На що не вистачить грошей в бюджеті України на 2019 рік: під загрозою ремонт і кредитування

5 лютого 2019, 07:24

Олександр Панченко Олександр Панченко

Більше 10% доходів головного кошторису під питанням виконання. Експерти: згорнуть інвестпрограми

Доходи спеціального фонду держбюджету на цей рік можуть бути перерозподілені і підуть на додаткове збільшення соцвиплат, а не на заплановані інвестиційні програми, припускають експерти "Сегодня". Це добре для тих, хто отримує зарплати, пенсії і різні виплати від держави, але погано для інфраструктури та інших державних програм, наприклад, таких як будівництво і ремонт, а також фінансування будівництва будинків для військових, забезпечення їх новим обмундируванням тощо. "Сегодня" з'ясувала, які статті спецфонду можуть виявитися урізаними.

Спецмільярди

Реклама

Як видно з закону "Про держбюджет на 2019 рік", в спецфонд скарбниці цього разу закладено 106,36 млрд грн – це більше 10% від загальної суми видатків бюджету. Цього року спецфонд став на 10% більше, ніж в 2018 році. При цьому доходи нового спецфонду плануються на 8,74 млрд грн менше, ніж витрати. Нагадаємо: витрати спецфонду, на відміну від більшості статей основного фонду, перш за все соціальних – фінансування зарплат бюджетників, витрати на медицину, освіту, силові структури – є незахищеними, а значить можуть бути профінансовані, а можуть і не бути.

Наприклад, програми спецфонду фінансуються за рахунок допомоги і грантів ЄС, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, доходів від адмінпослуг за видачу документів, ПДВ від ввезення в Україну різних товарів, митного оформлення ввезених автомобілів, 50% доходів від продажу надлишкового озброєння і майна ЗСУ, 10% доходів від суми перевиконання загального обсягу всіх митних платежів та інших доходів, обсяг і терміни надходження яких неможливо точно запланувати. А значить є ризик, що зібраного не вистачить на заплановані витрати. Так, за останніми даними Мінфіну, доходи по спецфонду за 2018 рік були недовиконано на 4 млрд грн.

Кому найбільше

На цей рік з більш ніж 106 млрд грн найбільше — 32,8 млрд грн — в спецфонді закладено Держагентству автодоріг, в тому числі видатки розвитку, тобто на будівництво і ремонт доріг — майже 70% цих грошей, або 24,3 млрд грн. Далі йде Міносвіти — 13,39 млрд, у тому числі 11 млрд на оплату компослуг і доплати вчителям і вченим. МВС має отримати зі спецфонду 10,75 млрд грн, з яких понад 4 млрд підуть на створення системи авіаційної безпеки та цивільного захисту. 

Життя в борг: на що не вистачить 

Економісти кажуть, що доходи спецфонду регулярно виявляються нижче запланованих і перерозподіляються на користь більш нагальних статей держбюджету.

"У цьому році треба очікувати мінімального фінансування інвестпрограм, перш за все будівництва нових об'єктів інфраструктури та ремонту існуючих, будівництва житла за соцпрограми, наприклад пільгове кредитування, — каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — Цифра в держбюджеті нічого не означає. Гроші можуть прийти на рахунок, але їх тимчасово перекинуть на інші статті витрат".

Реклама

Президент Украналітцентра Олександр Охріменко також очікує заморозки витрат на ремонти в школах, лікарнях, закупівлю обладнання для досліджень.

"Профінансують оплату "комуналки" і надбавки співробітникам, оскільки рік виборний", — резюмував він. 

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що дефіцит бюджету України в 2018 році склав більше 2 млрд доларів. За даними Держказначейства, доходи держбюджету в 2018 році склали 928,1 млрд гривень (33 млрд доларів) при затверджених законом про держбюджет 918 млрд гривень. Витрати склали 985,8 млрд гривень (35 млрд доларів).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти