Нардеп Бондар ініціює скасування поправки Геруса про імпорт електроенергії з Росії

4 жовтня 2019 19:01

На думку депутата, імпорт електроенергії з Росії вдарить по вітчизняних генеруючих компаніях

Імпорт електроенергії з Росії загрожує енергетичній безпеці України, його потрібно заборонити. Про це заявив народний депутат України Михайло Бондар під час брифінгу у Верховній Раді 3 жовтня.

Реклама

Депутат нагадав, що 18 вересня Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства, яким дозволила імпорт електроенергії з країн, які не є членами європейського Енергетичного Співтовариства. Автор цієї поправки голова комітету ВР з питань енергетики і ЖКГ Андрій Герус запевняв, що імпорт буде здійснюватися з Білорусі, проте вже 1 жовтня відбулася перша поставка електроенергії в режимі імпорту з Росії.

"Буквально 18 вересня був ухвалений закон з ядерної тематики, в який вставили поправку, яка зовсім не стосувалася цього закону, а стосувалася ринку електроенергії. Так звану поправку треба було внести, щоб дозволити країні-агресору, Росії мати можливість поставляти електроенергію в Україну. Розповідали під час прийняття цього закону, що це поставки електроенергії з Молдови, з Білорусі. А ні, таких потужностей ці країни не мають, і виявилося, що це поставки електроенергії безпосередньо з країни-агресора, з Росії", – пояснив Бондар.

На думку депутата, імпорт електроенергії з Росії вдарить по вітчизняних генеруючих компаніях, негативно позначиться на роботі вугледобувних підприємств, спровокує зростання заборгованості перед шахтарями, а також загрожує енергетичній безпеці країни в цілому. Тому він має намір ініціювати законопроект про скасування цієї законодавчої норми.

"Як голова підкомітету вугільної промисловості, готую законопроект, щоб виправити ці ганебні зміни, які протягнула більшість 18 вересня. Я сподіваюся, що колеги, які поділяють мою думку, приєднаються до підписання цього закону і все-таки будемо тут, в стінах парламенту, доводити, що цю помилку треба виправляти", – повідомив Бондар.

Реклама

На думку енергетичного експерта Михайла Гончара, голова парламентського комітету з питань енергетики і ЖКГ Андрій Герус пролобіював відкриття імпорту електроенергії з Росії в інтересах олігарха Ігоря Коломойського.

Експерт вважає, що Україна не повинна відкривати можливість імпорту електроенергії з РФ, поки не припинена агресія проти нашої країни, оскільки відновлювати енергетичну залежність від Кремля вкрай небезпечно через застосування Росією енергоресурсів як елемента політичного шантажу. На думку Гончара, керівник комітету ВР з питань енергетики Андрій Герус цілеспрямовано пролобіював внесення відповідної поправки в законопроект, щоб енергоємні підприємства бізнесмена Ігоря Коломойського змогли отримувати дешевшу електроенергію.

"Під прикриттям створення або розвитку конкурентного ринку електроенергії, мовляв, зняти всі обмеження на імпорт. І таким чином, щоб на ринок потрапила дешевша електроенергія. В умовах нормальних відносин з Росією, напевно, це було б можливо. В умовах, коли Росія – агресор, має бути табу на подібні речі. Але тут, я думаю, що в основному йде інтерес з боку "приватівського" олігархічного угрупування ... Керівник комітету зіграв роль слуги олігархату. Він не вперше помічений на якихось таких діях, які, власне кажучи, служать інтересам окремо взятої олігархічної структури", – сказав Гончар.

Експерт зазначив, що Кремль намагається використати енергозалежність України для тиску в своїх політичних інтересах. А також не виключив можливості організації з її боку кібератак на нашу енергосистему.

"Ми створюємо загрозу на найближчий зимовий період, коли якщо раптом буде холодніша зима, якщо в силу тих чи інших причин, наприклад, не буде вистачати теплової маневрової генерації, то власне для підтримки балансу в об'єднаній енергосистемі доведеться брати більше електроенергії по імпорту. А Росія тоді скаже, що ми можемо це забезпечити тільки за умови підписання відповідного контракту, і обумовить це певними політичними вимогами ... Крім того, ми не повинні виключати ризики того, що взимку Росія свідомо спробує нам влаштувати, умовно, холодний темний сценарій, тобто по суті, крім кризи, пов'язаної з припиненням транзиту газу через територію України, вони цілком можуть вдатися і до кібератаки на об'єднану енергосистему", – заявив Гончар.

Не пропусти!
Словаччина – Іспанія: онлайн матча Євро-2020, де є інтерес України
Словаччина проти Іспанії на Євро-2020
Реклама

На думку колишнього голови Луганської військово-цивільної адміністрації Геннадія Москаля, поправка Геруса, яка відкрила імпорт електроенергії з Росії, впроваджена в інтересах олігарха Коломойського, який зацікавлений у дешевій електроенергії для своїх феросплавних заводів. Дії Геруса можуть погіршити відносини України та США, а також ускладнити реалізацію програми уряду. Про це він сказав в ефірі одного з телеканалів.

"Інакше у нього (Коломойського. – Ред.) прибуток, маржа дуже маленька, все йде на оплату електроенергії. Ця тема йде вже дуже давно. Але друге питання, у кого ми купуємо. Ми купуємо у пана Сєчіна (голови ради директорів "Інтер РАО ЄЕС". – Ред.), який колись був заступником голови адміністрації президента Путіна. У листопаді 2014 року Сполучені Штати Америки наклали на нього санкції. Ми кричимо: санкції, санкції, санкції, – і у людини, проти якої Америка ввела санкції, беремо і купуємо електроенергію. В березні цього року Канада на нього наклала санкції за інцидент з українськими моряками в Керченській протоці. Значить, двічі під санкціями. І ми купуємо, наша українська фірма купує у пана Сєчіна, у його фірми, де він є головою ради директорів", – заявив Москаль.

Він вважає неприпустимим відкриття імпорту електроенергії з Росії на користь олігарха Коломойського, в тому числі з урахуванням негативної реакції США на співпрацю України з компанією, керівник якої перебуває під санкціями США.

"Хтось в парламенті втрачає розум і ці бізнес-поправки узаконює. Ось завтра ця інформація дійде до Сполучених Штатів Америки. І Держдеп запитає: так ви ж просили санкції, ми ввели, так ви у тих, які під нашими санкціями, взяли 20% ринку електроенергії. Це, вибачте, я вважаю, що це або некомпетентність, або це абсолютно продумана злочинна схема під одного з українських олігархів", – повідомив Москаль.

На його думку, ініціатива Геруса про імпорт електроенергії з Росії суперечить планам уряду щодо скорочення безробіття вдвічі, як це передбачено Програмою Кабінету міністрів і буде сприяти збільшенню трудової міграції з України.

Реклама

"Уже можу привітати прем'єр-міністра, що він (Герус. – Ред.) мільйон людей сьогодні працевлаштував. Тільки не в Україні. Їм доведеться працевлаштуватися в інших країнах. Тому що зменшиться видобуток вугілля на шахтах – це раз. Друге – підніметься ціна вугілля на шахтах. Третє – куди те вугілля збувати? Зменшиться вихід електричної енергії з ТЕС, зменшиться продаж українського "Енергоатому", який так видає 56% всієї електроенергії. Явно стільки робочих і стільки інженерів та фахівців буде потрібно", – заявив Москаль.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", в який глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус з порушенням регламенту пролобіював поправку – дозволити закуповувати українським споживачами імпортну електроенергію за двосторонніми договорами. За словами Геруса, імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі.

Однак, 1 жовтня була здійснена перша поставка електроенергії з Росії в режимі імпорту. Поставка проведена рівним графіком потужністю 100 МВт. За даними джерела на ринку, імпорт здійснений компанією "Юнайтед Енерджі", яку пов'язують з Ігорем Коломойським.

Екс-голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, Дмитро Вовк висловив думку, що пролобійований головою парламентського комітету з питань енергетики Андрієм Герусом імпорт електроенергії з Росії повертає країну в стан залежності від Кремля.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти