НБУ розповів про головні економічні тенденції в Україні

29 вересня 2017, 20:30

Платіжний баланс України в серпні був зведений з профіцитом, зростає приплив прямих іноземних інвестицій

За попередніми даними, в серпні 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України зменшився до 226 млн доларів США (з 597 млн доларів США в липні) – цьому сприяли скорочення дефіциту торгівлі товарами і збільшення позитивного сальдо торгівлі послугами. Такі дані оприлюднив Національний банк України (НБУ).

Реклама

Так, за підсумками січня – серпня 2017, дефіцит поточного рахунку збільшився на 300 млн доларів США в порівнянні з минулим роком і склав 2,1 млрд доларів.

"Розширення дефіциту стримувалося завдяки сприятливій зовнішньоекономічній кон'юнктурі, високому врожаю минулого року, подальшому зростанню експорту послуг (перш за все, на тлі збільшення обсягів транзиту газу) і збільшенню грошових переказів", – пояснили в НБУ.

За даними регулятора, ці фактори змогли компенсували вплив від припинення торгівлі з неконтрольованими територіями, а також вплив перших обсягів закупівлі природного газу.

Експорт товарів в серпні склав 3.3 млрд доларів – в річному вимірі його зростання прискорилося до 12,8% (з 9,3% в липні) – головним чином завдяки нарощуванню поставок олії і насіння олійних культур.

Реклама

"У серпні відбулося тимчасове зниження обсягів експорту зернових культур через зменшення попиту в окремих країнах на тлі високих власних врожаїв", – йдеться в звіті НБУ.

У той же час в Нацбанку відзначили, що зовнішні поставки інших продовольчих товарів продовжили зростати високими темпами, тим самим забезпечивши збільшення експорту по даній категорії на 17,5% в річному вимірі.

За вісім місяців 2017 року експорт товарів зріс на 21% в порівнянні з відповідним періодом минулого року (за січень – серпень 2016 року цей показник, навпаки, скоротився на 10,1%). Найбільшим торговельним партнером України залишаються країни ЄС, частка яких в загальному експорті товарів досягла 35.0%.

Імпорт товарів в серпні склав 4,2 млрд доларів – в річному вимірі темпи його зростання сповільнюються третій місяць поспіль, до 10,4%.

"Фізичні обсяги імпорту природного газу залишалися значними (1,2 млрд кубометрів), однак у річному вимірі були на 12,7% нижче – через активізацію закупівель в серпні минулого року", – розповіли в НБУ.

Реклама

Також, на 28.3% (рік до року) прискорилося зростання обсягів закупівлі нафтопродуктів (в розрахунку за вартістю) на тлі поступового підвищення світових цін на нафту.

У той же час, через високу базу порівняння сповільнився імпорт неенергетичних товарів (до 5,4% рік до року), перш за все – продукції машинобудування.

В тренді
"Укрзалізниця" тимчасово змінила розклад поїздів: список
В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"

Як відзначили в НБУ, загалом за вісім місяців поточного року імпорт товарів зріс на 22,1% в порівнянні з відповідним періодом минулого року за рахунок значних обсягів закупівель енергоносіїв та продукції машинобудування сільськогосподарського призначення.

"Як наслідок, частка країн ЄС у загальному імпорті товарів досягла 37,9%", – говориться в звіті Нацбанку.

Чисті надходження за фінансовим рахунком в серпні істотно збільшилися в порівнянні з липнем (до 743 млн доларів США) і були забезпечені операціями приватного сектора, свідчать дані НБУ.

Реклама

"Як і раніше, цьому в першу чергу сприяло скорочення обсягів готівкової валюти поза банками, яке за підсумками серпня прискорилося до 496 млн доларів США. Крім того, за рахунок придбання банками ОВДП (облігацій внутрішньої держпозики – Ред.), емітованих урядом в іноземній валюті, скоротилися зовнішні активи банківського сектора (на 300 млн доларів) ", – йдеться в повідомленні регулятора.

Також збільшився чистий приплив прямих іноземних інвестицій – до 194 млн доларів США, 85% з яких були направлені в реальний сектор.

В цілому за вісім місяців 2017 року надходження прямих іноземних інвестицій (без урахування операцій з переоформлення боргу в статутний капітал) удвічі перевищували обсяги за аналогічний період 2016 року: 1,4 млрд доларів в 2017 році в порівнянні з 0,7 млрд доларів в 2016 році .

"У той же час, в серпні спостерігався незначний відтік боргового капіталу з приватного сектора (125 млн доларів)", – розповіли в НБУ, пояснивши це виплатами банків за міжбанківськими кредитами та депозитами, а також зменшенням кредитування реального сектора.

Платіжний баланс України в серпні-2017 був зведений з профіцитом у розмірі 518 млн доларів, що дозволило здійснити планове погашення боргу перед МВФ на суму 363 млн доларів, а також наростити обсяги міжнародних резервів.

"За підсумками восьми місяців профіцит зведеного платіжного балансу досяг майже 1,3 млрд доларів США (за відповідний період минулого року – 533 млн доларів США)", – йдеться в повідомленні НБУ.

Обсяг міжнародних резервів України за станом на 1 вересня 2017 року становив 18 млрд доларів США, що, як підрахували в Нацбанку, покриває 3,6 місяця майбутнього імпорту.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти