Нацбанк пояснив, чому в Україні зростають ціни і коли пригальмує інфляція

12 квітня 2018, 14:35

У НБУ розповіли, як боротимуться з інфляцією і що допоможе стримати зростання цін в країні

У березні споживча інфляція продовжила сповільнюватися і становила 13,2% порівняно з березнем-2017 – водночас, інфляція була вищою за цілі Національного банку України (НБУ). При цьому Нацбанк розраховує, що до середини 2019 року інфляція досягне цільових показників, а на кінець 2019 року становитиме 5,8%. Про це повідомили в прес-службі НБУ.

Реклама

У Нацбанку зазначили, що основною причиною високої інфляції було подальше стрімке зростання цін на продукти харчування через зростання експорту продовольства при зменшенні обсягів виробництва окремих категорій сільськогосподарської продукції.

"Також підтримувало інфляційний тиск продовження зростання виробничих витрат, зокрема на оплату праці. На цінах позначилося і швидке відновлення споживчого попиту внаслідок підвищення соціальних стандартів. Відповідно, залишалися високими й інфляційні очікування окремих груп економічних агентів", – зазначили в НБУ.

Інфляція в річному вираженні

Реклама

(місяць до місяця)

454035302520151050ЯнварьФевральМартАпрельМайИюньИюльАвгустСентябрьОктябрьНоябрьДекабрь
Реклама
Реклама
2016
2017
2018

Share

У НБУ заявили, що стримати інфляцію допомогла в тому числі і жорстка монетарна політика – зокрема, через обмінний курс нацвалюти.

"Як і очікувалося, попередні підвищення облікової ставки зробили привабливішими фінансові інструменти в гривні, що сприяло притоку іноземного капіталу. Разом зі збільшенням надходжень валютної виручки від експортерів це привело перехід від девальваційного тренда до зміцнення гривні з січня 2018 року", – пояснили в Нацбанку.

Посилення гривні як до долара США, так і до валют країн-торгових партнерів позначилося насамперед на цінах палива і імпортних товарів, зазначили в НБУ, додавши, що в перспективі це може сприятливо вплинути і на інфляційні очікування.

Прогноз щодо зростання цін від Нацбанку

Національний банк залишив незмінним прогноз споживчої інфляції – за розрахунками НБУ, вона знижуватиметься і досягне цільового рівня в середині 2019 року. Протягом 2018-го інфляція поступово сповільнюватиметься, вважають в Нацбанку – до 8,9% в грудні, – однак залишатиметься вище цільових орієнтирів.

"З одного боку, зміцнення курсу гривні в I кварталі стримуватиме зростання цін, насамперед на непродовольчі товари, і, відповідно, забезпечить швидше зниження базової інфляції, ніж прогнозувалося в січні", – заявили в НБУ.

Крім того, в Нацбанку чекають, що інфляцію стримуватиме ефект від попередніх рішень регулятора щодо підвищення облікової ставки.

З іншого боку, очікується істотніший, ніж раніше, інфляційний тиск через зростання цін на продовольчі товари на тлі розширення їх експорту, а також через посилення споживчого попиту внаслідок збільшення доходів населення

"Стосовно підвищення мінзарплати до 4 200... Як це було в січні і зараз залишається – наш прогноз будується на тому, що мінімальна зарплата буде підвищена. Наша оцінка – що таке підвищення з 1 липня додасть 0,5% до інфляції. А рішення про доцільність приймає Кабінет міністрів", – зазначив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.

У Нацбанку очікують, що в подальшому інфляція продовжить знижуватися завдяки збереженню жорсткої монетарної політики, збільшенню пропозиції продуктів харчування і уповільненню імпортованої інфляції. В результаті інфляція повернеться до цільового діапазону в середині 2019 року і становитиме 5,8% до кінця наступного року. 2020 року вона сповільниться до 5%, що відповідатиме центральному значенню цільового діапазону (5,0% ±1 в.п.).

Раніше заступник голови НБУ Дмитро Сологуб в інтерв'ю "Сегодня" розповів, чому НБУ пізно зреагував на шокове зростання цін. За його словами, підвищення облікової ставки, здійснені 2017 року, дадуть ефект вже 2018 року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти