На порозі подвійної кризи. Як українцям зберегти заощадження під час фінансового шторму

Україні найближчим часом загрожує дві економічні кризи – спричинена війною та світова рецесія, що насувається
Боротьба з інфляцією вдарить по економіці
Боротьба з інфляцією вдарить по економіці / Фото: Колаж: Сьогодні

Російська військова агресія в Україні завдала нашій країні колосальних економічних збитків. Збитки інфраструктури вже оцінюють у понад 100 млрд доларів. Український ВВП цього року може впасти на 30-50%. З цією економічною кризою наша країна боротиметься за допомогою західних партнерів. Але на підході ще одна криза – світова.

"Сьогодні" разом з експертами розбиралися, як українцям поводитися, коли країну накриє два види фінансового шторму.

Реклама

Боротьба з інфляцією вдарить по економіці


Світова економіка, після того як у ковідну епоху її заливали дешевими грошима, зіткнулася з новою проблемою – безпрецедентне зростання цін. У більшості країн, де інфляція останні десятиліття трималася в діапазоні від 1% до 2% річних, зростання цін становило 8-10%. У деяких європейських країнах ціни за рік зросли на 20%.

І це ще не межа. Енергетичний шантаж Європи з боку Росії та блокада українських портів, через які неможливо експортувати українське зерно, штовхають вгору ціни на енергоносії та продовольство. Тож інфляція може зрости ще більше.

У такій ситуації світовим центробанкам не залишається нічого іншого, як спробувати зменшити інфляцію монетарними методами. За цією складною фразою стоїть дуже простий принцип – центробанки підвищують ставку, роблячи цим гроші дорогими. Паралельно з цим з економіки вилучатимуть надлишки грошей. Це зі свого боку уповільнює економіку та інфляцію.

Реклама

"Монетарні заходи можуть допомогти, але на короткостроковому часовому інтервалі. Адже ми маємо структурну інфляцію, яка є однією з найскладніших у контексті боротьби з нею. При цьому різке, надмірне монетарне гальмування може спровокувати "сіру стагфляцію". Це коли падіння ВВП не буде, але зростання знизиться до мінімальних 1-1,5% на тлі високої інфляції, яка у кілька разів перевищує цільову позначку", – каже економіст Олексій Кущ.

У такій ситуації світова економіка може увійти до нової глобальної кризи, яка позначиться і на Україні. Звичайно, вона буде менш помітною, ніж прямі втрати економіки від війни, але вона може суттєво загальмувати швидкість надання та обсяги повоєнної допомоги від союзників нашій країні.

Тут потрать, а там зеконом


Чи можна підготуватися до подвійної затяжної кризи? Експерти кажуть, що тут потрібно застосувати два взаємовиключні підходи – зараз витратити гроші на товари довгострокового користування та економити на повсякденних витратах.

"Ми живемо при галопуючій інфляції, рівні якої від 10% до 50% на рік. Цей вид характерний швидким знецінюванням гривні, тому пересічним українцям вигідніше не накопичувати, а витрачати гроші на все, починаючи від автомобілів та холодильників, закінчуючи трусами та продуктами харчування. Все дуже просто: утворюється дефіцит товарів, і інфляція розганяється", – каже директор Інституту розвитку економіки України Олександр Гончаров.

До речі, американський інвестор і письменник Роберт Кійосакі, автор бестселера "Багатий тато, бідний тато", сьогодні радить американцям закуповуватися банками з тунцем та бобами, оскільки золото та біткоїни на хліб не намастиш.

Реклама

Зі свого боку Гончаров радить освоїти науку економити і знайти в інтернеті "Кулінарну книгу економної господині". Таким чином, вдасться заощадити на харчових продуктах. Згодні з цим інші експерти.

"Єдине, що можуть зробити для себе люди, які живуть в Україні, це максимально заощаджувати гроші для проживання та харчування в майбутні роки. Рецесія, падіння економіки, падіння банківського сектора та національної валюти, енергетична криза та потенційна неможливість її вирішити – це фактори, які дають розуміння, що роботи ставатиме менше, злочинність у країні зростатиме, достатність продуктів для населення буде під питанням", – пояснює аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак.

За його словами, проблема ускладнюється тим, що понад 50% українців не мають офіційного накопичення.

"Можливо, що у людей і є якісь заощадження на чорний день у готівкових доларах та гривнях, але якщо ціни зростатимуть і надалі, то грошові накопичення скоро закінчаться", – продовжує Максим Орищак.

За його словами, прогноз падіння ВВП України у 2022 році залишився незмінним – на рівні 44%. Але прогноз – це не точні дані, це орієнтир, який може бути скоригований.

"Кожна криза унікальна, у кожної кризи різні причини, різна тривалість, різна глибина – поради в кожному випадку будуть різні. Тому, на наш погляд, універсальних порад бути не може, крім як вкладати в себе – свій розвиток і диверсифікувати все, що можливо, щоб за будь-якого розкладу не залишитися ні з чим", – продовжує Орищак.

Експерт радить частину грошових заощаджень конвертувати у товари першої потреби.

"Також зараз може бути сприятливий час, щоб навчатися новим професіям. І ми зараз говоримо не про IT професії, чи творчі спеціальності, а про аграрні професії. Потрібно самостійно розуміти, як можна виростити картоплю, моркву і капусту, а також, як їх правильно засолити та зберігати протягом тривалого часу", – каже Орищак.

Комусь порада здасться простою і очевидною, проте точно можна сказати, що не всі люди це вміють. А такі навички можуть підтримати, якщо не буде грошей, чи продуктів харчування.

При цьому всі свої фінансові звички експерт радить міняти лише з однією метою – зменшити витрати. А ось зберігати гроші в банках, за його словами, небезпечно, бо за дефолту гроші людям не повернуть.

Олександр Гончаров радить по можливості частину коштів зберігати в іноземній валюті, наприклад, у доларах США та євро.

"Не соромтеся бути корисливим, не втрачаючи, звісно, людської подоби. Якщо вам хтось винен гроші – насядьте на боржника і досягайте виплат. Можете навіть погодитися на повернення частини боргу, адже через кілька місяців у боржника може вже нічого не бути", – каже Олександр Гончаров.

При цьому всі свої вільні активи, такі як нерухомість, потрібно змусити працювати у цей складний час. Квартиру можна здати нехай і недорого, але пристойним людям. Це допоможе пережити лихоліття.

Раніше ми писали про те, що буде з курсом гривні та заощадженнями українців. Про особливості обміну валют під час війни читайте тут.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62139.53

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3421.24

Litecoin (LTC)

91.15

Ripple (XRP)

0.62

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти