М'який, жорсткий чи помірність? Який карантин найкращий для України

У нашій країні досі є сотні населених пунктів, куди не дістався ковід

У спробі зупинити пандемію COVID-19 кожна країна шукає свій шлях.

Одні держави, як свого часу Китай, відразу ввели жорсткий карантин – локдаун, зупинивши підприємства, транспорт, закривши магазини і школи, і послабили його тільки після майже повного загасання епідемії.

Реклама

Інші – як, наприклад, Швеція чи Білорусь – довгий час не робили жодних заборон, обмежуючись рекомендаціями.

Треті – і таких більшість – намагаються знайти "золоту середину", вводячи заборони лише в окремих регіонах (карантинних зонах) і тільки на короткий час. Таку модель називають адаптивним карантином.

Довгий час адаптивний карантин діяв і в Україні. Однак останнім часом все частіше лунають заяви офіційних осіб про необхідність повернутися до жорсткого карантину – на кшталт того, що був у нас навесні.

Реклама

Експерти визнають, що повний локдаун убивчий для економіки будь-якої країни.

Але що більш руйнівне для неї: часткові, але довготривалі заборони чи порівняно короткий період повної зупинки?

Що страшніше для України

З одного боку, не сильні і не повсюдні заборони, начебто, дозволяють економіці хоч якось триматися на плаву, тоді як повний локдаун призводить до різкого падіння у всіх галузях. З іншого боку, для багатьох галузей і бізнесів адаптивний карантин не набагато кращий, ніж локдаун.

Реклама

Наприклад, туристичний і готельний бізнес, транспортні компанії, розважальні заклади протягом усієї дії адаптивного карантину не могли повернутися до тих обсягів роботи, які були у них до пандемії.

Через невпевненість у завтрашньому дні багато компаній і в інших галузях заморожують проєкти розвитку, скорочують персонал і перебувають буквально на межі виживання. Та й загалом в період карантину люди намагаються менше витрачати, тобто, гроші не працюють на економіку так, як вони мають працювати.

Здавалося б, можна просто порахувати, скільки втрачає економіка за місяць повної зупинки і за місяць часткового карантину та порівняти, що менш травматично: 2-3 місяці локдауну чи рік (чи скільки може знадобитися?) адаптивного карантину.

Але економісти кажуть, що зробити це непросто: надто багато різних факторів потрібно враховувати. Та й в принципі справа не лише в грошах.

Чи можливий в Україні жорсткий карантин, як у Китаї?

Економічний експерт Олексій Кущ вважає, що, незважаючи на плачевні наслідки, які може принести новий локдаун, жорсткий карантин все ж менш травматичний для економіки, ніж розтягнутий у часі "м'який" карантин.

"Для економіки взагалі найкраще жорсткий карантин. Це китайська модель. Тоді виходить дуже глибоке падіння в одному кварталі, та водночас дуже швидке припинення пандемії і дуже швидке відновлення в наступному кварталі.

І за підсумками року вийде, що економіка зростає. В принципі, всі азіатські країни, які пішли шляхом максимально жорсткого локдауну, зараз перебувають у стані економічного зростання", – констатує Олексій Кущ.

Однак при цьому експерт сумнівається, що ця модель може бути застосована до України. Для цього потрібно мати інституційну готовність держави забезпечити такий карантин.

Хто в Україні буде ходити вулицями і кийками розганяти населення? Хто буде через смартфони визначати, де перебувають люди? Хто буде виплачувати людям гроші, щоб вони сиділи вдома? Хто заблокує повністю потік трудових мігрантів?

"В Україні це технічно неможливо зробити. Тому у нас карантин перетворюється на карикатуру на карантин. Коли, нібито, карантин, але люди смажать шашлики, їдуть до Одеси і натовпами ходять по набережній. А взимку будуть збиратися біля ялинок, ходити один до одного в гості тощо", – прогнозує Олексій Кущ.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко дотримується схожої думки.

"У нас люди будуть легковажно дивитися на всі обмеження. Порушувати все, що можна порушувати. Ходити в гості, влаштовувати пікніки", – говорить він.

Але найнебезпечніше, на думку Олександра Охріменка, що після введення жорсткого локдауну може різко зрости соціальна напруженість. Уже зараз проти карантину влаштовують акції протесту.

А якщо держава буде вимагати жорстко дотримуватися усіх обмежень, невдоволення може тільки наростати. Все ж недарма кажуть, що менталітет західного людини дуже відрізняється від менталітету жителів східних країн. Та й рівень свобод на Сході і Заході різний.

"Що найризикованіше, ростиме соціальна напруженість. Тому що тут навіть не гроші, тут емоції. Це мені дуже не подобається. Як би ця напруга потім не вилізла нам боком у вигляді різних соціальних невдоволень", – обережно каже Олександр Охріменко.

Як по-розумному зробити адаптивний карантин

Олексій Кущ вважає, що оптимальним для України є адаптивний карантин. Але не такий, коли вводяться випадкові обмеження на всій території країни чи в цілій області.

А адаптивний карантин, введений цілеспрямовано після ретельного вивчення ситуації і точних розрахунків.

"Протягом найближчого часу, в грудні, необхідно провести масове тестування. Зараз багато країн одна за одною приймають рішення про загальне тестування, і не випадково. Ми повинні розуміти реальний графік пандемії в Україні, національну криву, щоб бачити піки, плато тощо", – говорить експерт.

За його словами, зараз статистика спотворена. Мало того, що є певна кількість людей з безсимптомним перебігом хвороби, так ще й далеко не кожен хворий поспішає звертатися до лікаря і здавати дорогущий аналіз на ковід. Тож показати реальну кількість хворих і тих, хто перехворів, може тільки загальне тестування.

"Нехай не на всій території, але хоча б у мегаполісах масове тестування провести необхідно. І одночасно ввести кілька маркерів. Наприклад, відзначати, де людина працює, в якій сфері.

Так ми отримаємо інформацію про те, в яких регіонах, в яких сегментах економіки люди більше хворіють – у сфері торгівлі, у сфері послуг, на великих підприємствах чи ще десь. На підставі цих даних і мають бути розроблені критерії адаптивного карантину", – вважає Олексій Кущ.

В Україні й сьогодні залишаються сотні населених пунктів, де немає жодного випадку захворювання на коронавірус.

Наприклад, у Вінницькому районі з 54 населених пунктів хворі на COVID-19 є в 46 містечках і селах, в Тростянецькому районі Сумської області з 47 населених пунктів хворі є тільки у 18, а в Малинському районі Житомирської області зі 103 сіл ковід виявлений тільки в 23. У населених пунктах, куди коронавірус ще не дістався, є свої підприємства, магазини, сфера послуг. Чи варто вводити локдаун для них?

Наприклад, Олександр Охріменко і зараз вважає COVID-19 "найзвичайнісіньким грипом" і вважає, що карантин краще взагалі скасувати.

Нагадаємо, що найбільша кількість випадків захворювання на COVID-19 за минулу добу 26 листопада було зафіксовано в Дніпропетровській, Запорізькій, Київській та Одеській областях, а також у столиці.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62177.73

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3424.06

Litecoin (LTC)

90.62

Ripple (XRP)

0.62

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти