Мінімальні пенсії мають вирости до 2600 грн: хто їх отримає

9 вересня 2020, 07:07

Олександр Панченко Олександр Панченко

Таке підвищення влада обіцяє лише в 2021 році для 65-річних і старше

Після підвищення в Україні з 1 вересня мінімальної зарплати до 5000 гривеньбагато пенсіонерів сподівалися, що їхні пенсії також збільшать. Однак тих, хто вже отримав більше або отримає до кінця місяця (пенсії виплачуються індивідуально з 4-го по 25-те число щомісяця), виявилося всього 1,6 млн, або 14% від загальної кількості пенсіонерів. Пенсії решти не змінилися.

Реклама

Сайт "Сьогодні" з'ясував, чому так сталося і кому цього року варто сподіватися на надбавку до пенсії, а кому, на жаль, ні.

Кому з 1 вересня підвищили пенсії

За роз'ясненням Пенсійного фонду України, підвищення мінімальної зарплати впливає на розмір пенсії лише однієї категорії пенсіонерів: тих, хто досяг 65 років, має повний страховий стаж – 35 років для чоловіків і 30 років для жінок, не працює і отримує мінімальну для свого статусу пенсію.

Читайте також: Кабмін підняв пенсії сім'ям загиблих атошників: коли і скільки будуть платити

Для довідки

Страховий стаж – це трудовий стаж, під час набуття якого роботодавцем (якщо працівник працює за наймом) або приватним підприємцем сплачено єдиний соціальний внесок на заробіток. Тобто працівник має бути оформлений офіційно і отримувати хоча б мінімальну зарплату за повної зайнятості. Тим, хто працює неофіційно, страховий стаж не нараховується.

Чому підняли пенсії не всім

Реклама

Нагадаємо: мінімальна пенсія для будь-якого пенсіонера на сьогодні дорівнює 1712 грн, це прожитковий мінімум для непрацездатних – пенсіонерів за віком та інвалідів.

Але для непрацюючих пенсіонерів, яким 65 років і більше, що мають повний страховий стаж, мінімальна пенсія за законом не може бути менше 40% від мінімальної зарплати. Саме з цієї причини їхні пенсії з 1 вересня збільшилися. Максимальна надбавка становить 110,8 грн. Якщо до 1 вересня їхня пенсія була не менше ніж 1889,2 грн (4723 грн х 40%), то тепер стала 2000 грн (5000 грн х 40%).

Також до 2000 грн підняли пенсії тим зі згаданої категорії пенсіонерів, хто до 1 вересня отримував більше ніж 1889,2 грн, але менше 2000 грн. Розмір надбавки у кожного виявився індивідуальним, це могло бути навіть кілька копійок.

Оскільки уряд анонсував подальше зростання мінімальних зарплат у 2021 році, то 65-річні (і старше) непрацюючі пенсіонери з повним страховим стажем отримають нові надбавки.

Влада обіцяє, що мінімальна зарплата зросте протягом 2021 року (точні терміни поки невідомі) спершу на 1000 грн – до 6000 грн, потім до 6500. А пенсії тих, кому 65 років і більше, мають збільшитися не менш ніж до 2400 грн (+400 грн), потім до 2600 грн (ще +200 грн).

Коли в 2020 році буде нове підвищення пенсій

Реклама

Але і в цьому році підвищення пенсій з 1 вересня не останнє. У Мінсоцполітики нам роз'яснили, що найближче підвищення пенсій має відбутися 1 грудня: на цю дату заплановане чергове, вже третє в цьому році підвищення соцстандартів – прожиткового мінімуму (ПМ) для всіх категорій населення, від немовлят до пенсіонерів. Оскільки мінімальна пенсія для непрацездатних не може бути менше за ПМ, то вона теж зросте. З 1 грудня вона становитиме 1769 грн (+57 грн).

Читайте також: Влада готує нові надбавки до пенсій: хто отримає гроші

Хто отримає більше

За оцінками експертів Мінсоцполітики, після підвищення соцстандартів пенсії з 1 грудня стануть вище приблизно у 3 млн людей, або у 30% пенсіонерів.

Найбільше виграють від підвищення пенсій ті, у кого вони і так були високі. Наприклад, максимальна пенсія, яка становить 10 мінімальних, виросте ще на 570 грн. Але їх доплатять тільки за умови, що такий пенсіонер отримував "урізану" пенсію – тобто йому було покладено, припустимо, 17 800 грн пенсії, а за законом він до 1 грудня 2020 року не міг отримати понад 17 120 грн (10 мінімальних пенсій) .

Збільшаться пенсії ще у деяких категорій пенсіонерів – завдяки надбавкам, що нараховуються у відсотках від прожиткового мінімуму. Це інваліди війни – у них, залежно від групи інвалідності, пенсії зростуть на 205-370 грн, інваліди ЧАЕС – пенсії виростуть на 128-162 грн, учасники бойових дій – на 93 грн. Крім того, всі ці категорії отримають ще й додаткові надбавки від 8,5 до 28,5 грн.

Реклама

Шахтарям додадуть по 170 грн. Пенсіонери з особливими заслугами перед Україною (орденоносці, ті, хто має звання "народний" або "заслужений") додатково отримають від 11,4 до 22,8 грн.

А от решті, хто отримує тільки трудові пенсії за віком вище, ніж нова мінімальна з 1 грудня (1769 грн), не додадуть нічого, або збільшення виявляться незначними – від 57 копійок до 7-12 грн. Це так звані доплати за стаж – 1% від мінімальної пенсії за кожен додатковий відпрацьований рік понад 35 років для чоловіків і понад 30 років для жінок. З 1 грудня ця доплата збільшиться на 57 копійок. Наприклад, жінка, яка має 38 років стажу, отримає додатково до пенсії близько 4,5 (0,57 х 8 = 4,56) грн.

Не зміняться пенсії у працюючих пенсіонерів, держслужбовців, науковців, помічників народних депутатів і тих, кому пенсії були призначені в 2019-2020 роках.

Інваліди теж отримають надбавку

До непрацездатних також належать люди з інвалідністю, вони можуть бути як пенсійного віку, так і молодше. У Мінсоцполітики нам роз'яснили, що, згідно з українським законодавством, пенсії за інвалідністю призначаються довічно або на весь період інвалідності, встановлений медико-соціальною експертною комісією. Право на безстрокове отримання пенсії за інвалідністю мають особи, які досягли пенсійного віку.

Особи з інвалідністю I групи отримують 100% пенсії за віком, з інвалідністю II групи – 90%, III групи – 50%. Розмір пенсії обчислюється з огляду на те, яку пенсію заробив би інвалід, якби він залишився працездатним до пенсійного віку.

Але для отримання 50-100% трудової пенсії особа з інвалідністю має заробити певний страховий стаж. Він менше, ніж для працездатних і, залежно від віку людини, що стала інвалідом, варіюється від 1 року до 14 років. Наприклад, особі з інвалідністю I групи молодше 25 років (за винятком інвалідів з дитинства) треба мати хоча б 1 рік для отримання пенсії, а 54-59-річному – не менше 10 років. Для другої і третьої груп інвалідності страховий стаж має бути 1 рік для 23-річних і молодше, 2 роки для 24-26-літніх, 3 роки для 27-28-літніх тощо, до 14 років для 56-59-річних.

Особи, яким група інвалідності встановлена після досягнення пенсійного віку, можуть оформити пенсію за інвалідністю, тільки якщо є 15 років страхового стажу. Якщо такого стажу немає, може бути призначена соціальна допомога. Її призначає управління праці та соцзахисту населення за місцем проживання.

"Більшість осіб з інвалідністю, оскільки вони належать до непрацездатної категорії населення, або взагалі не мають трудового стажу, або його мають менше, ніж потрібно для призначення пенсії – в такому разі призначається державна соціальна допомога, яка дорівнює 100% прожиткового мінімуму, на сьогодні – 1712 грн", – роз'яснив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко.

Тобто після підвищення з 1 грудня соцстандартів, всі групи осіб з інвалідністю також можуть розраховувати на підвищення мінімальної пенсії або соціальної допомоги.

Тим, кому до пенсії поки далеко, але вони вже замислюються про безбідну старість, саме час починати відкладати на пенсію самому. Детальніше дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти