Спадок минулого: в Україні хочуть скасувати всі радянські закони

4 квітня 2018, 07:55

Олександра Романюк Олександра Романюк

Тимчасово продовжать дію тільки 12 актів, прийнятих до Незалежності

До числа 35 економічних законопроектів, які уряд України визначив як пріоритетні на перше півріччя 2018 року, увійшов і законопроект №4650 "Про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" про скасування дії актів СРСР на території України". Законопроект включений до розділу "Дерегуляція і поліпшення бізнес-клімату".

Реклама

Законопроект №4650 знаходиться у Верховній Раді вже майже три роки. Він був поданий 11 травня 2016 року, але через місяць відкликаний і замінений на новий, доопрацьований документ. Його направили на розгляд профільного комітету ВР – з питань правової політики і правосуддя, – і з тих пір він жодного разу не був винесений на голосування.

Ледь не скасували Декларацію про державний суверенітет

Обидва проекти – початковий і доопрацьований – складалися всього з одного пункту: змінити формулювання ст. 3 Закону України "Про правонаступництво України" від 1991 року. Він досі вважається чинним, і п. 3 звучить так: "Закони Української СРСР і інші акти, прийняті Верховною Радою Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України".

Законопроект №4650 в першій редакції передбачав таке формулювання: "Закони та інші акти органів влади СРСР і Української РСР не діють на території України". Доопрацьований законопроект уточнював: не діють, крім Декларації про державний суверенітет України та Акта проголошення незалежності України.

В Україні діють понад тисячу радянських законів

На сьогодні в базі законодавства на сайті Верховної Ради зареєстровано 1035 діючих законодавчих актів, прийнятих до 21 серпня 1991 року. У їх числі – два кодекси і 80 основоположних законів. Зокрема, Житловий кодекс, якому цього року виповнюється 35 років, і Кодекс про адміністративні правопорушення, який діє з 1984 року, регулярно оновлюючись. Серед "застарілих", але чинних законів – "Основи житлового законодавства", "Основи соціального захисту осіб з інвалідністю", закони про державні пенсії, про захист прав споживачів, про охорону навколишнього середовища, про свободу совісті та релігійних організацій, про референдум і багато інші. До цього списку потрапив навіть закон про створення замість Кримської області Автономної Республіки Крим.

12 законів часів СРСР і УРСР продовжать працювати

Реклама

Втім, законопроектом №4650 передбачено, що 12 базових законів (в т. ч. перераховані вище) продовжать діяти на території України до ухвалення їх сучасних аналогів. Усі вони були переписані в законопроекті. Але до багатьох цих законів регулярно вносяться зміни, на них базуються інші законодавчі та нормативні акти. Чим же вони заважають розвитку економіки? І які норми введуть замість скасованих?

Провідний аналітик Офісу ефективного регулювання BRDO Ігор Лавриненко, який входить до авторського колективу законопроекту №4650, говорить, що розробникам законопроекту була поставлена задача скасувати всі акти Радянського Союзу. І визначити, які з них при цьому необхідно зберегти.

"Фактично мета цього законопроекту – окреслити ті акти, які повинні бути збережені. Таких законів ми знайшли 12, починаючи від Трудового кодексу і закінчуючи законом про захист прав споживачів.

У 90-х роках, коли приймалася норма про те, що в Україні діятимуть всі акти часів Радянського Союзу, крім тих, які скасовані окремими документами. Тоді українських законів було ще дуже мало, тому зберегти старі було доцільно. Тепер практично в усіх сферах прийняті українські закони. І іноді виникають неоднозначні ситуації, коли одночасно діють і старий радянський закон, і новий український. Причому часто їх норми не збігаються. І людина або підприємство повинні одночасно виконувати норми обох актів. У більшості випадків це неможливо.

Передбачалося, що цей законопроект змінить підхід до старого законодавства: якщо раніше діяв принцип "діють всі, крім тих, які скасовані", то тепер діятиме принцип "не діють всі, крім перерахованих", – говорить Ігор Лавриненко.

Менше регуляцій, більше віри "чесному слову"

Яким чином старі закони гальмують українську економіку? Ігор Лавриненко вважає: насамперед тим, що вони створюють "подвійні стандарти".

"Багато радянських актів регулюють економічну діяльність з точки зору радянського законодавства. А зараз вже інша економічна модель.

Наприклад, рік тому було прийнято рішення про скасування всіх радянських нормативів з санітарної експертизи. При СРСР будь-який товар міг бути на ринку тільки при наявності висновків санітарної експертизи, яка підтвердить, що цей товар нормальний. Буквально через кілька днів, 4 квітня 2018 року, набу3ває чинності новий закон про перевірку продуктів харчування, який встановлює нову систему перевірки товарів. У нас тепер буде дві групи товарів: перша – молоко, м'ясо та інші товари, щодо якості яких експертиза потрібна. І друга група – наприклад, хліб – для яких потрібна буде тільки декларація виробників про те, що їх товар – нормальної якості. Жодних висновків держави щодо відповідності цього хліба стандартам не знадобиться".

Нові стандарти санекспертизи скоротять кількість перевірок на підприємствах. Розробники вважають, що це позитивно позначиться на бізнесі..  

С півзасновник і директор економічних програм "Українського інституту майбутнього" Анатолій Амелін підтримує скасування радянського законодавства.

"Ми будуємо ліберальну економіку, але багато процесів регулюємо ще за нормативами радянського часу. Це зовсім інший формат державного устрою, соціальних, економічних, політичних процесів. І в даному випадку чим менше буде втручання держави в економіку, тим вона буде вільніше. Тому в даному разі, якщо ці пропозиції будуть прийняті, вони принесуть позитивний ефект. Спроститься ведення бізнесу, буде більше інвестицій, робочих місць і так далі. Я впевнений, що треба скасовувати набагато більше нормативів, які були створені за радянських часів, і їх оновлювати", – говорить Анатолій Амелін.

Реклама

Нагадаємо, раніше повідомлялося про те, як українцям пропонують самим платити податки.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти