Мінфін має долучитися до вирішення проблеми боргів на енергоринку, – іноземні інвестори

30 вересня 2020, 15:42

Инна Бабур Инна Бабур

У тому числі вирішення проблеми боргів перед виробниками "зеленої" енергії, що передбачено законом і меморандумом

Міністерство фінансів має долучитися до вирішення проблеми погашення боргів на енергоринку, зокрема перед виробниками "зеленої" енергії, що передбачено законом 810-ІХ і меморандумом інвесторів в поновлювані джерела енергії з урядом.

Реклама

Про це написала директор Європейсько-Українського енергетичного агентства (ЄУЕА) Олександра Гуменюк в колонці для "Економічної правди", повідомляє "Главком".

Вона нагадала, що згідно з меморандумом про взаєморозуміння, підписаним між асоціаціями галузі відновлюваної енергетики, зокрема ЕУЕА, і урядом, з серпня поточного року було передбачено забезпечення повних поточних виплат виробникам ВДЕ, а відповідно до закону 810-ІХ, погашення накопичених боргів (22,4 млрд грн). Однак виробники ВДЕ з серпня отримали тільки 84% від очікуваних виплат "Гарантованого покупця".

За словами Гуменюк, далі ситуація з виплатами буде тільки погіршуватися – згідно з прогнозами платежів, в майбутні місяці вони будуть на рівні близько 55%. Тому до вирішення ситуації повинен долучитися Мінфін.

"Без Міністерства фінансів дуже важко розробляти концепції і готувати ініціативи з пошуку та залучення коштів для сплати заборгованості перед виробниками електроенергії з ВДЕ. Тому бажано, щоб ці питання взяло на себе Міністерство фінансів, оскільки воно краще знає, ніж інші органи державної влади, про можливість і перешкоди для управління державними фінансами", – зазначила Гуменюк.

Реклама

На її думку, потенційними джерелами покриття дефіциту поточних платежів є збільшення тарифу на передачу "Укренерго" і 20% співфінансування платежів виробникам ВДЕ з державного бюджету, що потрібно буде передбачити в держбюджеті-2021.

Серед потенційних джерел покриття накопиченого боргу перед виробниками ВДЕ за період березень-серпень Гуменюк назвала позики державних банків для "Укренерго", випущені урядом облігації (ОВДП), позики міжнародних фінансових установ для "Укренерго".

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

Як повідомлялося, 28 вересня депутати фракції "Слуга народу" зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, яким пропонується випустити ОВДП на 19,6 млрд гривень для погашення в четвертому кварталі 2020 боргу перед виробниками "зеленої" енергетики. Після випуску ОВДП гроші будуть передані в якості субсидії НЕК "Укренерго", щоб ця компанія змогла погасити свій борг перед ДП "Гарантований покупець", а та – перед виробниками електроенергії з ВДЕ.

Крім того, Міністерство енергетики України пропонує доповнити проєкт державного бюджету на 2021 р. пунктом про виділення коштів в розмірі 11,55 млрд грн для фінансової підтримки ДП "Гарантований покупець", щоб підприємство мало можливість здійснювати оплати за вироблену зелену електроенергію.

Нагадаємо, 1 серпня набув чинності закон № 810-IX, який підписав президент України Володимир Зеленський. Завдання закону – реалізувати основні положення меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом міністрів України та іноземними інвесторами в ВДЕ.

Реклама

Закон передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ВДЕ, введення повної відповідальності за небаланси для виробників "чистої" електроенергії з 2022 (50% у 2021 році) та інші норми. Зазначені заходи дозволять економити державі 7 млрд грн щорічно.

Крім того, закон визначає терміни і обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ВДЕ – в четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решта 60% в 2021 році.

У свою чергу, меморандум передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію, починаючи з серпня цього року. Станом на 25 вересня рівень розрахунків за електроенергію з ВДЕ за серпень склав 84%, за 20 днів вересня – 22%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти