернення ПДВ. Якщо продукція компанії продається за кордоном, то ПДВ з такого товару виходить більше, ніж сума податкового кредиту (для українських експортерів ПДВ дорівнює 0%). Щоб повернути ПДВ, підприємство відправляє до ДФС декларацію, після перевірки і підтвердження достовірності якої держава повертає підприємству "зайвий" ПДВ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти