Загроза чи порятунок: як мігранти впливають на економіку України

5 березня 2018, 07:30

Олександр Панченко Олександр Панченко

Від заробітчан за рік надійшло майже 2,5 мільярда доларів. Експерти: масової міграції за кордон не очікуємо

Українці стали менше пересилати грошей з-за кордону і більше – всередині країни, підрахували фахівці Національного банку. Але при цьому кожен третій долар – це перекази з-за кордону, насамперед від наших заробітчан в Європі. А ось відтік валюти за кордон на порядок менше. Експерти визнають, що таке валютне підживлення має велике значення для економіки країни і кажуть, що регулятор не враховує гроші, які перевозять "в кишенях" і на зарплатних картках.

Скільки і звідки

Реклама

За даними НБУ, 2017 року українці переслали один одному $ 7,12 млрд, це на $ 656 млн більше, ніж роком раніше. При цьому кожен третій долар, або $ 2,378 млрд – перекази з-за кордону. А ось за кордон відправлено на порядок менше – всього $ 286 млн. Решта грошей були переведені і отримані всередині України. Як видно з інфографіки, найбільше коштів надійшло з РФ – 21,7% і США – 15,6%.

"Україна залишається країною-реципієнтом транскордонних переказів. 2017 року сума грошей, що надійшли з використанням міжнародних систем переказу коштів, в 8 разів перевищила суму коштів, відправлених за її межі", – резюмували в Нацбанку.

По клику – большое изображение.

Думка експертів

За словами президента Украналітцентру Олександра Охріменка, такі валютні ін'єкції в економіку країни за рахунок переказів з-за кордону вже близько 10 років є серйозною підтримкою її платіжного балансу. Справа в тому, що левова частка такої валюти обмінюється в банках на гривні, валюта потім потрапляє на міжбанківський ринок і сприяє підтримці курсу гривні.

"Нацбанк враховує не всю валюту, що надійшла до країни, ще близько 40%, або майже $ 1 млрд, завозиться з-за кордону і нелегально, і просто "в кишенях" і теж потрапляє на валютний ринок, – говорить Охріменко. – І це ще не все: $ 5-6 млрд щорічно надходить через зарплатні картки заробітчан, якими вони розраховуються потім в Україні. Якби не це, то платіжний баланс України був би не позитивним, а негативним".

Аналітик ГК "Forex club" Андрій Шевчишин також визнає, що валютні перекази зміцнюють курс гривні, але не вважає їх внесок значним в масштабах країни.

Наслідки

Реклама

У зростання валютних переказів до України є і негативна сторона – відтік кваліфікованої робочої сили. Так, заступник голови НБУ Дмитро Сологуб вважає, що трудова міграція – це одна з найбільш стрімко зростаючих проблем України. Вона може поставити під загрозу як економічне зростання, так і стабільність цін найближчими роками, які важко буде перекрити зростанням грошових переказів з-за кордону. А ось HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна впевнена, що масової еміграції очікувати не варто:

"Багато наших співгромадян, збивши капітал за кордоном, повернуться і відкриють тут свій бізнес. Уже зараз в Західній Україні роблять керамічну плитку, меблі і т.д., сплачуючи податки до бюджету".

Але Пашкіна визнає, що в останній рік польська влада роблять все більше зусиль, щоб залучити на роботу українців, оскільки в Польщі повним ходом триває міграція молодих поляків до інших країн ЄС, де зарплати за таку ж роботу в рази більше.

Нікому працювати

За даними Міжнародної організації з міграції, починаючи з 2015 року, 7% працездатних українців, або приблизно 1,5 млн осіб, покинули батьківщину заради високих заробітків. Більшість їх офіційно працевлаштувалися в Польщі, ще до 500 тис. працюють там нелегально. У Чехії планують збільшити 2018 року квоту для трудових мігрантів з України з 9600 до 19 600 осіб на рік (3 роки тому ця квота була всього 3800 осіб).

Нагадаємо, зовсім недавно ми писали про те, що в українському Мін'юсті закликають українців не вірити оголошенням, де за роботу кур'єром в Росії пропонують велику зарплату. Українці вимушено стають наркокур'єрами в Росії.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти