Краща пенсійна система світу: чи готові українці стільки працювати і платити такі внески?

13 грудня 2020, 08:57

Олександра Романюк Олександра Романюк

Повна державна пенсія в Нідерландах становить 70% від мінімальної зарплати

Кращою пенсійною системою світу третій рік поспіль визнана система Нідерландів. Ця країна знову зайняла перший рядок у Глобальному пенсійне індексі, який складає Mercer CFA Institute.

Реклама

Що являє собою ідеальна пенсійна система? Скільки отримують пенсіонери в Нідерландах? І чи готові українці перейти на таку систему? Сайт "Сьогодні" спробував отримати відповіді на ці питання.

Державна пенсія: повна сума – тільки за стажу 50 років

Пенсійна система в Голландії включає в себе три види пенсій, або, як кажуть в Україні, три рівні пенсійного забезпечення. Це державні пенсії, професійні та добровільне пенсійне накопичення. В принципі, всі ці види пенсій є і в Україні.

Найбільший інтерес для нас, звичайно, являє державна пенсія. У Нідерландах у 2020 році вона становить 1270,67 євро. Фантастична сума, за мірками України. На наші гроші це понад 43 тисяч гривень!

Втім, зазначимо, що 1270 євро в Україні та Нідерландах – це різні гроші. У нас це 4 середні зарплати, а у них – 70% від мінімальної зарплати.

Реклама

Але відмінності з українськими пенсіями – не тільки в сумі.

Державна пенсія в Нідерландах фіксована і становить в цьому році 1270,67 євро. Більше цієї суми не отримує ніхто: ні космонавт на пенсії, ні прокурор, ні колишній депутат. І навіть цю суму отримують далеко не всі.

Голландці знають: кожний рік їхньої роботи – офіційної, з якої сплачуються податки – це 2% майбутньої пенсії. Пропрацював 5 років – заробив 10% пенсії, 20 років – 40% пенсії. Щоб отримувати повну державну пенсію, людина повинна пропрацювати 50 років.

Чи багато хто з українців можуть похвалитися тим, що пропрацювали 50 років з офіційним працевлаштуванням? У нас, нагадаємо, для мінімальної пенсії за віком потрібно мати мінімум 27 років стажу. А якщо є 35 років стажу – пенсія підвищується до 40% від мінімальної зарплати (на сьогодні це 2000 грн, з січня буде 2400 грн). Кожен "зайвий" рік додає до нарахованої пенсії 1%.

Наприклад, в Нідерландах пенсіонер зі стажем 27 років отримуватиме від держави тільки 343 євро – це близько 20% від мінімальної зарплати в країні.

Реклама

Як і українці, жителі Нідерландів отримують право на пенсію тільки після досягнення пенсійного віку. На сьогодні він там становить 66 років, а до 2024 року буде 67 років – і для чоловіків, і для жінок. Яким буде пенсійний вік з 2025 року, ще невідомо – відповідний закон повинні прийняти найближчим часом, але громадян вже морально готують до того, що пенсійний вік підвищуватиметься і далі – паралельно зі збільшенням середньої тривалості життя в країні.

В Україні, нагадаємо, недавнє підвищення пенсійного віку до 60 років викликало шквал негативних емоцій, який не влігся і досі.

Додамо також, що в Нідерландах подружжя пенсіонерів не може отримувати дві повних державних пенсії, навіть якщо вони пропрацювали по півстоліття кожен. 1270,67 євро – це максимальна держпенсія для самотнього пенсіонера. А подружжя пенсіонерів зможе отримувати в якості державної пенсії на двох максимум 100% мінімальної зарплати – з літа нинішнього року по 870,03 євро на кожного.

В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют

Професійна і накопичувальна пенсія

Багато літніх громадяни Нідерландів відчувають себе забезпеченими завдяки тому, що крім державної отримують також професійну пенсію і добровільно накопичену.

В Україні професійну пенсію сьогодні отримують тільки ті, хто працював в особливо шкідливих або особливо тяжких умовах і мають право на більш ранній вихід на пенсію (гірські і підземні роботи, хімічні і металургійні підприємства та ін.). При цьому таку пенсію платять замість державної, а не на додаток до неї. Парламент готується розглядати новий законопроєкт про професійну пенсію, однак він припускає додаткове податкове навантаження на роботодавців, що в період кризи викликає багато критики. А тому невідомо, чи буде прийнятий цей законопроєкт.

Реклама

У Голландії професійна пенсія – це доповнення до державної пенсії. Близько 90% роботодавців пропонують своїм співробітникам різні схеми професійного пенсійного забезпечення. Близько 75% жителів країни мають рахунки в системі професійного пенсійного страхування. А для низки професій такі пенсії обов'язкові – наприклад, для педагогів, медиків або чиновників.

Третій тип пенсійного накопичення в Нідерландах – т. зв. приватні пенсії. Це добровільні внески в приватний пенсійний фонд. Такі пенсійні програми популярні серед самозайнятих людей, але багато хто просто намагаються накопичити за допомогою приватних пенсійних фондів на надбавку до пенсії.

Читайте також: Пенсійна революція: українці отримуватимуть дві або три пенсії замість однієї

Скільки пенсійних внесків платять голландці

Гроші на державні пенсії утримуються з зарплат і надходять до солідарної пенсійної системи – такої ж, яка діє і в Україні. Тобто кошти, зібрані у вигляді пенсійного податку з працюючих людей, тої ж миті же виплачуються пенсіонерам. Гроші, які відраховуються на робочі пенсії, надходять на пенсійний рахунок працівника.

Що стосується розміру пенсійних внесків, перш за все зазначимо, що в Голландії існує свого роду прожитковий мінімум, з якого податки не утримуються. У 2020 році це трохи більше 14 тис. євро на рік, або близько 1,2 тис. євро на місяць. З решти суми утримується близько 27% пенсійних зборів у тих, хто претендує і на державну, і на професійну пенсію.

При цьому в Голландії пенсійні збори сплачуються фактично з зарплати працівника, а не понад цю суму, як у нас. Там працівникові зазвичай озвучують зарплату брутто – тобто суму до вирахування податків. Незважаючи на те, що частину пенсійних внесків платить роботодавець, ця частина все одно відмінусовується від зарплати брутто. У нас же прийнято повідомляти працівникові зарплату нетто – тобто ту, яку він буде отримувати на руки вже після вирахування податків. В результаті мало хто з найманих працівників в Україні уявляє, скільки податків і куди він платить.

Отже, в Нідерландах із зарплати брутто 3000 євро на місяць (це вище середньої) близько 500 євро піде на пенсійні внески. Ще близько 150 євро (понад 10% розрахункової бази) буде утримано як податок з зарплати. У підсумку на руки працівник отримає вже не 3000, а близько 2350 євро.

Переносячи "їхню" систему розрахунку в українські реалії, уявімо, що людині, яка отримує зарплату в 15 тис. грн, довелося б щомісяця віддавати у вигляді пенсійних внесків близько 2,5 тис. грн, та ще й платити податок із зарплати (з доходів) 750 грн. Тобто замість 15 тис. людина могла б розпоряджатися тільки 11,75 тис. грн.


Як в Україні хочуть впровадити накопичувальну пенсійну систему і чому це може не спрацювати, дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Відео: Сьогодні

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти