Міністр агрополітики: "Я добрий і авторитарний міністр. Звільняю ласкаво"

4 червня 2014, 18:00

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Міністр про корупційні схеми у відомстві, перспективи розвитку села, про прогнози збору врожаю на Південно-Сході і оцінках втрат від анексії Криму Росією

Ігоре Олександровичу,ви за освітоююристі до призначенняміністромагрополітикине працювалив галузі.Що ви зробилиспочатку,колизайшливцей кабінет?

Реклама

Спочаткуя викинувпортретЯнуковича,замістьнього з'явилисяТарасШевченко та ІванФранко.Аще єбіла дошка,кудияприкріплююробочі матеріали.Щетут небуло комп'ютера- мабуть,МиколаПрисяжнюкпрацював зпланшетом.А всеінше залишилося.Втім,мишторипоміняли-повісилижалюзі.Зробилице тому,щоз ранкомсюдисвітитьсонечко ізаважає працювати,аджейдутьвідблиски накомп'ютері.

Якібули вашіперші рішенняна постуміністра?І взагаліяк зазвичай складаєтьсяробочийдень?

Насамперед я почав з'ясовувати по міністерству: які тут процеси, в чому суть корупції, чому затримується видача документів. Треба ж розібратися, де є проблеми, щоб потім їх вирішити.

Приміром, сьогодні треба створити мережу з реально працюючих міжрегіональних лабораторій якості насіння. А це не тільки насіння зерна, сорго (рід злаків. – Авт.), кукурудзи, вівса. Це і виноматеріали, соки і будь-які види рослинної харчової продукції. В ідеалі такі мікролабораторії повинні бути на кожному елеваторі, який повинен стежити за якістю продукції. Я доручив голові Сельхозінспекція підготувати пропозиції щодо формування мережі галузевих арбітражних лабораторій, яка покриє територію країни. Чому арбітражні? Їх результати будуть вирішальними при суперечках щодо якості продукції. А ціна на послуги створить хорошу конкуренцію для приватних лабораторій, які люблять її завищити. Основні з них, гадаю, будуть розташовані у Вінницькій, Запорізькій, Тернопільській, Полтавській, Харківській, Одеській, Миколаївській областях, а в столиці – Держцентр сертифікації. Таке розташування дозволить задовольнити потреби аграріїв в кожному районі.

Ще одне найважливіше завдання – безпека харчових продуктів. Ланцюжок контролю щодо створення продуктів харчування – так би мовити, від поля до столу – дуже довга. Стартує все в Мінекології, яке займається питаннями водокористування, зокрема, контролює якість води на наявність хімікатів. Далі повноваження з контролю переходять ветеринарної та фітосанітарної служби при МінАПК. Фітосанітари курирують: що ми сіємо, як воно росте, що корівка з'їла. Ну і нарешті, виробників, магазини, ринки контролює Санепідслужба при МОЗ.

До кого людина повинна звертатися за якістю продуктів, якщо виникли питання? Сьогодні шукати правду можна довго, адже контролерів багато, і кожен може кричати, мовляв, ми ні при чому. Тому потрібна прозора і проста схема контролю. Щоб знайти виробника, треба у вухо кожної корівці встановити бирочку зі штрих-кодом, де чітко буде видно – в якому регіоні вона була, яку травичку з'їла. І все це електронна система простежить. Тому коли з продуктами, не дай Бог, щось сталося, можна простежити весь ланцюжок – від поля до столу.

Окремо існує проблема санутільзаводов. З одного боку, Європа і весь світ довели, що 500 км від місця виникнення відходів тваринного походження до заводу – це нормально. З іншого боку, у нашого ДП "Ветсанзавод" є 18 філій, з них працюють 4-5, а 13 висять на шиї з обгрунтуванням, мовляв, треба кудись дівати падаль, яку можуть викинути в посадку. Але ж падло і так викидають. А чому б не робити м'ясо-кісткове борошно і не продавати її за кордон ? Таке виробництво затребуване в харчопромі... Ось з таких питань складається щодня міністра АПК
.

Аяк виоцінюєте рівенькваліфікації людей,що працюють як вміністерстві,таків аграрнійгалузі?Проводьтекадровічистки?

Реклама

Знаєте, я здивований, як багато фанатично наполегливих людей працює в агросекторі. У аграріїв є розуміння, які реформи треба проводити. Тому можна сподіватися на підтримку майбутніх реформ. Наприклад, раніше в галузях перерозподіляли кошти за принципом: заберу від сильного – віддам слабкому. А я вважаю, що підприємства, які нічого не роблять, треба ліквідувати. Краще побудувати нове, ніж утримувати непотрібне. Зрештою, виплачувати допомогу з безробіття дешевше, ніж утримувати збитковий завод.

Що стосується підлеглих у міністерстві... Звичайно, є професіонали, але, на жаль, є багато людей, кого треба звільняти. Взагалі, по відношенню до кадрів я дію як добрий і авторитарний міністр. Авторитарний – це за рахунок авторитету, тобто несу особисту відповідальність за все, що відбувається. І комусь сльози витирати або підставляти жилетку не буду. А добрий... Ось попереджаю людину, що вона звільнена. А той іде на лікарняний. Тоді запитую ласкаво: чи не допомогти полікуватися, щоб пішов на поправку і написав заяву про звільнення? По-різному в таких ситуаціях розмовляю з людьми: іноді вистачає доброго слова, а іноді доводиться і палицю застосовувати. Деякі розуміють відразу, а інші намагаються аргументувати, мовляв, зарплата в 2000 грн і рух на роботу на "Порше Кайєн" є гармонійною картинкою... У кожному разі, своїх рішень не змінюю і не люблю затягувати, адже часто на конкретне місце запрошено людина, гідний довіри і готовий працювати
.

Частоловитечиновниківнакорупції?Якісхеми вжеліквідовані?

— Таких схем в агросекторі маса. Є, наприклад, Сельхозінспекція, робота якої свого часу вже залишила у компаній негативні враження. Скажімо, приходить вантаж, а його треба терміново відправити. Потрібен безкоштовний сертифікат. Але термін видачі – 30 днів. А це очікувано призводить до витрат. Для розуміння: один день простою "панамакси" (тип контейнеровозів. – Авт.) тягне на $ 50 тис. І ось отримує перевізник для вантажу безкоштовний сертифікат на 29-й день. Cколько "Панамакс" у підсумку з'їв грошей? Ось приклад корупції. А адже це прописано в постановах Кабміну. Загалом, займаємося ліквідацією з цієї схеми корупційної складової.

Якаграріїзавершилипосівну?Чи вийдеурожайзібрати,зберегти,продати?

Відповім коротко. Бог дав добру зиму і хорошу весну – дощі були своєчасні. Тому посівна пройшла нормально. І якщо виникали труднощі, їх вирішували. А проблеми є: ціна на паливо зросла катастрофічно. Якщо раніше вартість паливно-мастильних матеріалів становила 10-13 % у собівартості продукції, тепер ця частка зросла до 18-22 %. Виходить, рентабельність аграріїв впала в нуль. Тобто вони працюють, щоб заплатити податки і зарплату. Не факт, що восени урожай продасться дорожче, адже купівельна спроможність населення падає. Шкода, але сільське господарство – не те місце, де заробляються гроші.

Реклама

Ачи не вдаритьза результатамизборуврожаюанексіяКримуі складнаобстановкана Південному Сході?

Непросте питання. У країні, власне, війна. Ми втратили Крим. Там багато важливих підприємств – ті ж виноробні, наукові центри. Там збережені колекції. Там, зрештою, морські рибні порти Севастополя, Керчі. І ці втрати не можна не врахувати. Однак анексія Криму на українську агроринок серйозно не вплине. Адже на півострів ми завжди більше поставляли продуктів, ніж отримували звідти. Крим – це перлина, яка хоче їсти.

А з Південного Сходу ситуація наступна: проблеми в регіоні є, але некритичні. Посівна відбулася в Харківській, Луганській і Донецькій областях. Так, хвилювання заважають, але на фермерів і агропідприємства впливає некритично. Так що будемо з урожаєм
.

Що будез себе представлятимайбутнєсільськогогосподарстваУкраїни?

Безумовно, ставку робимо на рослинництво. Україна – один з лідерів з експорту зерна та зернових культур. Цікаві і сектор переробки продукції, і харчопром. В агробізнесі є думка, що поставляти зерно не так цікаво, як борошно, тому що борошно – це вже додана вартість, яка залишається в Україні. Те ж саме стосується зерна, яке з'їдає корівка або свинка, і ми продаємо це м'ясо живою вагою або охолодженим. А це свинарський комплекс, індичих ферма. Ця продукція добре продається. Хороші можливості Україні дає і вирощування соняшнику. Адже ми продаємо його за кордон і як культуру, і як рослинна олія, про який, до речі, говорили нещодавно з казахами, узбеками, китайцями, представниками ЄС. І хоча Україна перебуває сьогодні в трійці лідерів в світі з експорту соняшникової олії, у нас є перспективи по його нарощуванню. Окрему увагу варто приділити розвитку молочного скотарства: молоко і молокопродукти, сири, масло – все це важливо.

Сьогодні треба думати, куди всі ці товари поставляти. І тут треба посилити кооперацію з Білоруссю, Китаєм, в майбутньому навіть з Росією. Плюс перспективними є Азія, Африка, Європа. Так, сьогодні пташники і тваринники вже готові постачати свої товари на відкриваються ринки ЄС. Напрацьовуємо тісні зв'язки і з Саудівською Аравією, Єгиптом, Сирією, Бангладеш, Іраком, Іраном. У всі ці країни можна не тільки поставляти наші товари, а й залучати звідти інвестиції. Чому б, наприклад, не створити спільне з китайцями виробництво з випуску тракторів на базі ХТЗ або інших наших підприємств? В Україні є унікальні розробки, яких немає навіть у Китаї. Або інший варіант: у нашу країну завозиться техніка "Джон Дір", "Клаас", "Сампо", "Петінгер". У мене з цими компаніями просту розмову: хлопці, вашу техніку треба збирати в Україні. Можна ? Можна, кажуть
.

В тренді
Перші сім банків погодилися видавати іпотеку під 7%: список

Вічнапроблема- частинаврожаюгниєнаполях.Причинмаса- ніовочесховищ,не встигаютьприбирати.Як вирішитице?

Реклама

Треба будувати,треба створюватиумови для розвиткуінфраструктури.Нещодавнопривезлияблучкаіз Золотоніськогорайону Черкаськоїобласті.Вкуснотища.Азберігаються вонив9боксах.І продаютьяблукасвіжими,аж до травня.Побудуватитакі сховищамиможемо -потрібно тількичас і гроші.І те,й іншеє.Засобизалучати натакі проектиможна, наприклад,з фондівЄБРР.

Що видумаєтепро введеннявУкраїніринку землі(у насдіє мораторійна купівлю-продажземельсільгосппризначення)?Раніше планувалося,щоземлюможна будекупити-продати вжев2013-му.На вашу,як потрібновирішуватиземельне питання?

Земля повинна бути державною і приватною – з тієї, що розпайована. І землю люди повинні використовувати за призначенням – працювати на ній, продати, якщо потрібно, отримати в користування / оренду. Як це можна зробити?

Якщо людина хоче продати землю, цей процес повинен йти через Держзембанк. Земельний банк, в ідеалі, не повинен видавати кредити або займатися финдеятельности, він повинен бути виключно банком землі. Тобто, за справедливою ціною викуповувати землю, нею володіти, але не більше того. Виходить, що єдиним покупцем землі в Україні має бути тільки держава. При цьому Зембанк не повинен розпоряджатися землею, він повинен тільки надавати інформацію, вести облік, санкціонувати дозволу з передачі землі – при узгодженні з сільським та селищним радами.

Якщо ж людина хоче почати працювати на землі, треба допомагати йому брати її в оренду або в постійне користування. Адже жителям села, яким зараз по 12-15 років, при повнолітті знадобляться ділянки – і як вирішувати це питання? Ключова теза: ми не можемо більше безкоштовно роздавати землю у власність. За винятком – житлобудівництва, садів – городів. Але вся інша земля повинна бути в користуванні.

Тому зараз плануємо активно переконувати парламент, що треба вирішуватися з мораторієм з продажу землі. Ще раз повторю, моя позиція чітка: люди мають право продати земділянки, але купувати їх може тільки держава

Зараз уселі живеблизько третининаселення країни.Порівняно зрозвиненимикраїнами,де вселіживе близько10%,це багато.Щоу зв'язку з цимчекаєнашихселян -чи будутьпрограми з розвиткусела?

Вважаю, що жити в селі перспективніше, ніж у місті. І тут держава всіляко повинна підтримувати людей, які хочуть жити в селі. В ідеалі адаптація до сільського життя повинна відбуватися так: приїхала людина в общину, сказав, що йому потрібна ділянка землі, до цього в Зембанку його поінформували, де є такі наділи. У сільраді згодні виділити землю, але на умовах – ти живеш в селі ; твої діти ходять у сільську школу ; сім'я є учасником місцевої соцінфраструктури.

Якщо вдасться правильно вирішити земельні питання, жити в селі стане модно. Люди втомилися від шаленого ритму життя в містах, від загазованості і стресів. Інша справа – будиночок в селі. Вийшов вранці на ганок, свіже повітря, випив парного молочка – ось воно просте людське щастя.

І багато українців це розуміють: є художники, які переїжджають в занедбані хутора, а є люди, які хочуть з нуля навчитися фермерству. Цим людям ми хочемо допомогти. Є проект "сімейного фермерства". Для його розвитку на базі Укрдержфонду підтримки фермерських господарств хочемо створити нормальну мережеву структуру – сільськогосподарські консультаційні центри, де б людей навчили, як виростити зерно, як створити ферму, куди продати молоко. Людина бере мікрокредит, приїжджає в село, відбудовує інфраструктуру. Це може бути цікаво не тільки втомленим від суєти городянам, а й вихідцям з села, яких мама виховувала і говорила: їдь у місто – виб'єшся в люди. Але вдома краще
.

Поговоримопро цінинапродукти харчування.Курсдолара виріс,чи будутьслідомза нимпідніматисяціни на їжу,по якій єдержрегулювання?

Думаю, різкого зростання цін на продукти не буде. Звичайно, ціни помалу ростуть, адже МінАПК їх не може встановлювати в якихось рамках. Але для стабілізації цін ми можемо впливати на вартість продуктів опосередковано – ринковими методами. І механізми прості. Приміром, сьогодні яка ціна на цукор у роздробі ? У мене вже звичка: у магазинах дивитися на ціни тих товарів, по яких є питання. Ось ціна на цукор від 11,50 до 13,20 грн, залежно від фасовки, якості, категорії магазину. Вважаю, що дорого, адже ціну можна знизити: цього цукру в Агрофонді лежить 150 тис. тонн, у якого закінчується термін зберігання. Тому відправляємо його на продаж за ціною 9,20 грн за кіло. Такий дешевий цукор люди швидко розберуть, адже з червня по вересень йде гаряча пора заготівлі консервацій, варення, вина. Як результат, оптовики знижують ціну на цукор і в магазинах товару за 12,50 грн не знайдеш, адже ніхто його не купить. Ось так боремося зі спекуляцією.

Але це лише видима частина цінового держрегулювання. Ось Аграрний фонд отримав гроші від продажу цукру і куди їх направляє? На закупівлю сухого молока, тому що РФ невмотивовано прикрила кордону для наших молочників. Але корівка в селі доїться. Що робити виробнику? Він буде виробляти сухе молоко. А Аграрний фонд його викуповує, щоб взимку, коли молочки не буде, знову вивести цей продукт на ринок і зробити з неї готову молокопродукцію. Тим більше, сухе молоко зберігається набагато довше, ніж звичайне. Ну а після, коли молочка розпродається, починаються форвардні закупівлі зерна, але це вже в січні-лютому майбутнього року. Ось за таким циклу зараз і працюють держпідприємства. Вони ніби і комерцією займаються, але їх комерція контролюється державою. Тому ціни на ринку продуктів харчування будуть змінюватися прогнозовано
.

Нова владаоголосилапро планижитиекономно.У МінАПКвже підрахували,від чогопотрібно позбутися?

У нас була одна машина і то зламана, її в 2005-му передало МВС. Це був "Фольксваген-Фаетон". Я не знаю, навіщо такі машини представницького класу потрібні, на яких в центр не заїдеш. Нагадує важкий крейсер, хіба що для поїздок по регіонах згодиться. Правда, обслуговування такої машини обходиться дорого. Тому ми його продаємо зараз. Можливо, з'явиться покупець і піде машина, наприклад, в таксі віп- класу. Балансова вартість була, якщо я не помиляюся, 120-150 тис. грн. А ремонт станція техобслуговування нарахувала – 75 тис. грн. Неадекватні цифри. Крім того, є транспорт у центральних органах виконавчої влади, у ветеринарній службі, в лісовому агентстві, в земресурсах. Але це самостійні суб'єкти. Ми тільки координуємо їх діяльність, тому питанням – чи є надлишки транспорту – там займаються самі.

Чим визаймаєтесяпоза роботою: щосьвирощуєтена дачі абоє хобі?

На дачі дружина садить квіти. А у мене є дітки, які недоотримують батьківського уваги. Найкращий відпочинок – прогулянка з дружиною та дітьми. Часу на почуття, подумати або на хобі не залишається. А хобі, яке залишалося довгий час – ралійний автоспорт. Всі, хто зі мною працює, на собі це відчувають. Тому, коли до мене в машину сідають, пристібаються. Я акуратно їжджу, але там, де можна проїхати не по асфальту – наприклад, з поля прямо в гору – обов'язково це зроблю... Коли мене запитують: чому завжди сам за кермом – я за кермом відпочиваю. Ось недавно довелося змінити машину. Спеціально брав семимісцевий – Mitsubishi Pajero, щоб вся сім'я помістилася. Купив її після того, як окремі діячі спалили моє авто в грудні 2013-го. У лютому 2014 -го довелося взяти цю машину. Вона нова – в лізингу. Тобто належить банку, а я щомісяця плачу кредит, через 5 років буде в моїй власності.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти