Медичний бюджет-2018 в Україні: що потрібно ще "підлікувати"

20 листопада 2017, 07:46

Олександра Романюк Олександра Романюк

На пільгові ліки дають набагато більше грошей, а ось сімейним лікарям добре б додати мільярд

Нинішній варіант проекту закону про державний бюджет на 2018 рікпередбачає, що на потреби охорони здоров'я наступного року буде виділено близько 86 млрд грн. Або по 2000 грн на одного жителя України (за даними Держкомстату, на 1 жовтня населення України становило 42 млн 434,8 тис. осіб).

Реклама

До другого читання сума витрат на охорону здоров'я може бути переглянута у бік збільшення. Така ситуація спостерігається практично щороку. Скажімо, минулого року спочатку в проекті держбюджету-2017 на медицину закладалося 62 млрд грн, а до моменту остаточного прийняття законопроекту парламентом сума на охорону здоров'я зросла до 88,7 млрд грн.

Цього року після першого розгляду бюджету-2018 у Верховній Раді теж йдуть розмови про те, що не всі першочергові статті вдалося профінансувати.

Зараз тривають активні переговори щодо всіх бюджетних статей, не тільки з медицини. І до другого голосування ми можемо побачити в головному фінансовому документі країни зовсім інші суми. Але поки розглянемо докладніше наявний варіант.

Один пацієнт "коштує" поки що 313 грн на рік

У держбюджеті-2018 з'явилася нова стаття витрат на медицину – забезпечення роботи Національної служби здоров'я України, якої поки що немає, але яка повинна бути створена в рамках медичної реформи. Саме через цю службу йтиме розрахунок з сімейними лікарями за прийом пацієнтів.

Реклама

Майже 13, 5 млрд отримує з держбюджету Служба здоров'я. З них 211 млн грн – на організацію Служби і зарплати співробітників, і 13 млрд 284 млрн грн – на оплату роботи сімейних лікарів.

Здавалося б, сума величезна. Але в перерахунку на одного українця виходить всього 313 грн. Тобто за обслуговування одного пацієнта протягом року сімейний лікар отримає саме таку суму з бюджету. З якої, до речі, повинен буде віддати відсоток медсестрі і оплатити функціонування амбулаторії.

Тим часом, за розрахунками МОЗ, для нормального функціонування амбулаторій мінімальна сума на одного пацієнта повинна становити 370-375 грн на рік. Саме такі цифри озвучував МОЗ, кажучи про старт реформи в 2018 році. Виходить, закладеної в бюджеті суми поки що недостатньо.

"Поки не вистачає 1 млрд грн на первинну ланку медицини – фінансування роботи сімейних лікарів та 4 млрд на диференціювання зарплат профільних фахівців. Крім того, не закладені кошти на розвиток екстреної медичної допомоги – створення всеукраїнської координаційної служби, закупівлю автомобілів і обладнання для них" , – говорить заступник голови Комітету охорони здоров'я ВР Ірина Сисоєнко.

В тренді
Українська економіка зазнає втрат: в плюсі опинилася тільки одна з ключових галузей

Хто в плюсах, хто в мінусах

Фінансування цілої низки медичних бюджетних статей залишається поки що на рівні минулого року. Так, на лікування громадян України за кордоном в 2017 і 2018 роках виділяються абсолютно однакові суми: 389 млн 949 тис. грн. З фінансуванням державних медичних програм та ж історія: по 5 млрд 949 млн два роки поспіль. На рівні минулого року залишаються субвенції місцевим бюджетам на придбання медикаментів для "швидкої допомоги" (137 млн 992 тис. грн) і на закупівлю витратних матеріалів для медустанов і лікарських засобів для інгаляційної анестезії (18 млн 973 тис. грн).

Реклама

Але за більшістю бюджетних статей на охорону здоров'я 2018 року виділяються дещо більші суми, ніж 2017-го. Так, на наукові розробки передбачено 147 млн грн замість 118 млн поточного року – на 24% більше. На підвищення кваліфікації лікарів – майже 5 млрд грн замість 4 млрд 2017-го (+25%). Субвенцію місцевим бюджетам на пільгові ліки для населення збільшено на 16% – з 700 млн грн до 1 млрд грн.

На роботу Міністерства охорони здоров'я в держбюджеті на наступний рік виділено 86,5 млн грн – майже на 50% більше, ніж торік (+28,3 млн грн).

У деяких випадках, щоправда, збільшення фінансування практично не перевищує відсоток інфляції. Наприклад, на санаторне лікування дітей із соматичними захворюваннями та туберкульозом виділяється всього на 10% більше коштів, ніж 2017 року (432 млн замість 391 млн грн). Спеціалізовані державні лікарні та інститути отримають на обслуговування пацієнтів на 5% більше (937 млн замість 896 млн).

На жаль, за статтею "Реабілітація хворих на ДЦП" фінансування наступного року виявилося урізаним: передбачено всього 11 млн грн замість 16 млн 2017 року.

Зате вперше в бюджеті закладаються кошти на трансплантацію – 112 млн грн. Як повідомлялося, пілотний проект зі зміни механізму фінансування оперативного лікування з трансплантації органів стартує 2018 року.

Реклама

2018 року нарешті може завершитися зведення нового корпусу "Охматдиту", як обіцяв прем'єр-міністр Володимир Гройсман. На його добудову виділено майже 930 млн грн – в 2,5 раза більше, ніж в 2016 та 2017 років роках (було 395 і 380 млн грн відповідно). Також 2018 року триватиме реконструкція комплексу Національного інституту раку, на що буде витрачено майже 170 млн грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти