Мільярд від Єврокомісії: що від України вимагають взамін

13 березня 2018, 08:03

Олександра Романюк Олександра Романюк

Міжнародні організації готові і надалі допомагати нам грошима, але ставлять умови

Європейська комісія – орган виконавчої влади Європейського Союзу – готова виділити Україні макрофінансову допомогу (MFA) в розмірі 1 млрд євро. Як повідомляється на сайті Єврокомісії, ці гроші Україна може витратити на виплату своїх зовнішніх боргів, а також на "прискорене здійснення реформ".

Реклама

Це буде вже четверта програма макрофінансової допомоги, яку Єврокомісія надає Україні. З 2014 по 2017 рік Україна отримала від Єврокомісії макрофінансову допомогу за трьома програмами MFA на суму 2,8 млрд євро. "Це найбільша сума, яку ЄС коли-небудь надавав третьому партнеру", – йдеться на сайті Єврокомісії.

Єврокомісія, як і МВФ, дає гроші тільки в обмін на реформи

У рішенні про нову програму MFA IV Єврокомісія зазначає, що економіка України в 2016-2017 роках демонструвала зростання після глибокої рецесії в 2014-2015 роках, проте досі залишається вразливою. "У цьому контексті дуже важлива постійна підтримка з боку міжнародних партнерів", – зазначає Єврокомісія.

Мільярд євро від Єврокомісії може надійти до України двома траншами у вигляді середньо- і довгострокових кредитів під низькі відсотки. Перший транш у розмірі 500 млн євро ми можемо отримати в другій половині 2018 року, а другий, таку ж суму, – в першій половині 2019 року. Максимальний термін погашення цих кредитів – 15 років.

Рішення Єврокомісії – ще не остаточна домовленість про фінансування. По-перше, виділення Україні грошей повинні затвердити Європейський парламент і Рада ЄС. А по-друге – і, напевно, в-головних, – для отримання цих грошей Україна повинна виконати низку умов.

Нагадаємо, останній, третій транш за попередньою програмою Єврокомісії – MFA III – в розмірі 600 млн євро Україна не отримала (як і кілька траншів за програмою МВФ) через те, що не в повному обсязі виконала взяті на себе зобов'язання. Проте, 29 листопада 2017 року міністр фінансів України Олександр Данилюк звернувся до віце-президента Європейської комісії Валдіса Домбровскіса з проханням про нову, четверту програму макрофінансової допомоги. І Єврокомісія вирішила задовольнити прохання.

Реклама

Однак насамперед до нової програми будуть включені ті 3 пункти з 21, які Україна не виконала за третьою програмою. А саме:

  1. Створити ефективну автоматизовану систему перевірки декларацій держслужбовців. Причому ця система повинна мати прямий і автоматичний доступ до державних баз даних та реєстрів.
  2. Розробити і впровадити механізм перевірки даних про бенефіциарних власників компаній.
  3. Скасувати заборону на експорт деревини.

Четвертий невиконаний пункт нещодавно знявся з порядку денного. Він стосувався створення кредитного реєстру. Такий закон був ухвалений парламентом в лютому 2018 року і 4 березня набув чинності.

Крім цих вимог, в новій програмі будуть і інші, про які зараз повідомляється тільки в загальних рисах. За заявами представників Єврокомісії, ці вимоги стосуватимуться управління державними фінансами (бюджетом) і тих секторів, від яких залежить макроекономічна стабільність України.

Україна має шанс отримати всю суму, якої бракує для виплати боргів

У 2018-2019 роках Україна повинна повернути зовнішніх кредитів і відсотків на суму понад 12 млрд доларів. Водночас валютні резерви країни залишаються нижче прогнозованих Міжнародним валютним фондом: 18,6 млрд доларів на кінець січня замість 22,3 млрд запланованих.

"Пік погашення боргу припадає на президентські і парламентські вибори 2019 року. У цьому контексті необхідно подальше поповнення міжнародних резервів України, і додаткова макрофінансова допомога ЄС могла б виявитися корисною", – йдеться в документах Єврокомісії.

Реклама

Потреби України в міжнародній допомоги на період 2018 – початок 2019 року Єврокомісія оцінює в 4,5 млрд доларів, або 3,8 млрд євро. Таку ж оцінку зробив МВФ під час візиту технічної місії до України в листопаді 2017 року.

У Єврокомісії підрахували, що MFA IV покриватиме тільки 26,5% від загального обсягу дефіциту фінансування. Однак в документах йдеться про те, що Світовий банк також готовий виділити Україні новий Кредит на розвиток на суму 800 млн доларів. Таким чином, дефіцит фінансування буде покритий вже на 32%.

Міжнародний валютний фонд готовий продовжити співпрацю з Україною. 7 березня голова представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман в інтерв'ю виданню "Новое время" заявив, що Україна може розраховувати на четвертий перегляд програми кредитування від Фонду.

"Досі деякі параметри не виконані – ухвалення закону про незалежний антикорупційний суд, реформа енергетичного сектора і забезпечення фіскальної політики, яка була б спрямована на досягнення цілей програми.Якщо українська влада зможе домогтися швидкого прогресу у вирішенні цих питань, то четвертий перегляд програми буде закінчений до травня", – сказав Люнгман.

Про суми нової програми МВФ говорити ще рано, але можна припустити, що з її допомогою Україні вдасться повністю покрити потребу в зовнішніх запозиченнях для виплати за боргами принаймні в найближчі кілька років.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти