Податок на посилки: кому загрожує і чи вийде його обійти

30 листопада 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

За податкові борги у поштових служб не братимуть посилки на митниці

Минулого року українці встановили абсолютний рекорд за кількістю відправлених посилок за всю історію незалежності. За даними Укрстату, за 2017 рік в Україні було відправлено 83,6 млн посилок. Це майже вдвічі більше попереднього рекордного показника – 45,3 млн, який був встановлений 2012 року.

Реклама

З розвитком і лібералізацією правил інтернет-торгівлі зростає і кількість посилок, які українці отримують з-за кордону. Точних даних про їх кількість виявити не вдалося, але, за даними Укрстату, якщо минулого року населенню України було надано поштових послуг на суму 1,1 млрд грн, то 515 млн грн з них припадає на міжнародний сектор, тобто майже стільки ж, скільки і на "внутрішньоукраїнський".

Тому не дивно, що введення оподаткування посилок дорожче 100 євро викликало стурбованість багатьох.

Як змінюються правила

На сьогодні, відповідно до Податкового та Митного кодексів, не стягується податок з посилок, в яких знаходяться товари на суму менше 150 євро. Після набуття чинності поправок гранична сума безмитних посилок знижується до 100 євро. Однак, по-перше, ці поправки набувають чинності лише з 1 липня 2019 року. А по-друге, перш ніж робити висновки, наскільки такі зміни вдарять по кишені звичайних українців, варто розібратися, як рахується вартість посилок.

У змінах до Податкового кодексу, прийнятих разом з бюджетом на 2019 рік, записано, що в розрахунок береться вартість посилки "для одного одержувача – фізичної особи, в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях або у одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника в міжнародних експрес-відправленнях".

Це означає, що вартість посилок, навіть замовлених в один день у одного продавця, не підсумовуватиметься.

За посилки, заявлена вартість яких перевищує 100 євро, доведеться заплатити і мито (його розмір залежить від найменування товару та визначається законом "Про митний тариф України"), і податок на додану вартість (20%).

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

Як часто українці замовляють товари дорожче 100 євро

Зниження граничної вартості безмитних посилок позначиться на дуже вузькому колі покупців і на дуже обмеженій кількості посилок.

На сьогодні 100 євро – це понад 3000 грн. Причому такий повинна бути ціна за одну одиницю товару. Тому що, якщо купувати навіть 2 речі на загальну суму 100 євро, їх можна розділити на дві посилки і ввозити до України безмитно і безпроблемно.

Чи багато українців можуть дозволити собі такі дорогі покупки в зарубіжних інтернет-магазинах? А якщо дозволять – то як часто? За даними деяких досліджень і самих продавців, українці не готові робити дорогі покупки через інтернет навіть в межах України. Середні чеки онлайн-замовлень завжди виявляються менше, ніж чеки при покупках в магазині. Що ж говорити про посилки з-за кордону?

Наприклад, за даними за минулий рік, середній чек української покупки на популярному майданчику Aliexpress становив близько 10 доларів. А це значить, що товари вартістю понад 100 євро купують там не так вже й часто .    

Чи можна не платити більше

Реклама

І, тим не менше, після зниження безподаткового максимуму до 100 євро навіть такі популярні товари, як смартфони, можуть обкладатися податком, якщо будуть замовлені за кордоном. Чи є можливість мінімізувати витрати?

Один із способів, до якого і раніше іноді вдавалися покупці і продавці – незначне заниження вартості товару. Вартість посилок, що надійшли на митну територію України, визначають не митники. Вони орієнтуються на цифру, яка вказана в митній декларації. Такий документ повинен супроводжувати кожну міжнародну посилку. Роблячи замовлення на міжнародному майданчику на суму, яка незначно перевищує безподатковий максимум, покупець може домовитися з продавцем про те, щоб в декларації була зазначена сума в еквіваленті менше 100 євро.

У Митному кодексі вказано, що поштові посилки перевіряються вибірково. І відсоток таких перевірок невеликий. Як правило, увагу перевіряючих привертає очевидна невідповідність між назвою товару, що пересилається, і його вартістю. Наприклад, телефон за 100 гривень або натуральний кожушок за 200 грн. У такому випадку представник митниці може порівняти заявлену вартість з вартістю аналогічного товару на одному з міжнародних торгових сайтів і, виявивши розходження, змусити заплатити податок. Але якщо розбіжність між реальною і задекларованою митною вартістю товару невелика, "викриття" малоймовірне.

Є і повністю законний спосіб обійти оподаткування. Справа в тому, що для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вартість безмитних посилок залишилася колишньою – еквівалент 150 євро. Можливо, оформити доставку на одержувача-підприємця в деяких випадках виявиться вигідніше, ніж на фізособу.  

Репутація поштової служби тепер має значення

До Податкового і Митного кодексів внесено також поправки щодо обов'язків поштових служб. На перший погляд, вони мало стосуються одержувачів посилок. Однак насправді можуть доставити серйозні неприємності.

Згідно зі змінами, починаючи з 1 січня 2019 року поштовим підприємствам і службам доставки ставиться в обов'язок виступати податковими агентами і платити податки від імені одержувачів посилок.

"Особою, відповідальною за сплату до бюджету податку, нарахованого при ввезенні товарів на митну територію України в міжнародних поштових та експрес-відправленнях, є оператор поштового зв'язку, експрес-перевізник, якщо митне оформлення товарів здійснюється таким оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником", – йдеться в поправках до Податкового кодексу.

У тому випадку, якщо поштова служба не зможе вчасно розрахуватися за податковими платежами, як покарання її посилки не прийматимуться митними органами, їх повертатимуть відправнику. Тому, перш ніж вибирати оператора поштового зв'язку або погоджуватися на той чи інший спосіб доставки, покупцям не зайве буде поцікавитися, чи немає митних заборгованостей у поштовиків. В іншому випадку замовлену посилку можна буде чекати дуже довго.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти