МВФ вирішує долю нового траншу для України: вимоги фонду

13 травня 2015, 08:33

Найбільші побоювання у експертів викликає держборг нашої країни

12 травня в Україні, за словами джерел, почала роботу місія МВФ, яка вирішить долю другого траншу Міжнародного валютного фонду в рамках програми EFF. Робота місії, як очікується, триватиме 2-3 тижні.

Реклама

У березні Київ отримав перший транш МВФ в рамках нової програми співпраці. Ці гроші допомогли країні уникнути дефолту. Ті $ 5 млрд розійшлися на поповнення золотовалютних резервів, стабілізацію валютного курсу та оплату минулих боргів.

В першу чергу, як неодноразово зазначали в Кабміні, МВФ вимагає від уряду провести термінову реструктуризацію зовнішніх боргів.

Розмір державного боргу і справді вселяє серйозні побоювання (до початку квітня він переступив позначку в $ 65 млрд або 1,5 трлн гривень), так само як і $ 7,7 млрд зобов'язань, які має повернути наша країна до кінця 2015 року.

Тільки девальвація збільшила вартість обслуговування боргів до 13% ВВП на рік. У той час як інвестиції, та й валюта в країну практично не надходять. Наприклад, дефіцит фінансового рахунку платіжного балансу за 1 квартал 2015 досяг $ 1,1 млрд. У підсумку кошти доводиться черпати із золотовалютних резервів, що в свою чергу створює додатковий тиск на курс.

Крім реструктуризації зовнішнього боргу МВФ вимагає від України реформ. Уряд і президент невпинно звітують про їх успішне проведення. Наприклад, не так давно Петро Порошенко підписав два закони, якими скасовуються близько 40 ліцензій, дозволів та сертифікатів.

Реклама

"На перший погляд, це значний показник, проте, проаналізувавши сутність більшості скасованих дозвільних документів, можна прийти до висновку, що відсутній системний підхід у дерегуляції, яка проводиться не за галузевою чи "корупційною" ознакою, а в хаотичному порядку", – вважає старший юрист ЮФ "Кліффорд Чанс" Андрій Оленюк.

Це ж стосується і податкової системи, яка залишається однією з найбільш заплутаних і некомфортних для платників податків, рясніє неточностями і формулюваннями, що мають подвійне трактування.

Навіть підвищення тарифів на енергоносії, яке було однією з головних вимог МВФ, поки що себе не виправдало – борги за ЖКГ майже не зменшуються.

Так, до початку квітня сума заборгованості населення за комунальні послуги становила 12,6 млрд гривень. І це ще без урахування зростання тарифів, яке відбулося з 1 квітня.

Але ж МВФ вже до 2017 року чекає, щоб "Нафтогаз України" вийшов на бездефіцитний рівень. Але поки виходить так, що зростаючі тарифи лише погіршують ситуацію з оплатою комунальних послуг. Тому гроші фонду, так чи інакше, будуть йти на погашення дефіциту "Нафтогазу".

ШАНСИ . Експерти, проте, вірять, що рішення МВФ про виділення другого траншу з великою ймовірністю буде позитивним. Оскільки фонду не з руки зривати програму, яка була затверджена зовсім недавно.

Реклама

Разом з тим, Кабміну доведеться всіляко доводити свою спроможність шляхом проведення реальних, а не уявних реформ. В іншому випадку третього траншу МВФ можна вже й не дочекатися.


Згідно з програмою EFF, в 2015 році Україна може отримати із зовнішніх джерел близько $ 16,3 млрд, включаючи $ 10 млрд по лінії МВФ. У числі міжнародної допомоги кошти від Євросоюзу на $ 1,8 млрд і від уряду США на $ 2 млрд.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти