Світ на карантині: де більше зростуть зарплати – у віртуалі чи реалі

29 квітня 2020, 04:30

Олександра Романюк , Ігор Тимофєєв

На думку багатьох роботодавців, частина працівників стала не потрібна, говорить експерт

Чи можна телефонувати робочих питань після 21:00

Чи можна телефонувати робочих питань після 21:00 / Фото: Reuters

Коронавірус та оголошенийчерез пандемію карантин чітко розмежували суспільство на два паралельні світи. Перший пов'язаний з інтернетом і цифровими технологіями. Другий світ – реальний. Де більше зростуть зарплати – у віртуалі чи реалі, про це йдеться в авторській статті на сайті "Сьогодні".

Реклама

Зсув межі між віртуальним і реальним світами очевидно потягне зміни в оплаті праці. Однак однозначно сказати, хто більше виграє, складно.

З одного боку, експерти говорять, що праця в офлайні тепер має підрости в ціні.

"Зараз пропозиція праці більше наростатиме у віртуальній сфері і менше – у фізичній. До того ж у нас і структура кваліфікації така, що, на жаль, людей, які вміють працювати руками, стає дедалі менше. Тож, думаю, цей сегмент, роботи в реалі, показуватиме кращу динаміку з оплати праці. Окрім того, потрібно розуміти, що сфери діяльності, які працюють у віртуалі, залежні від реальних процесів. Менеджер, який займається мільйонними чи мільярдними операціями в інтернеті, насправді може ними займатися та багато заробляти тільки тому, що люди в реалі виробляють те, чим він потім торгує. І це питання залежності, я думаю, зараз відчуватиметься ще гостріше. Тому ті, хто виробляє реальні матеріальні речі, матимуть певні конкурентні переваги. І не виключено, що вони будуть ними користуватися. Я думаю, оплата динамічніше зростатиме в реальному виробництві", – говорить президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

Водночас експерт уточнює: йдеться не про те, що ті, хто працює руками, почнуть заробляти більше за тих, хто працює головою. А про прискорене зростання зарплат в тій чи іншій професії порівняно з докарантинним часом.

У економічного експерта-аналітика Бориса Кушнірука інша думка щодо зміни в оплаті праці.

"Якщо вводяться певні обмеження, через які продукція стає дорожчою, то це означає, що зменшується її конкурентність. З цим ще зіткнуться чимало країн. Тому я впевнений, що ми не зіткнемося з істотним зростанням оплати праці в реальному світі. Навпаки, думаю, платитимуть менше, тому що більшим буде безробіття. До того ж, якщо у людей буде менше доходів, то буде менше продажів, і можна буде менше платити працівникам", – аргументує він.

Реклама

З іншого боку, надлишок пропозиції на ринку віртуальної праці може призвести до того, що зарплати там зростатимуть повільніше, аніж раніше.

"Чимало роботодавців, причому з абсолютно різних сфер, вже сьогодні говорять, що енний відсоток працівників, виявляється, став не потрібен. Мовляв, немає їх на роботі – і гірше не стало. Збільшення сегмента дистанційної зайнятості може призвести до вивільнення значної частини людей, які вже не будуть затребувані в тих нових процесах, які будує бізнес. Умовно кажучи, збільшення частки продажів через інтернет зменшує потребу в продавцях-консультантах, і це тільки один з багатьох прикладів. Тому напруга на ринку праці цих віртуальних чи квазівіртуальних видів зайнятості (тобто тих, кого можна перевести у віртуал) буде значно вищою, аніж серед тих, хто залишився у фізичній реальності", – говорить Ярослав Жаліло.

Нагадаємо, сайт "Сьогодні" повідомляв, що в Києві запускають віртуальний дитсадок.

Більше читайте на сайті "Сьогодні" в статті: "Паралельні світи: кого не торкнувся карантин".

Яку роботу реально знайти під час карантину – дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Адаптивний карантин в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти