Нацбанк скоротить третину персоналу і зменшить свою мережу

9 червня 2014, 22:17

Найбільш пріоритетним механізмом капіталізації розглядається злиття і поглинання банків

Національний банк України розробив концепцію реформування банківської системи України до 2020 року, якою, серед іншого, передбачається скорочення персоналу центрального банку, підвищення вимог до капіталу банків, скорочення можливостей щодо дострокового вилучення депозитів, а також формування мегарегулятора, який вирішуватиме завдання пруденційного нагляду за фінансовим ринком.

Реклама

"Переведення кредитних спілок, кредитних бюро та ломбардів під нагляд НБУ повинен відбутися до кінця 2014 року, страхових компаній – до середини 2015 року, регулювання ринку цінних паперів – до середини 2016 року", – вказується в редакції концепції від 26 травня.

У НБУ також запланували зменшити свою мережу в 2014-2015 роках до 5-7 територіальних управлінь, а також скоротити персонал на третину.

"Кількість співробітників НБУ до початку 2017 року скоротиться на 30% порівняно з початком 2014 року (незважаючи на передачу функцій нагляду над іншими фінансовими посередниками на ринку)", – наголошується у документі.

Нацбанк також планує ініціювати збільшення нормативу мінімального регулятивного капіталу до 500 млн грн до 2018 року і до 750 млн грн до 2020 року. Крім того, буде запропоновано з 2015 року підвищити вимоги до мінімального статутного капіталу для нових банків до 750 млн грн зі 120 млн грн на сьогодні.

Реклама

За прогнозами центрального банку, такі дії дозволять в горизонті до 2020 року скоротити кількість банків та підвищити концентрацію активів.

"НБУ планує виділити окрему групу системно важливих банків, для якої будуть встановлені більш жорсткі вимоги до нормативів капіталу та ліквідності, але які зможуть сподіватися на більш системну і якнайшвидшу стабілізаційну допомогу з боку НБУ в період криз", – пояснюється у документі.

При цьому найбільш пріоритетним механізмом капіталізації розглядається злиття і поглинання банків.

"НБУ розроблятиме законодавчі ініціативи спрощення і стимулювання порядку консолідації банківського капіталу", – вказується у документі.

У планах НБУ сприяння консолідації невеликих здорових банків з метою створення більш потужних системних, регіональних і спеціалізованих банків.

Реклама

При цьому заплановано проведення стрес-тестування банків кожні два роки.

"Завдання НБУ та уряду мінімізувати витрати для платників податків при капіталізації банків, які мають недостатній капітал. Для рекапіталізації системних банків, подальше функціонування яких визнано доцільним, необхідно розглянути можливість створення особливого фонду разом з міжнародними фінансовими інститутами", – наголошується у документі.

Згідно з концепцією, очікується, що банківська система розвиватиметься випереджаючими темпами порівняно зі зростанням ВВП: пріоритетними напрямами для розвитку кредитування стануть інвестиційні кредити, кредитування малого і середнього бізнесу та іпотечне кредитування.

НБУ має намір працювати над здешевленням банківських позик до рівня, зіставного з іншими країнами регіону.

"Очікується, що реальні процентні ставки будуть підтримуватися на позитивному рівні за депозитами (на рівні 3-4%) і за кредитами (на рівні 7-9%). НБУ також вживатиме заходів для зниження коливань процентних ставок у національній валюті та контролю банківських спредів", – наголошується у концепції.

В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки
Реклама

Для вирішення проблеми поганих активів у концепції передбачається розгляд НБУ, Фондом гарантування вкладів і Мінфіном створення системного "банку поганих активів", який би акумулював проблемні іпотечні кредити в іноземній валюті на балансі єдиного національного інституту (компанії з управління активами).

"Джерелами фінансування банку поганих активів можуть виступати як держава, так і приватні інвестори або міжнародні фінансові інститути", – підкреслюється в документі.

У результаті, згідно з концепцією, на балансах банків у середньостроковій перспективі обсяг проблемної заборгованості скоротиться до рівня не більше 5-8%.

НБУ також виступає за спрощення процедури відчуження майна застави на користь кредиторів, а також за встановлення чіткої відповідальності позичальників за надання недостовірної інформації при отриманні кредиту.

З метою формування довгострокової ресурсної бази для кредитування концепцією пропонується ввести на законодавчому рівні заборону на дострокове розірвання депозитних договорів. При цьому як виняток окремими нормами можуть бути створені "ощадні депозити", за якими буде можливе дострокове одержання коштів.

При цьому в планах НБУ – збільшення суми та частки депозитів у гривнях до 80% всіх депозитів фізичних осіб.

"Рівень гарантованих довгострокових вкладів у гривнях повинен бути підвищений за рахунок диференціації гарантування інших вкладів", – пропонується в документі.

Концепцією також передбачено зниження порогу розкриття інформації про власників, які володіють прямо або опосередковано частками в банках до 2% з 10% статутного капіталу на сьогодні.

НБУ також планує встановити більше обмежень на розмір операцій з пов'язаними особами: норматив Н7 планується знизити до 2020 року до 15% з 25% на сьогодні.

Крім того, НБУ виступає за консолідацію кредитних бюро на приватній основі, а також за консолідацію банківських асоціацій.

Захист інтересів клієнтів банків, згідно з документом, стане одним із завдань фінансового омбудсмена: даний інститут планується створити на базі консолідованої банківської асоціації.

У цілому, НБУ ставить за мету нарощування частки іноземного капіталу в банківській системі до 50% і зменшення ролі держави в банківському секторі до рівня нижче 10% до 2020 року.

Раніше повідомлялося про те, що золотовалютні резерви України зросли на 26%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти