Міняємо професію: на чому можна заробити під час карантину

4 вересня 2020, 13:41

Олександр Панченко Олександр Панченко

Восени в потребі верхолази і збирачі врожаю на чужих дачах

Епідемія коронавірусу і введений у зв'язку з нею карантиністотно вплинули на ринок побутових послуг в Україні: за даними фахівців у цій сфері, він не скоротився, а розширився.

Реклама

Ця тенденція проявилася минулого літа: фахівців, які вміють щось відремонтувати, встановити або налагодити в домі, стали викликати набагато частіше. Що дало змогу заробити тим, хто вже надавав такі послуги, або, залишившись без роботи, зумів використати накопичені навички на новому терені.

Сайт "Сьогодні" з'ясував, де і скільки можна заробити, виконуючи подібні замовлення, тим, у кого, як кажуть, "руки ростуть з правильного місця".

У топі – майстри на всі руки

Не секрет, що багато хто шукає потрібних умільців на спеціалізованих сайтах, вважаючи, що так надійніше і є гарантія – робота буде виконана якісно, нехай навіть доведеться заплатити за неї трохи дорожче.

Онлайн-сервіс замовлення послуг Kabanchik.ua спеціально для сайту "Сьогодні" проаналізував, яких майстрів українці шукали в Мережі на початку карантину, у квітні – травні, і пізніше, у червні – липні, і скільки готові платити за їхні послуги. Також ми з'ясували, які послуги можуть бути в найбільшій потребі восени і як дорого вони можуть обійтися.

Реклама

Як видно з результатів дослідження, за червень – липень українці створили в інтернеті понад 27,5 тис. замовлень на послуги сантехніків, електриків, плиточників і штукатурів. Це на 80% більше, ніж за два попередні місяці. Зростання попиту пояснюється стартом будівельного сезону, а також поетапним виходом країни з карантину.

Очевидно, що це дані тільки одного сайту, який надає такі послуги, але, за словами керівника відділу маркетингу Kabanchik.ua Ольги Сороки, схожа картина спостерігається і на інших таких же сайтах. Дослідження було проведене в Києві та інших великих містах України.

Як видно з інфографіки, за червень і липень на сантехніків оформили понад 7 тис. заявок, це на 46% більше, ніж у попередні місяці. Їх просили усунути протікання в трубах і каналізації, полагодити кран або встановити водонагрівач. Зазначимо, середній чек на їхні послуги підріс на 8% порівняно з квітнем і травнем – 600 грн.

Реклама

Попит на облицювання плиткою, штукатурні роботи влітку виріс майже вдвічі. Переважно плиточників замовляли, щоб викласти плитку у ванній, а штукатурів – підготувати стіни під клеєння шпалер. Середній чек за послуги плиточників виріс на 5% – 5400 грн, штукатурів на 4% – 4600 грн.

За даними профільних сайтів, облицювання квадратного метра плиткою стартує від 250 грн, штукатурка одного "квадрата" стіни – від 80 грн. Тобто за середній чек можна покласти 20 кв. м плитки або обштукатурити 50-55 кв. м стін.

Наполовину більше стало роботи влітку і в електриків – 3945 замовлень. Їх просили полагодити проводку, відремонтувати світильник або повісити люстру в квартирі. Середній чек за одне замовлення в червні та липні становив 800 грн, стільки ж, як і в попередні два місяці.

До кінця літа згадуємо про спеку

Всупереч прислів'ю "Готуй сани влітку, а воза – взимку", українці зазвичай починають думати про прохолоду в домі, коли за вікном стає жарко, а ціни у фахівців, відповідно, вище. У травні попит на встановлення кондиціонерівпідскочив на 90% порівняно з попереднім місяцем, а в червні й липні через настання спеки на цю послугу зроблено понад 4000 замовлень, що в 9,5 раза більше, ніж за два попередні місяці.

"Щороку пік замовлень на встановлення припадає саме на червень – майже в 4,5 раза більше, ніж за весь рік", – розповідає Ольга Сорока.

Одночасно зі збільшенням попиту підскочила й ціна: у червні середня вартість послуги виросла до 2500 грн – це на 25% більше, ніж навесні цього року. Сумарно за червень і липень українці витратили на встановлення кондиціонерів 10 млн грн, що в 12 разів більше, ніж за попередні два місяці.

Реклама

За даними Kabanchik.ua, у середньому за літо українці створюють приблизно 6,5 тис. замовлень для установників кондиціонерів. Один майстер може виконати 10-12 замовлень на місяць і заробити 22-26 тис. грн. Рівень заробітку залежить від обсягу роботи і кількості замовлень.

"Чоловік на годину"

Продовжує користуватися попитом послуга "чоловік на годину". У червні та липні майстрів на всі руки в Мережі замовляли на 75% частіше, ніж за два попередні місяці, а ось середній чек майже не змінився – 400 грн. Зазвичай фахівців цієї категорії наймають виконати просту хатню роботу: встановити поличку, зібрати диван або повісити жалюзі.

Також стали в більшій потребі фахівці з ремонту, складання і реставрації меблів – їхні послуги в червні й липні замовляли на 48% частіше, ніж у квітні та травні. Середній чек майже не змінився – 1200 грн за замовлення.

Перекваліфікація "офісного планктону"

Сайт "Сьогодні" поговорив з кількома майстрами, які через обставини, пов'язані з карантином, змінили свою колишню роботу на зайнятість у сфері сервісних послуг.

"Наша фірма до карантину оформлювала і перевозила продуктові замовлення для HoReCa (термін, що позначає сферу послуг і прийом гостей. Інакше кажучи, де купив – там і з'їв), – розповів нам киянин Сергій Хорошун. – У жорсткий карантин готелі, ресторани і кафе закрилися, я залишився без роботи. Врятувало те, що люблю і вмію займатися хатньою роботою – слюсарювати, столярувати, можу полагодити проводку і сантехніку. Зрозуміло, що є і відповідний інструмент. Зареєструвався на одному з онлайн-сервісів замовлення послуг, готовий був взятися за будь-яку роботу. Ціни не "задирав" – і замовлення пішли. У хороші місяці заробляю 20-22 тис. грн на руки".

Євген Бондаренко з Харкова змінив офісну роботу на встановлення натяжних стель.

"Перші два тижні був підсобником, потім почав самостійно встановлювати прості стелі: прямокутник без вигинів і декоративних елементів, тепер можу виконувати замовлення середньої складності, – поділився з нами Євген Бондаренко. – Інструментами забезпечує фірма. У карантин замовлення впали, тому довелося знизити розцінки, і клієнтів стало набагато більше. Тим паче натяжна стеля дешевша за традиційну і вигляд має не гірший. У липні зміг заробити майже тисячу доларів. Але бувало, працював з ранку до вечора і без вихідних".

Житель Корсуня-Шевченківського (Черкащина) Віталій Сагайда – професійний будівельник-універсал. Працював у Києві на об'єктах відомої будівельної компанії. У карантин будівництво майже зупинилося, його бригада залишилася без роботи.

"Дав оголошення на онлайн-сервіс замовлення послуг, замовлень спершу було небагато, але в липні стало більше, – каже Віталій Сагайда. – переважно працюю в Черкасах і райцентрах, роблю ремонти в квартирах. Можу поставити бойлер, провести електропроводку, встановити ванну, іншу сантехніку. За місяць маю стабільно не менше 15 тис. грн".

Причина метаморфоз – "дистанційка"

На думку фахівців ринку праці, збільшення попиту на домашній сервіс викликане передовсім віддаленою роботою.

"Коли люди більше часу проводять вдома, то і квартира зношується швидше: забивається каналізація, течуть крани, ламаються вимикачі, псуються шпалери, – аналізує незалежний HR-експерт Тетяна Пашкіна. – Хтось, працюючи вдома, призбирав грошей, зауважив потерті шпалери і вирішив паралельно з "дистанційкою" зробити ремонт, заодно і за майстрами доглянути, щоб не халтурили".

З Пашкіною згодна й Ольга Сорока.

"У багатьох не вистачає часу, інструментів, вміння або бажання займатися ремонтом житла. Адже немає сенсу наймати будівельну бригаду, щоб повісити поличку у ванній або зібрати стіл", – розповідає Ольга Сорока.

Тенденції на осінь

Експерти кажуть, що після настання осені збережеться попит на звичні послуги, але більше потребуватимуть і нових.

"Найголовніші послуги осені, які замовляють регулярно, – це утеплення вікон, стін і балконів, встановлення бойлерів для підігріву води, – каже Ольга Сорока. – Ті, у кого бойлер уже є, замовляють його чищення і ремонт (заміну нагрівального елементу). Ще одна популярна послуга восени – збирання врожаю і доставлення його з дачі або садово-городньої ділянки. Але якщо раптом знову введуть жорсткий карантин, стануть набагато більш потрібними послуги з доставлення харчів і товарів. Але, швидше за все, ці послуги не стануть замовляти через онлайн-сервіси. Торговельні мережі та заклади громадського харчування адаптувалися і тепер самі доставляють замовлення".

Пашкіна прогнозує, що в установників кондиціонерів робота збережеться і восени. Також будуть у потребі "чоловіки на годину", складальники меблів, електрики, сантехніки.

"Багато будуть ставити кондиціонери з підігрівом, тому, поки вересень теплий, ця послуга залишиться. А також – утеплювати квартири, встановлювати бойлери, – каже Тетяна Пашкіна. – Але будуть і нові тренди, вони вже проявляються – це няні, гувернантки та репетитори. З пожвавленням ділової активності віддалена робота поступово закінчується, тому багатьом високооплачуваним мамам дешевше найняти спеціально навчену догляду за дітьми людину, ніж втрачати місце і кар'єру.

Розцінки високі й залежать від віку дитини, до якої ця няня "додається". Для немовлят – добова вахта 15 днів коштує 15 тис. грн. Для дітей до двох років місяць праці няні з досвідом, яка має рекомендації, оцінюється в 25-26 тис. грн або 120-130 грн/год погодинно. Гувернантці зі знанням англійської мови, яка буде відводити-приводити дитину в школу і зі школи, стежити, щоб вона була сита і зробила уроки, плюс два години заняття англійською, готові платити 45 тис. гривень.

Дистанційне навчання зробить потрібними вже зараз, а не перед випускними іспитами послуги репетиторів. Стандартні розцінки – 10 доларів за годину".

Про те, як у карантин, не виходячи з дому, заповнити холодильник харчами, купити ліки, оплатити комунальні послуги тощо, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти