Меморандум з МВФ: скорочення бюджетників, індексація пенсій, зростання зарплат в НБУ і "Нафтогаз" без дотацій

4 березня 2015 15:38

Христина Коновалова

У 2016 – 2018 рр. очікується відновлення і нарощування економічного зростання України, темпи якого в середньостроковій перспективі досягнуть 4%

Україна сподівається за допомогою нового кредиту МВФ вийти на економічне зростання вже через кілька років, проводячи реформи в енергетичній, бюджетній та інших сферах. Детальні умови програми сьогодні з'явилися в ЗМІ. Видання "Главком" оприлюднило копії трьох документів, що визначають співробітництво України з фондом: лист про наміри, меморандум про економічну і фінансову політику, а також технічний меморандум про взаєморозуміння. Джерело "Сегодня" в Мінфіні підтверджує справжність оприлюднених документів.

Реклама

17,5 млрд на дорогу до процвітання

Згідно з першим документом, Україна просить надати їй розширену програму фінансування (EFF) на 17,5 млрд доларів замість раніше узгодженого кредиту stand-by. Під це фінансування Кабмін зобов'язується забезпечити низький і стабільний рівень інфляції в умовах гнучкого обмінного курсу, оздоровити банківську систему, зміцнити фіскальну стабільність з одночасним забезпеченням потенціалу для фінансування витрат на соцзахист та інвестування в інфраструктуру, вжити заходів для ліквідації дефіциту "Нафтогазу України" до 2017 року.

Визначальну роль при цьому відіграватимуть масштабні структурні реформи, в першу чергу, посилення інвестиційного потенціалу та економічного зростання через впровадження реформ держуправління (протидія корупції та реформа судоустрою), дерегуляція і реформа податкового адміністрування, реформування підприємств держвласності і реструктуризація "Нафтогазу".

Гнучкий курс із дна

Реклама

У другому документі – меморандумі про економічну і фінансову політику – викладені деталі економічної програми, яку уряд збирається впровадити.

Зокрема, в документі відзначається зниження ВВП України на 6,9% і передбачається, що "дно" буде досягнуто в середині 2015 року, а вже в 2016 – 2018 рр. очікується відновлення і нарощування економічного зростання, темпи якого в середньостроковій перспективі досягнуть 4%. Прогноз по інфляції зберігається на рівні 25% на 2015 рік, а в подальшому очікується її уповільнення – до 10% в 2016 році і до 5% в 2018 році. Сторони очікують подальше зниження експорту в 2015 році, але, за планами Кабміну, дефіцит рахунку поточних операцій в 2016 – 2018 рр. стабілізується на рівні 1% – 1,5% від ВВП і резерви "поступово відновляться до комфортного рівня". Планується, що первинні витрати скоротяться з 43% від ВВП в 2014 році до 39,2% в 2018 році, а дефіцит "Нафтогазу" опуститься з нинішніх 5,7% від ВВП до нуля до 2017 року.

Україна має намір зберегти гнучкий валютний курс і просить МВФ зберегти право на валютні обмеження і практику паралельних обмінних курсів. При цьому продаж валюти Нацбанком буде обмежуватися для полегшення зовнішніх платежів, а також фінансування імпорту "Нафтогазом" і "Енергоатомом".

Роботу НБУ планують зробити більш незалежною і прозорою, а також посилити роль Ради НБУ. При цьому передбачається введення необмеженої відповідальності власників банків за збитки від позик, наданих прямо або побічно на користь акціонерів, які володіють 10 і більше відсотками, НБУ отримає право допускати існування економічно пов'язаних відносин між банками і позичальниками на підставі об'єктивних критеріїв. Найбільшим приватним банкам наказано відзвітувати про обсяги кредитування пов'язаних осіб, а потім НБУ за технічної підтримки аудиторів проведе аналіз звітів. Держава і НБУ не будуть втручатися у двосторонні переговори між позичальниками і банками щодо реструктуризації валютних іпотечних кредитів.

Пенсії і зарплати підвищать, але не всім

Реклама

Число отримують заробітну плату з бюджету будуть скорочено на 3% протягом 2015 року, частково, завдяки скороченню контролюючих органів.

Разом з тим, в рамках зусиль по боротьбі з корупцією, будуть зняті обмеження на зарплату в урядових структурах і НБУ на рівні 7-10 мінімальних заробітних плат.

Будуть зменшені виплати працюючим пенсіонерам та обмежені можливості дострокового виходу на пенсію. Підвищення пенсійного віку для них на 5 років буде проходити поступово (на 6 місяців щороку). Передбачається, що це заощадить 1,6 млрд. гривень вже в 2015 році.

Передбачається виплата пенсій жителям непідконтрольних влади територій.

Не пропусти!
Мене почали списувати! Як Ярмоленко після року в запасі став зіркою Євро-2020
Андрій Ярмоленко в матчі з Північною Македонією

З 2016 року буде передбачено індексацію пенсій (у тому числі пенсій держслужбовцям і спецпенсій) до рівня цін.

Реклама

Страхову медицину обіцяють, а виші скоротять

Реформа охорони здоров'я повинна відкрити цей сектор для приватного фінансування і забезпечити поступовий перехід до медичного страхування. До кінця березня 2015 в парламент надійдуть відповідні законопроекти.

В освіті передбачено скорочення вищих навчальних закладів з 802-х до 317-ти і скорочення кількості середніх шкіл досягне 5% за рахунок їх об'єднання.

Тарифи підвищать у рази

З 1 квітня 2015-го для домогосподарств зростання ціни на газ складе 285%. Це буде відповідати вартості в 3600 грн. за тис. куб. м (при споживанні менше 200 куб. м на місяць) і 7187 грн (при споживанні понад 200 куб. м на місяць). З 1 квітня 2015-го зросте ціна теплової енергії: 625 грн/гКал. Надалі ціна буде прив'язуватися до газу: у квітні 2016-го вона буде відповідати 75% ціни на імпортоване паливо. У 2017 році – 100%.

До 30 червня 2015-го пройде незалежна аудиторська перевірка дебіторської заборгованості компанії "Нафтогазу" з метою виявлення боржників. Будуть скасовані мораторій, які захищають такі підприємства від застосування примусового стягнення та відключення від системи газопостачання.

Справа техніки

У третьому документі – технічному меморандумі – викладена узгоджена позиція сторін щодо визначення змінних параметрів, на основі яких встановлюються кількісні показники для економічної програми. Тут наводиться виклад методів оцінки ефективності виконання програми, вимог до надання інформації, необхідної для моніторингу за дотриманням цільових показників.

Зокрема, визначається, що для цілей програми, всі обмінні курси, які використовуються для оцінки рівнів резервів та монетарних агрегатів – це офіційний курс гривні до долара США на рівні 15,7686, встановленому Нацбанком за станом на 31 грудня 2014 року.

У цьому документі перераховані вимоги держустановам про подачу звітів МВФ (найбільше вимог до НБУ – порядку 50).

Нагадаємо, загальний обсяг фінансової допомоги Україні може скласти $ 40 млрд. Крім кредиту МВФ у розмірі $17,5 млрд., допомогти нашій країні готові ЄС, США, ЄБРР, СБ і інші міжнародні партнери. Очікується, що рішення про надання кредиту МВФ ухвалить 11 березня.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти