Куди йдуть гроші українців

10 вересня 2018, 07:19

Олександра Романюк Олександра Романюк

Родини без дітей більше витрачають на ліки і лікарів, але найбільше українці платять за їжу

Українці стали витрачати трохи більше грошей на їжу. Про це свідчать дані комплексного дослідження рівня матеріального благополуччя населення України, яке провела Державна служба статистики (Укрстат).

Реклама

У першому кварталі 2018 року видатки українців на їжу становили 49,3% від усіх споживчих витрат. Для порівняння, 2017 року було 49,9%, а 2010-2015 років 50,1 – 53,1%. Якщо ж вважати доходи разом з подарунками, субсидіями, аліментами, депозитами і т.п. – витрати на харчування становили 45,1% всіх грошових витрат середньої української родини.

Відсоток витрат на їжу – це своєрідний показник рівня матеріального благополуччя мешканців тієї чи іншої країни. Чим вище цей відсоток – тим гірше живе населення.

Кілька місяців тому Асоціація торгових мереж України з посиланням на дослідження Міністерства сільського господарства США повідомила, що Україна входить до ТОП-10 країн з найвищими витратами на їжу . За даними іншого дослідження, Україна 2016 року опинилася на другому місці за рівнем витрат на їжу (2015 року середнє українське домогосподарство витрачало на прожиток понад 53% місячних доходів).

Сьогодні цей показник знизився. Але все одно ще залишається досить високим. Причому за I квартал 2018 року він знову трохи підріс (хоча на кінець року, з урахуванням дешевих літніх цін, може і не перевищити торішній показник)

На благодійність ми витрачаємо майже стільки ж, скільки на проїзд

Реклама

Згідно з дослідженням, середньостатистичне українське домогосподарство витрачає на місяць 7198 грн, з них 3257,19 грн – на їжу і напої. До домогосподарства входить більше двох осіб (2,11 в середньому по країні). Виходить, на прожиток одну людину в місяць витрачається 1543 грн 70 коп.

На комунальні послуги середнє домогосподарство витрачає в місяць близько 1254 грн. Це друга за величиною стаття витрат. Решта 38% доходів, або в середньому 2687 грн, – це витрати на непродовольчі товари (одяг, техніка, товари для будинку), на проїзд, на освіту і медицину, а також на відпочинок.

Цікаво, що десяту частину цих "непродовольчих" грошей – більше 255 грн – середньостатистичне домогосподарство витрачає на "шкідливі звички" алкоголь і сигарети. Ця стаття витрат виявилася навіть більше, ніж витрати на проїзд (249 грн).

На покупку ліків і оплату медичних послуг українські родини витрачають близько 337 грн, на вуличну їжу та ресторани (ці витрати не увійшли до продуктів харчування) – 141 грн. А ось на освіту набагато менше – всього 84 грн. При цьому не відмовляють собі і в розвагах, виділяючи на це близько 110 грн на місяць. Нагадаємо, що не на людину, а на одне домогосподарство.

Незважаючи на мізерні доходи, 222 грн на місяць середньостатистична українська родина витрачає на благодійність (допомога родичам та іншим людям).

Люди в селах менше палять і більше допомагають іншим

Реклама

Дослідження Укрстату показало цікаві відмінності в побуті мешканців міст та сільської місцевості. Так, жителі мегаполісів витрачають набагато більше грошей не тільки на їжу (що, в принципі, зрозуміло). Виявилося, наприклад, що вони набагато більше палять. Або купують дорожчі сигарети. Середня родина, яка живе у великому місті, витрачає на тютюнові вироби 191 грн на місяць, в невеликому місті – 148 грн, а в селі – 140 грн.

Також городяни більше витрачають на алкоголь: близько 135 грн на місяць на родину, тоді як селяни – всього близько 52 грн.

Всупереч розхожій думці, витрати на одяг і взуття в місті і селі можна порівняти: 420 і 415 грн відповідно. А якщо порівнювати ці витрати в відсотках, жителі сіл витрачають на одяг і взуття більше – 7,2%, а городяни 5,3% (через вищі зарплати і вищі витрати на їжу).

А ось на охорону здоров'я витрати виявилися більшими саме у жителів сільської місцевості, хоча і не набагато: 347 грн, у городян – 332 грн.

Більше в сільській місцевості витрачають грошей на допомогу іншим людям. Причому не тільки в відсотковому вираженні, але й у гривневому. Згідно з дослідженням Укрстату, одне сільське домогосподарство віддає як матеріальну допомогу родичам або чужим людям 236 грн на місяць, або 4,1%. У невеликих містах на ці цілі родина витрачає в середньому 225 грн (3,3%), а в мегаполісах – всього 209 грн (2,4%). Виходить, чим менше населений пункт, тим щедріші люди?

В тренді
Українців зобов'яжуть забезпечувати немічних батьків: за що доведеться платити

Про "квіти життя"

Реклама

Цікаві висновки напрошуються, і якщо порівнювати витрати в домогосподарствах з дітьми та без дітей.

Скажімо, на алкоголь родини без дітей витрачають в середньому близько 83 грн на місяць, а родини з дітьми – 109 грн. На тютюнові вироби родини без дітей витрачають близько 134 грн, з дітьми – 209 грн. Ну як з такою статистикою не згадати всі шпильки про "квіти життя"?!

Зрозуміло, що родини з дітьми витрачають набагато більше грошей і на їжу, і на одяг-взуття, і на багато іншого. Але водночас витрати на медицину у родин з дітьми менше: в середньому 329 грн, а без дітей – 342 грн.

До речі, виявилося, що родини з дітьми майже удвічі більше, ніж бездітні, витрачають на покупку валюти, акцій, банківські вклади (313 грн і 191 грн відповідно).

За даними Укрстату, в Україні налічується 5,6 млн домогосподарств з дітьми, а без дітей – 9,2 млн.

В яких регіонах найбільше витрачаються на вбрання

Серед усіх областей України найбільше грошей на їжу (після киян, зрозуміло) витрачають жителі Закарпаття – 4060 грн (кияни – 4734 грн на одну родину). Менше за всіх витрачають луганчани – 2393 грн. На спиртні напої більше всіх виділяють грошей із родинного бюджету кияни та львів'яни (201 і 149 грн відповідно), найменше – жителі Волинської області (31 грн на місяць на родину). На тютюнові вироби не шкодують грошей жителі Закарпаття (233 грн, але, як відомо, в цьому регіоні процвітає контрабандна продаж сигарет за кордон). Менше за всіх витрачають на сигарети чернігівці (86 грн на домогосподарство на місяць).

На одяг і взуття найбільше витрачають гроші жителі Івано-Франківщини – 947 грн на місяць. Кияни дозволяють собі витратити на ці цілі на місяць 380 грн, а більше всіх економлять на обновках жителі Донецької області (родина витрачає 208 грн на місяць).

Найвищі витрати на охорону здоров'я в Тернопільській області – 535 грн на домогосподарство, найнижчі – знову ж таки, в Донецькій області (207 грн).

Транспортні витрати найвищі в Києві (427 грн), найнижчі – в Рівненській області (всього 97 грн на родину).

Найменше ходять по ресторанах жителі Київської області – на харчування поза домом середня родина витрачає всього 17 грн на місяць. А ось на культуру і відпочинок найскупіші жителі Рівненської області – щомісячні витрати середньостатистичної родини на ці цілі, за даними Укрстату, становлять всього 37 грн на місяць на родину. Найбільше грошей в ресторанах і місцях відпочинку витрачають кияни – 452 і 321 грн відповідно.

На акції, валюту, банківські вклади серед опитаних домогосподарств більше всіх витрачають жителі Дніпропетровської області – в середньому 615 грн на родину. А ось серед 265 опитаних домогосподарств Івано-Франківської області ні в жодному не зізналися, що витрачають на це хоча б гривню на місяць.

Раніше ми розповідали про те, як рахувати і витрачати гроші, щоб ніколи не йти в мінус.

Також ми писали, як здешевити покупку допоможуть сусіди

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти