Треба брати, поки дають: як безкоштовно отримати п'ять ділянок землі

8 листопада 2019 7:23

Віталій Андронік Віталій Андронік

Згідно із законом, українці мають право безкоштовно приватизувати п'ять ділянок землі. Цю норму можуть скоро прибрати

Для будівництва будинку, дачі, гаража, садівництва і земельних робіт – українці мають право безкоштовно приватизувати п'ять ділянок землі під різні цілі. Це гарантує Земельний кодекс України. Все, що потрібно, – бути повнолітнім і мати паспорт України.

Реклама

Роздавати землю держава довго не буде. У планах уряду зробити землю товаром. Тому норма про безкоштовну приватизацію не вписується в нову модель. Ввести продаж землі планують 1 жовтня 2020 року.

Скільки можна отримати землі

Кожен українець може безкоштовно отримати землю, це право прописано в статті 121 Земельного кодексу України, громадянин отримує його з 18 років. Загалом можна приватизувати 2,28 га.

Для ведення особистого селянського господарства можна отримати до двох гектарів. Під садівництво – до 0,12 га. На будівництво житлового будинку для села і міста існують різні норми: якщо в селі можна претендувати на 0,25 га, в селищах – 0,15 га, то в місті дадуть максимум 0,1 га. Ще 0,1 га можна отримати для будівництва дачі і 0,01 га – під гараж. Під одну мету можна приватизувати безкоштовно тільки одну ділянку. Чи є земля у кого-то з членів сім'ї – не має значення.

Але, незважаючи на існування такого права, безліч українців досі ним не скористалося. На січень 2018 року безкоштовно приватизували землю лише 9 459 454 осіб, йдеться в звіті Світового банку.

Реклама

/ Фото: Pixabay

Справа в тому, що отримати землю не так просто. Сфера безоплатної приватизації землі залишається однією з найкорупційніших, починаючи від рівня місцевої влади і закінчуючи Госгеокадастром, попереджає юрист практики земельного права Андрій Григоренко.

"Не обходиться і без судових розглядів неправомірних дій відповідного органу – розпорядника земельної ділянки", – розповідає Григоренко.

Однак спробувати отримати землю варто. Поки в проектах про запуск ринку нічого не говориться про скасування безкоштовної приватизації, але вони передбачають вільну купівлю-продаж земель державної та комунальної власності, зауважує партнер юридичної компанії EQUITY В'ячеслав Краглевич. Це істотно може зменшити кількість "вільних" для приватизації земель.

Куди йти за землею і до чого бути готовим

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни, незалежно від місця проживання. Для її приватизації треба знайти вільну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться – в межах міста, села чи району – до відповідних органів самоврядування і потрібно звертатися. Якщо земельна ділянка за межами населеного пункту, потрібно йти до територіального відділення Госгеокадастру – зазвичай це землі для ведення садівництва або особистого сільського господарства.

Реклама

Пошук вільної ділянки – найскладніший етап. Відкритого переліку земель, які можна безкоштовно приватизувати, в Україні немає. А в законі прописано, що людина повинна сама знайти вільну землю, а потім звертатися до органів місцевого самоврядування. Якщо подати заяву без вказівки конкретної ділянки, то є ймовірність отримати відписку, що вільної землі немає, попереджає Іван Гранцев, керуючий партнер "Гранцев і Партнери".

Перевірити, чи вільна земля, можна на сайті "Публічна кадастрова карта України". Якщо ділянка має кадастровий номер і виділена блакитним кольором, то вже комусь належить. Але ці карти не можна назвати достовірними на 100% – часто інформація застаріла. Тому її варто зіставляти з гугл-картою в режимі супутника, щоб побачити, чи є там забудова. Якщо ділянку знайшли – робите скріншот і відзначаєте на мапі землю, яку хочете отримати.

Процедура отримання землі

Якщо вільна ділянка знайдена – можна подавати заяву до органу місцевого самоврядування – сільради або міськради Якщо це земля для садівництва або особистого сільського господарства, і вона знаходиться за межами населеного пункту – заява треба подавати до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області.

До заяви треба додати карту, де вказано місце розташування землі – це може бути роздруківка з гугл-карт із зазначеним ділянкою – копію паспорта та ідентифікаційного коду. Рішення про відведення земельної ділянки органи місцевого самоврядування повинні прийняти протягом місяця.

Отримавши згоду сільради або мерії, можна починати розробку проекту щодо відведення землі. Цим займається землевпорядна організація.

Реклама

Інженер-землевпорядник повинен визначити точні межі ділянки, їх геодезичні координати і скласти кадастровий план. Далі проект відведення земельної ділянки треба узгодити в місцевих органах містобудування та архітектури і регіональному органі Геокадастру. Цим зазвичай займається землевпорядна організація.

/ Фото: Анатолiй Бойко

Потім земельну ділянку можна реєструвати. Для цього треба йти із заявою про реєстрацію ділянки до Центру надання адміністративних послуг або територіального органу Держгеокадастру. Цей етап теж зазвичай проходить землевпорядна організація.

Заява про реєстрацію ділянки розглядається 14 днів. Якщо всі документи складені правильно – ділянку реєструють, видається витяг з Державного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

Це ще не все. далі треба подати клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення землі до органу місцевого самоврядування . До клопотання треба додати копію узгодженого проекту та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

І останнє. Після затвердження проекту землеустрою та отримання рішення про безоплатну передачу у власність землі ділянку можна приватизувати. Заяву про приватизацію держреєстратор розглядає до п'яти робочих днів і видає виписку.

Скільки часу і грошей піде на безкоштовну приватизацію землі

Згідно із законом, весь процес повинен займати два-три місяці. Насправді на отримання землі можуть піти роки.

"Тимчасові витрати з оформлення наданого безоплатно земельної ділянки, з власного досвіду, становить від шести місяців і більше. Таким чином, під безкоштовною приватизацією розуміється саме безкоштовне отримання земельної ділянки, а процес її оформлення вимагає фінансових і витрат часу", – зазначає юрист Андрій Григоренко.

Грошових витрат теж доведеться зазнати. Послуги землевпорядника обійдуться від 3000 до 10000 грн. Вартість залежить від того, чи замовник сам погоджуватиме проекти у чиновників, чи всім займеться землевпорядна організація.

"Я пройшов весь шлях щодо отримання земельної ділянки, отримав гарантовані державою сотки і можу стверджувати, що це можливо, якщо наполегливо боротися за свої права. З огляду на анонсоване відкриття ринку землі і те, що вільних земель об'єктивно стає все менше, існує ймовірність, що таке право може бути істотно обмежена або взагалі скасовано. Тим, хто ще не реалізував своє право на землю, варто задуматися над цим і скористатися своїм правом, поки не пізно", – говорить Андрій Григоренко.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, яким влада бачить майбутній ринок землі і чого бояться малі фермери.

Всі подробиці в спецтемі Земельна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти