Нацплан щодо скорочення викидів неможливо виконати через відсутність механізму реалізації, – розробник

13 січня, 15:45

Инна Бабур Инна Бабур

Щоб реалізувати природоохоронні заходи, потрібні значні кошти

У Нацплані щодо скорочення викидів (НПСВ), що почав діяти із 2021 року, не передбачені фінансові механізми його реалізації і через це його неможливо виконати. Про це заявив професор, доктор технічних наук, заступник директора з наукової роботи Інституту вугільних енерготехнологій НАН України, а також співрозробник НПСВ Ігор Вольчин, пише "Znaj.ua".

Реклама

"Сама перша перешкода – абсолютно немає механізму його реалізації, в першу чергу, фінансового механізму. Щоб реалізувати ці природоохоронні заходи, потрібні дуже значні кошти", - сказав Вольчин.

За його словами, генеруючі підприємства на сьогодні не мають джерел фінансування для здійснення реконструкції обладнання чи побудови нових газоочисних установок. Він підкреслив, що ефективним механізмом для модернізації застарілих енергоблоків була інвестиційна складова у тарифі на електроенергію, але вона перестала діяти із середини 2019 року.

"У нас фактично було відремонтовано, починаючи з 2008 року, модернізовано чи реконструйовано 22 енергоблоки на теплових електростанціях. За рахунок інвестнадбавки… Після 30 червня 2019 року і "Енергоринок" зник, і у нас став новий ринок. Ті всі надбавки зникли. І джерел для проведення реконструкції обладнання, і джерел для того, щоб збудувати нові газоочисні установки, у нас немає", - сказав Вольчин.

Він повідомив, що наразі через спад економіки в країні держава виконує вимоги Нацплану щодо викидів, але без фінансування вона почне його порушувати вже через декілька років.

Реклама

"Поки ми зобов’язань не порушуємо. Але якщо нічого не робити, то у 2024 році ми вже прийдемо до невиконання НПСВ", - додав експерт.

На його думку, кошти на екомодернізацію енергопідприємств можуть з’явитись за умови збільшення тарифів на струм, і це рішення має бути ухвалене на державному рівні.

"Ми маємо чесно сказати населенню. Приблизно підрахували, що треба на 5-7% підняти ціну на електроенергію. Цим шляхом йшла Німеччина, зараз цим шляхом іде Польща. У них спеціальний податок на електроенергію, всі споживачі – і приватні, і юридичні особи, і підприємства – всередині країни платять гроші додаткові. Вони невеликі, на рівні 5%. З них 5% йде фінансування нових потужностей Польщі, включаючи і спорудження газоочисних установок", – розповів Вольчин.

В тренді
Долар в Україні знову зростає, курс євро майже застиг на місці

Як повідомлялося, на думку президента Українського національного комітету CIGRE Олександра Светелика, Україні загрожує втрата енергетичної безпеки через примусове виведення в тривалі ремонти енергоблоків теплоелектростанцій, якщо не зрушити терміни реалізації НПСВ, якій впроваджується із 2021 року.

Експерт із питань енергетики Сергій Чех вважає, що Україна повинна актуалізувати Національний план зі скорочення викидів, оскільки виконання його вимог може призвести до втрати найефективніших блоків ТЕС і ТЕЦ через відсутність фінансування на екологічні ремонти.

Реклама

Національний план скорочення викидів затверджено 2017 року, він, зокрема, визначає наміри України як члена Енергетичного Співтовариства істотно скоротити викиди діоксиду сірки, оксидів азоту і пилу від ТЕС і ТЕЦ, потужність яких становить 50 МВт і більше.

Після ухвалення НПСВ майже нічого не було зроблено, щоб він запрацював із 2021 року.

Прописавши вимоги, які повинні виконуватися установками, законодавці не передбачили джерела фінансування їх модернізації, що поставило на паузу втілення плану. Обсяг необхідних коштів оцінюється у 4,13 млрд євро.

Експерти зазначають, що примусова зупинка блоків ТЕС для виконання вимог неактуального НПСВ створить дефіцит генерувальних потужностей в Україні, який доведеться покривати за рахунок імпорту електроенергії з Росії, Білорусі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти