НБУ готує європейські валютні правила: що зміниться для українців

21 серпня 2017, 07:29

Олександр Панченко Олександр Панченко

ВКВ можна буде торгувати без ліцензій і вкладати за кордоном

Українці незабаром зможуть здійснювати операції з валютою за міжнародними правилами, тобто без дозволу регулятора на ті чи інші операції. Це станеться, якщо Рада прийме запропонований Нацбанком законопроект "Про валюту", який скасовує практично всі обмеження, що діють більше 20 років. В НБУ сподіваються, що депутати розглянуть його на найближчій сесії, а почне він діяти 2018 року, через півроку, передбаченого на перехідний період.

Реклама

Експерти кажуть, що це позитивний крок, але зазначають: крім закону, потрібно ухвалити низку підзаконних актів. А також – що закон передбачає право НБУ в будь-який момент повернути обмеження на операції юросіб і фізосіб з валютою.

ЩО ВНЕСЕНО. Головні положення майбутнього закону такі: Нацбанк дозволяє банкірам і фізособам будь-які дії з валютою, не заборонені законом. Зараз навпаки: заборонено все, на що не отримано дозволу регулятора. Про проведення будь-якої операції з валютою треба буде просто повідомити до НБУ. Зараз: спершу потрібно дозвіл Нацбанку, припустимо, імпортерам – на покупку валюти для завезення товарів з-за кордону.

Також можна буде інвестувати валюту за кордон, наприклад, купувати цінні папери іноземних бізнес-структур без ліцензії. На сьогодні ця норма вже діє завдяки постанові Нацбанку, але дозвіл регулятора поки що потрібен.

Нерезиденти (іноземці) і резиденти (громадяни України) отримають рівні права при проведенні будь-яких валютних операцій. Регулятор лише залишив за собою право вводити і продовжувати будь-які обмеження на операції з валютою, але після консультацій з Радою фінстабільності.

Реклама

Нагадаємо, Рада фінстабільності створена Указом президента в березні 2015 р. До нього входить керівництво НБУ, Мінфіну, Нацкомісії з цінних паперів, Нацфінпослуг, Фонду гарантування повернення вкладів фізосіб. Рішення Ради мають рекомендаційний характер для Нацбанку.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ. Як тільки закон набуде чинності, банки отримають право на будь-які операції з валютою. Можливо, відновиться видача кредитів у ВКВ. Залишиться тільки два види ліцензій – звичайна банківська ліцензія на ведення банківської діяльності та валютна ліцензія для небанківських фінустанов (наприклад, пунктів обміну валют, які не належать банкам). Зараз, як і раніше, потрібна ліцензія для інвестицій за кордон.

В тренді
Цифра дня. Пенсії колишніх суддів удвадцятеро більші, аніж у пересічного українця

Також автоматично буде скасовано статтю закону "Про зовнішньоекономічну діяльність", що передбачає штрафи за валютні операції без ліцензій. Причому ліцензія зараз потрібно на кожну окрему операцію. Це дозволить не тільки банкам, але і фізособам інвестувати за кордоном в акції іноземних бізнес-структур.

ЩО ЗАЛИШИТЬСЯ. Чи збережеться заборона на розрахунки в інвалюті, оскільки в проекті закону прямо сказано: "Гривня є єдиним законним засобом платежу на території України". Залишаться обмеження на готівкові розрахунки на суму понад 50 тис. грн. Тобто сплатити за велику покупку (квартира, автомобіль, ділянка землі) валютним кешем не вийде – тільки гривнею і через банк. А ось інтернет-торгівля повинна стати прозорішою, оскільки імпортерам не потрібен буде чорний ринок, куди вони вимушено йдуть за валютою через заборон Нацбанку.

Фіналітики не прогнозують, що ухвалення нового закону вплине на курс гривні, оскільки документ НБУ лише об'єднає два декрети Кабміну 20-річної давності в один закон, надавши Нацбанку право оперативно реагувати на зміну ситуації на валютному ринку.

Експерти: закон вдарить по чорному ринку, в тіні залишиться кримінал

Реклама

Експерти обережно оцінюють пропозиції НБУ. Старший аналітик фінкомпанії "Альпарі" Вадим Йосуб каже, що вони відповідають побажанням фінансистів, але не варто очікувати "миттєвої свободи": "Ухвалення закону завдасть удар по чорному ринку. Якщо валюту купити складно, то всі, у кого вона є, продаватимуть не більш того, що необхідно в рамках обов'язкового продажу. І навпаки. у тіні залишаться лише операції, пов'язані з криміналом, – відмивання грошей, ухилення від сплати податків".

А ось Олександр Охріменко побоюється, що підзаконні акти Нацбанку не дадуть закону нормально працювати: "Закон прописаний рамочно. Не буде ліцензій – з'являться дозволи, не факт, що їх вдасться легко отримати. Крім того, Нацбанк залишив за собою право в будь-який момент, причому без узгодження з Кабміном, вводити будь-які обмеження на валютному ринку. Це не сприяє поліпшенню інвестклімату".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти